Zdravý životní styl Zdravie Tri najpríjemnejšie spôsoby, ako sa po zime naštartovať

V marci je už zima definitívne na odchode, ale hlásiť sa začne jarná únava a vyčerpanie. Zvlášť, ak ste v zime zvolili pohodovejší režim s obmedzeným pohybom a ťažším jedlom. Čo teraz? Slnko vás láka von, ale telu sa nechce. Ani ísť na prechádzku, ani púšťať sa do nových aktivít, na ktoré ste sa ešte nedávno tak tešili. V duchu si všetko krásne predstavujete, ale k činnosti sa nie a nie nakopnúť. My však vieme, čo vám pomôže!

Poriadny odpočinok
Zimou vyčerpaný organizmus potrebuje poriadnu regeneráciu. Inak ako odpočinkom ju nedosiahnete. Nemyslíme však ležanie pred telkou, ale správnu spánkovú hygienu. Chodievajte spať približne v rovnakom čase a ešte pred polnocou. Aspoň dve hodiny pred spaním eliminujte počítač, mobil, ideálne aj televíziu. Keď sa vám nedarí zaspať, skúste techniku 4 – 7 – 8.

Psychická pohoda
Ľahko sa to povie, ale kde ju nájsť? Ráno ste v strese, lebo treba stihnúť raňajky, škôlku, školu, prácu, potom stres v práci, aby ste všetko postíhali a domov prišli v normálnom čase, a doma zase zhon, úlohy, večera. Do toho neustále požiadavky rodiny, šéfa, kolegov a občas aj rodičov či svokry. Ako si v tomto nájsť psychickú pohodu? Jednoducho. Všetko je vo vašej hlave. Stanovte si priority a tých sa držte. To, čo sa deje teraz, sa o pár chvíľ diať prestane a aký postoj k tomu zaujmete, tak to budete prežívať. Netrápte sa tým, čo nemôžete zmeniť a meňte to, čo ovplyvniť dokážete. Začnite svojím postojom k veciam.

Zmena jedálnička
Bolo fajn stráviť večer s pohárom vínka po dobrej večeri. Tu môžete začať. Pohár vínka si nechajte na výnimočné príležitosti a synonymom dobrej večere nech sa pre vás stanú zeleninové šaláty s chudým mäsom. Množstvo inšpirácií nájdete aj na našom webe.
Energiu už nedopĺňajte niečím sladkým ku kávičke, ale ovocím alebo klíčkami. Nakupujte a jedzte viac zeleniny, ovocia, orechov, byliniek a rýb. A počas celého dňa popíjajte vodu, čaj alebo ovocnú či zeleninovú šťavu, riedenú vodou.

Vedeli ste, že...
...jarná únava nie je mýtus? Prečítajte si, prečo nás tak trápi

Vytlačiť stránku
Zdielať článok