Zdravý životní styl Zdravé jedlo Štíhla po Vianociach? Skúste nové chute starých receptov

Obdobie od adventu do Vianoc je azda najnáročnejšia časť roka. A nielen kvôli zhonu okolo darčekov, ale aj pre naše postavy. Vianočné trhy, večierky, rodinné stretnutia vypĺňajú voľný čas. Je to obdobie plné lákavých sladkostí, punčov, vareného vína, pečeného mäsa, smažených jedál a tomu sa dá len ťažko odolať. Predvianočný čas sa však môže niesť aj v znamení konfrontácie s osamelosťou. V takých chvíľach dobre padne koláčik, horúca čokoláda, pohár vína...

Jedlo je jednoducho dôležitou súčasťou spoločenských stretnutí a aj spôsob, ako oklamať mozog, keď je nám ťažko. Práve pred sviatkami je príležitostí na nadmerné pitie a prejedanie sa viac než po celý zvyšok roka. Udržať si váhu je mimoriadne náročné. Veď aj preto prvý veľký nápor zažívajú fitká práve po novom roku. 

Po pôste príde odmena

Presedieť vianočné sviatky pri televízii za neustáleho jedenia pečiva sa jednoznačne odrazí na našej postave. Navyše si koledujeme aj o vážne zažívacie problémy. Vianoce sa v modernej dobe zvrtli na sviatky obžerstva, ale nie vždy to tak bolo,“ hovorí odborníčka na redukciu telesnej váhy Zuzana Pavelková Šafářová.

Veriaci vždy držali adventný štvortýždňový pôst, počas ktorého bol jedálniček jednoduchý, predovšetkým bez mäsa a alkoholu. Pôst bol ukončený štedrovečernou večerou. Držať pred Vianocami napríklad len niekoľkodňový pôst rozhodne nie je zlý nápad. Keď to vydržíte, môžete si dopriať cez Vianoce aj obľúbené jedlo, hoci nie je z hľadiska zdravej výživy zrovna perfektné. Proste si môžete urobiť taký "sviatok bruška", obzvlášť, ak ste celý rok dodržiavali zásady zdravého stravovania.

Vianočný kapustový šalát


Vymeňte ťažkú klasiku za ľahšie alternatívy

Avšak aj cez Vianoce možno vykonať určité opatrenia, ktorými sa prehrešky z maškrtenia pri rozprávkach eliminujú. „Po prvé by som upravila tradičné recepty vianočných koláčikov. Pri pečení by som nahradila klasickú bielu múku múkou špaldovou, v recepte výrazne zredukovala množstvo cukru a vyhla sa hutným maslovým náplniam. Vyskúšala by som aj zdravšie typy cukroviniek, obsahujúce predovšetkým orechy, sušené ovocie či tie z kategórie "RAW".

Tip na mlsanie pri telke: Ovocný stromček

Tiež tradičného kapra možno pripraviť zdravšie než vyprážaním v trojobale. Trebárs pečením či varením vo vínnej pare. Ak sa rozhodnete pre smaženie, určite vždy použite nový olej a zbytočne ho neprepaľujte pri príliš vysokej teplote. Tiež sa zbavte prebytočného oleja položením osmažených kúskov kapra na papierový obrúsok.

Pečený losos s kaparovou omáčkou

"Zemiakový šalát možno pripraviť s jogurtom namiesto majonézy alebo kapra podávajte len s varenými zemiakmi, ktoré môžete zmiešať s červenou cibuľou, rukolou a sušenými paradajkami. Odporúčam vyskúšať malú odrodu zemiakov Grenaille – vynikajú nielen svojou chuťou, ale aj lepšou stráviteľnosťou ako klasické,“ vymenúva spôsoby ľahšieho vianočného stravovania Zuzana Pavelková.

Slávnostný červený šalát

Štíhla po Vianociach? Skúste nové chute starých receptov

Čo ste zjedli, spáľte

Vianoce sú pre väčšinu ľudí tiež v znamení návštev a k týmto stretnutiam, samozrejme, pohostenie neodmysliteľne patrí. Neznamená to však, že sme povinní zjesť všetko, čo pred nás hostiteľ/ka postaví. „Tiež by som radila príliš jedlo neprekombinovať. K domácemu maškrteniu si okrem sladkostí nachystajte aj ovocie, sušené ovocie a oriešky okrem búrskych a para orechov, ktoré sú príliš tučné. Voľno využite na prechádzky, bežkovanie a za nepriaznivého počasia si zájdite zaplávať či do sauny. Skrátka buďte aktívni. Počas vianočných sviatkov sa navyše usporadúva množstvo športových zápolení a bežeckých pretekov. Skúste pojať tohtoročné Vianoce inak a odmenou vám budú nové, nielen chuťové zážitky,“ odporúča na záver výživová poradkyňa.

Vianočné recepty či inšpirácie na darčeky nájdete na Hello Tesco!

Zdroj: Zuzana Pavelková Šafářová

Vytlačiť stránku
Zdielať článok