Dieťa Tehotenstvo Tehotenstvo v lete: Ako zvládnuť horúčavy s bruškom?

Horúce počasie je náročné pre každý organizmus. Pre nastávajúce mamičky sú teploty nad tridsať stupňov priam neznesiteľné a tento pocit sa s každým mesiacom tehotenstva stupňuje. Keď klimatizovaná miestnosť zostáva iba vysnívaným želaním, držte sa dobrých rád a možno si teplé počasie aj celkom užijete.

Oblečenie chráni pred slnkom

V horúcich dňoch voľte šaty svetlých farieb. Pokožke sa bude ľahšie dýchať a vy sa budete menej potiť v bavlne a ľane. Tenučká šatka prehodená cez plecia vás ochráni pred horúcimi bozkami slnka a keď už slnečné žiarenie nebude také intenzívne, poslúži ako pekný doplnok.

Do kabelky si dajte aj rozprašovač s vodou, aby ste si mohli z času na čas osviežiť krk, dekolt, zápästia, prípadne zátylok a nohy.

Opaľovanie si v tehotenstve užívajte ráno a po štvrtej

Pitný režim a ľahká strava sú otrepané, ale fungujúce frázy

Voda, voda, voda... počujete všade okolo. Dostatočným príjmom vody predídete opuchnutiu končatín a vzniku infekcie močových ciest. Keď pocítite smäd, váš organizmus je už na pokraji dehydratácie. Dospelá žena s normálnou hmotnosťou by mala v čase tropických horúčav vypiť 2 až 3 litre tekutín, v čase tehotenstva aj viac. Aby ste sa z tej vody „neutopili“, striedajte ju s osviežujúcim mätovým čajom, citronádou a čerstvými ovocnými a zeleninovými šťavami. Vyhýbajte sa sladeným nápojom. Bylinkové čaje pite s mierou a overte si, či ich môžete piť, keď ste tehotná.

Skúste ľadový čaj s pomarančom a jablkom alebo popíjajte melónový džús 

V lete venujte väčšiu pozornosť dátumu spotreby potravín! Čuch je v období tehotenstva citlivejší, a tak pokojne k jedlu privoňajte a pokiaľ nemá príjemnú vôňu, radšej ho nekonzumujte. Nedojedenú porciu si v reštaurácii nechajte zabaliť len v prípade, keď máte možnosť pokrm do jednej hodiny vložiť do chladničky a najneskôr na druhý deň ho určite skonzumujete.

Na toaletu chodievajte tak často, ako len môžete! Nezadržujte v tele moč, pretože by ste tak zvýšili riziko infekcie močových ciest.

Horúčavy v tehotenstve zvládnete pod sprchou

Vždy, keď idete von, každom prípade chráňte svoju pokožku pred silným slnečným žiarením! Používajte opaľovacie mlieko s vyšším ochranným faktorom ako obvykle, pretože v dôsledku hormonálnych zmien môžete byť náchylnejšia na spálenie pokožky.

Ak je to možné, vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu a zdržiavajte sa radšej v tieni. Každodennú prechádzku alebo tehotenské cvičenia si naplánujte na skoré ranné alebo neskoršie popoludňajšie hodiny, keď je už chladnejšie.

Úľavu vám prinesie aj sprchovanie vlažnou vodou. Ak je to dieťatku v brušku príjemné, môžete si bruško chladiť navlhčenou textilnou vreckovkou alebo uterákom.

Zdravé opaľovanie nespočíva len v kúpe opaľovacieho krému 

Tehotenstvo a dovolenka sa nevylučujú

Dovolenku v tehotenstve si užijete najviac v druhom trimestri, vravievajú mamičky, ktoré to zažili. Či už budete dovolenkovať v treťom alebo ôsmom mesiaci, pred odchodom v každom prípade konzultujte s lekárom detaily cesty. Ak je to potrebné, vezmite si so sebou najdôležitejšie lekárske správy a výsledky vyšetrení. Vopred si zistite, aké lekárske možnosti sú v mieste vašej letnej dovolenky.

Ak si v apartmáne varíte sami, dbajte na to, aby ste používali len čerstvé suroviny pochádzajúce z bezpečných zdrojov. Pokiaľ máte objednané stravovanie formou švédskych stolov, požiadajte o pomoc personál, aby ste mohli konzumovať tie najčerstvejšie, naposledy servírované pokrmy. Vyhýbajte sa pitiu vody z bežnej vodovodnej siete.

Vonku je vašou povinnou výbavou klobúk so širokou strieškou alebo ľahká šatka, opaľovací prípravok s vyšším ochranným faktorom. Von vychádzajte ráno a po štvrtej, cez deň seďte v tieni.

Máte zbalené naozaj všetko? Skontrolujete si to podľa nášho zoznamu 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok