Zdravý životní styl Zdravie Záhrada v apríli: Vysievajte zeleninu, saďte kvety

So starostlivosťou o záhradu je dobré začať v čase, keď sa roztopí sneh, počas suchého a slnečného počasia. V prvom kroku pozbierajte zabudnuté suché lístie, konáre, vetvičky a vyhoďte všetko, čo počas zimy neprežilo. Odstráňte zimnú nástielku z trvaliek, okrasných kríkov či ruží. Definitívne ju však nelikvidujte, zísť sa môže pri náhlej zmene počasia. Po týchto krokoch a uprataní je záhrada pripravená na jarný výsev a sadbu.

Trávnik
Nevstupujte na trávnik pokým je mokrý, zbytočne by ste mu uškodili. Ak je pôda preschnutá, trávnik očistite a vyhrabte z neho trávu, ktorá je zničená plesňou. Ak ste si istí, že je váš trávnik perfektne vyschnutý, na rad prichádza vertikulátor a prvé kosenie. Podľa potreby ošetrite plesne, ktoré sa vytvorili a vhodný čas je aj na hnojenie.

Zakvitnutá záhrada
S príchodom jari sa ako prvé v záhrade vyfarbia narcisy, tulipány, hyacinty či krokusy. Po ich odkvitnutí kvety ostrihajte, v opačnom prípade rastlina využije živiny na vytvorenie semien. Zelené listy neodstraňujte, počkajte, kým zožltnú. Krásny záhon na ďalšiu sezónu si zabezpečíte hnojením.

Trvalky a letničky
Ak túžite po záhrade, ktorá hýri farbami a kvetmi od výmyslu sveta, pripravte sa už dnes. Práve v tomto období začnite s vysádzaním letných cibuľovín, ako napríklad gladioly a iné druhy hľúznatých a cibuľových kvetín. Pozornosť venujte aj trvalkám, ktoré v záhonoch už nasadené máte. Odstráňte zaschnuté časti rastlín, zatlačte korene a ak pretrváva suché počasie, postupne začnite so zálievkou. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi sa poobhliadnite v záhradníctve po súrfíniách, petúniách, cíniách, astrovkách, papuľkách či krasuľkách. Nezabúdajte na to, že za vašu prácu sa vám záhrada už o pár týždňov odmení. V úžitkovej záhrade na jar sejeme šalát, reďkovku, cibuľu, špenát či hrach. Sadíme skorú kapustu či predklíčené zemiaky.

Venujte im pozornosť
Pestovanie byliniek nie je náročné a ich chuť a vôňa je so sušenými neporovnateľná. Bylinkovému záhonu venujte pozornosť aj v tomto období. Tie, ktoré prezimovali, ostrihajte, aby nabrali silu. Postupne sa môžete poobhliadnuť aj po tých druhoch, ktoré je nutné vysadiť v teplejších mesiacoch. Pozor na hustú výsadbu, ktorá síce pôsobí efektne, ale vyžaduje väčšiu starostlivosť. Rastliny treba rozsádzať a prerezávať.

V apríli vysievajte a vysádzajte:

Na záhony:

-  Hrášok
-  Reďkovku
-  Červenú repu
-  Kukuricu
-  Zeler
-  Kaleráb
-  Brokolicu
-  Kapustu
-  Zemiaky
- Karfiol

Do pareniska a skleníkov:

-  Papriku
-  Rajčiny
-  Baklažán
-  Šalát
-  Cuketu
-  Tekvicu
-  Melón

Vytlačiť stránku
Zdielať článok