V minulosti každý roh stola zdobil jeden predmet: peceň chleba pre dostatok jedla po celý ďalší rok, ošatka s úrodou pre plodnosť polí, peniaze pre bohatstvo a misa s jedlom pre hojnosť dobytka a hydiny. Dnes, ak máte pri dome záhradku a niečo pestujete, si môžete položiť na stôl plodiny z vášho hospodárstva. Potom ich uschovajte a na jar ich pri rozsievaní primiešajte k ostatným plodinám. Poistíte si tak podľa tradícií dobrú úrodu.

Čo znamená advent? S týmto obdobím sa spája mnoho tradícií

Červená a zelená farba

Vianočný stôl ladíme väčšinou do červenej a zelenej farby. A nie je to bezdôvodne. Červená farba totiž symbolizuje Ježišovu krv, keď zomrel na kríži. Zelená naopak znamená život a večné svetlo. Legenda hovorí, že keď sa narodil Ježiško, všetky stromy zhodili snehovú pokrývku a odhalili nové zelené výhonky. Starí Rimania zase na Nový rok zdobili svoje domy zelenými konármi, vetvičky jedle symbolizovali život počas zimy.

Cibuľa so soľou predpovedali počasie

Hoci je to možno prekvapujúce, jedným zo symbolov Vianoc je práve cibuľa. Cibuľa a soľ zároveň predstavujú jednu z tradícií, kedy sa večer na stôl našúpalo a položilo za sebou 12 cibuľových šupiek. Každá značila jeden mesiac ďalšieho roka a do každej sa nasypala štipka soli. V ktorej šupke sa potom soľ do rána rozpustila, v tom mesiaci malo pršať. V ktorej šupke soľ len zvlhla, v tom mesiaci malo byť dažďa málo. A v ktorej šupke väčšina soli zostala, v tom mesiaci malo byť sucho.

Jablká namiesto vešteckej gule

Naši predkovia používali jablká na veštenie budúcnosti. Jablko sa vždy rozkrojilo naprieč a keď bola vo vnútri vidieť zreteľná hviezdička z jadrovníka, symbolizovala pre ďalší rok zdravie, šťastie i úspech. Naopak, neúplná hviezda alebo dokonca červík znamenali chorobu a nešťastia. To však nebolo to najhoršie. Tomu, komu sa vo vnútri objavil krížik, mal ďalší rok priniesť veľké nešťastie či smrť.

Jadierka z jabĺk sa tiež používali na veštenie. Dvanásť jadierok sa vhodilo do misky s vodou. Koľko jadierok vyplávalo na povrch, toľko malo byť v ďalšom roku suchých mesiacov.

Med, aby ste boli obľúbení

Aj med sa radí medzi vianočné symboly. Ten, kto si ním pomazal na Štedrý deň tváre, toho mali mať v budúcom roku všetci radi.

Orechy povedia, aká súdržná bude rodina

Orechy boli jednou z potravín, ktoré dokázali odhaliť budúcnosť. Po štedrovečernej večeri si každý z rodiny rozlúskol 4 vlašské orechy. Tie jadrá, ktoré boli zdravé, veštili zdravie na nasledujúce 4 ročné obdobia. Jadrá, ktoré bola nahnité či suché, znamenali chorobu.

So škrupinou sa potom vykonávali ďalšie tradície. Do škrupiny si každý člen rodiny vložil malú sviečku a pustil ju v miske po vode. Sledovalo sa, či sa tieto škrupinové lodičky udržia pohromade – to by potom znamenalo, že aj rodina zostane spolu. Ak nejaká lodička odplávala od ostatných, symbolizovala, že sa ten člen rodiny vydá do sveta. Nedajbože, keď sa ale lodička prevrhla. V takom prípade sa tento člen rodiny mal obávať nešťastia.

Šupina z kapra pre bohatstvo

Dávate na Štedrý deň pred večerou šupinu pod každý tanier či prestieranie? Keď si túto šupinku z kapra vložíte potom do peňaženky, zaistí vám podľa tradícií údajne veľa peňazí.

Nie všade jedia na Vianoce rybu. Medzi tradičnými vianočnými jedlami je aj fastfood

Vianočka na hrášku

Ak na Vianoce pečiete toto sladké pečivo, vyskúšajte túto tradíciu našich predkov. Do cesta na Vianočku, ktoré pripravíte na Štedrý deň, pridajte jedno zrniečko hrachu. Potom vianočku upečte a kto z rodiny potom na hrášok narazí, tomu vraj prinesie po celý rok šťastie a úspech.

Čo ešte nesmelo na stoloch chýbať?

Na Vianoce nesmeli na stole chýbať ani:
Zelená vetvička, ktorá symbolizovala život a šťastie.
K zelenej vetvičke patrilo aj jablko, vajíčko a nejaká dekorácia v červenej farbe.
Ako symboly plodnosti sa používali šošovica, hrach, obilie a orechy.
Pre ochranu majetku sa stôl zdobil cibuľou, cesnakom, soľou a medom.
Predmety, ktoré ale v miestnosti byť nesmeli, inak nosili smolu, boli veci ako zlomená sviečka a vymlátená slama.

zdroj: thespruce.com, brtpichlavec.sweb.cz, vitalia.cz

Publikované: pred 7 mesiacmi
Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.

Príbehy písané s chuťou budete milovať

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.