Zdravý životní styl Relax Vhodné usporiadanie rastlín v záhrade

Niektoré rastliny totiž vylučujú určité látky, ktoré sú škodlivé pre iné rastliny, čo môže viesť k slabému rastu, a dokonca aj k odumretiu. Tu nepomôže ani presadenie, ani nijaké hnojivo. Ukážme si to na konkrétnych príkladoch.

Uhorky sú najnáročnejšie, mrkva zas najtolerantnejšia

Čo sa týka susedov, uhorky patria k najprieberčivejšej zelenine. Ak chcete vypestovať krásne a chutné uhorky, nesaďte ich v blízkosti rajčín, zemiakov, reďkoviek ani jahôd. Takéto spojenie sa určite neskončí dobre. Skôr ako zasadíte uhorky, uistite sa, či tam predtým nerástla kapusta, kel alebo karfiol. Naopak, hrášok, kôpor, cesnak, cibuľa a pór uhorkám vôbec neprekážajú. Rajčiny zas nebudú rásť pri zemiakoch, červenej kapuste a, samozrejme, uhorkách. Na druhej strane nemajú žiaden problém s paprikou ani s bazalkou – práve vďaka nej bude ich chuť výraznejšia.

Koreňová zelenina je v podstate ideálnym susedom. Mrkva patrí k výnimočne tolerantným druhom. Rozumie si skoro s každou rastlinou. Jedinou výnimkou je šalát, ktorý sa neznesie s petržlenom.

Aby kvety krásne kvitli a celú záhradu zaliali farbami

Aj kvety majú svoje potreby a každý uvedomelý záhradník by ich mal poznať a venovať im pozornosť. Ak plánujete výsadbu cibuľovín, nedávajte ich do rovnakého záhona, v akom rástli minulý rok. Zmena miesta im urobí dobre. Vaša záhrada navyše nebude vyzerať nudne.

Aksamietnica rozložitá vám však nemusí robiť starosti. Táto rastlina je veľmi tolerantná a bude sa jej páčiť aj na minuloročnom záhone.

NAŠA RADA

Ako čo najlepšie využiť tienisté miesta záhrady

Všetky rastliny potrebujú pre život slnko, ale v každej záhrade nájdete miesta s nedostatočným prísunom denného svetla. Vznikajú vtedy, keď je záhrada orientovaná na severnú stranu alebo keď je zatienená stromami. To však neznamená, že takýto priestor nemôžete vhodne využiť! Môžete tam zasadiť egreše alebo čierne ríbezle. V týchto podmienkach bude ovocie dozrievať trochu dlhšie, ale odmení vás vynikajúcou jemnou chuťou.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok