Dieťa Predškolák Vzťah s otcom sa buduje aj cez umývanie zubov

Niektorí psychológovia zdôrazňujú, že v jednotlivých fázach života, a to už od novorodeneckého veku, hrá popri kvalite spoločne stráveného času úlohu tiež jeho množstvo. Spoločne strávený čas má pozitívny vplyv na vytvorenie zdravého vzťahu dieťa – otec.

Vzťah s otcom sa buduje už pred narodením

Dieťa v maternici vníma hlasy zvonka. Preto je dobré, keď tehotenstvo prebieha za intenzívnej účasti otca. Ten môže s bábätkom komunikovať a hladiť ho cez mamičkino bruško.

V novorodeneckom veku

Kým si matka buduje vzťah s dieťaťom dlho pred jeho narodením, otec to musí zvládnuť až po príchode drobca na svet. Po narodení dieťatka sa novopečený otecko a bábätko musia na seba naladiť, to je prirodzené. Ako s tým začať? Prvým krokom môže byť spoločné kúpanie a prebaľovanie, uspávanie, húpanie. Dožičte oteckovi a bábätku prechádzky vo dvojici, nákupy, návštevy starých rodičov. Nosenie bábätka preukázateľne zvyšuje väzbu dieťaťa k rodičom, a ak sa toho bude zúčastňovať aj otecko, tak jednak uľahčí život mamičke a jednak si s dieťaťom vytvorí takú fyzickú väzbu, ktorá bude mať pozitívny vplyv na ďalšie etapy života dieťaťa.

V detskom veku sa vytvára model otca

Je to najdôležitejšie obdobie vo vzťahu otec – dieťa, vtedy si totiž dieťa vytvára tzv. model otca. Je skvelé, ak si v tomto období naplánujete pre dieťa zaujímavé aktivity len s oteckom, ale mimoriadne dôležité sú drobné, takmer zanedbateľné bežné veci, ako napríklad spoločné večerné čistenie zubov, čítanie rozprávok, umývanie auta, práce na záhrade alebo domáce práce...

S teenagermi sa dá žiť

Mnohí otcovia sa obávajú, že ich dieťa sa im bude stále menej zverovať so svojimi záležitosťami a stále menej bude túžiť po ich spoločnosti. Je to jednoducho tak a treba sa s tým zmieriť. Zároveň je však potrebné využiť všetky príležitosti, kedy môžete byť súčasťou života dospievajúceho dieťaťa. Teenagera ešte stále môžete vziať na rôzne športové podujatia, na automobilové alebo motocyklistické preteky alebo na výstavu hodiniek. Dospievajúca slečna uprednostní asi skôr nákupy, ale mnoho dievčat pôjde ochotne so svojim milovaným oteckom spoločne do kina alebo na zmrzlinu.

Zdroje: csaladhalo.hu, liliputi.hu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok