Dieťa Batoľa Starostlivosť o detské zuby začína skôr, než narastú

Všetci dospelí potvrdia, že mať dobré zuby znamená mať ľahší a zdravší život. Pomyslite predsa na boľavé hodiny v kresle zubného lekára, na obrovské sumy, ktoré platíte za plomby, a závistlivé pohľady, ktoré vrháte na ostatných so žiariacim a rovným chrupom.

Odborníci však tvrdia, že rodičia dokážu zdravie detských zúbkov do veľkej miery ovplyvniť správnou starostlivosťou – tá sa začína už pri ďasnách bábätiek ešte predtým, než sa prvé zúbky vôbec objavia. Ďasná teda treba dôkladne čistiť a pripraviť na prvých „obyvateľov“. Samozrejme, tým sa povinná starostlivosť nekončí, ale, naopak, začína. Poďte sa pozrieť na to, ako by ste sa mali správne starať o chrup svojich detí, a zabezpečte im tak zdravé zúbky na celý život.

Ako sa vyvíjajú detské zúbky

Detské zuby sa vyvíjajú individuálne. Každé dieťa sa narodí so súborom 20 zúbkov ukrytých v ďasnách. Všeobecne platí, že prvé zúbky začne byť vidno od šiesteho mesiaca veku dieťaťa, ale u niektorých detí ich nájdete už aj v treťom mesiaci. Existujú dokonca aj prípady, keď sa deti s jedným či dvoma prerezanými zúbkami narodia. Na druhej strane je celkom v poriadku, ak vášmu bábätku začnú rásť prvé perličky až po dovŕšení prvého roka. Všetkých 20 zubov by sa malo dieťaťu prerezať pred dovŕšením tretieho roka.

Na tomto obrázku vidíte, v akom veku sa u detí zvyčajne objavujú jednotlivé zúbky.

Ako prvé sa väčšinou prerežú dolné rezáky, za nimi nasledujú horné rezáky a ako posledné sa zvyknú objaviť stoličky. Iné poradie však nie je ničím nezvyčajným.

Keď rast zúbkov bolí

Mnoho mamičiek sa sťažuje na ťažké obdobie prerezávania zubov. Deti môžu byť v tomto období nespokojnejšie ako zvyčajne, môžu viac cmúľať hračky, svoje ruky, cumlíky a iné predmety, mať častejšie stolicu, dokonca hnačky. Tieto nepríjemnosti však nemusí spôsobovať len rast zubov, ale aj obyčajná choroba. Ak si nie ste istí, vždy sa radšej obráťte na pediatra.

Ako proti príznakom bojovať?

  • Svojmu bábätku jemne masírujte ďasná čistým prstom.
  • Dajte dieťaťu niečo, čo môže „ohrýzať“, napríklad špeciálny chladiaci krúžok, „hryzadlo“ alebo hrkálku.
  • Dieťaťu ponúkajte jedlá, ktoré nevyžadujú veľa hryzenia.

Zíde sa vám vedieť: Príznaky prerezávania zúbkov a úľava pri ich bolesti

O ďasná sa starajte, akoby na nich už boli zúbky

Kým sa neobjavia zúbky, starostlivosť o ďasná je pomerne jednoduchá – stačí ich dvakrát za deň hore-dole jemne pretrieť tzv. žinkou (handričkou) namočenou vo vode, jemnou detskou hubkou alebo navlhčenými vatovými tampónmi.

V podobnej starostlivosti pokračujte, aj keď sa objavia zúbky. Miesta bez zúbkov očistite ako predtým, potom si handričku oviňte okolo prsta a zub očistite spredu aj zozadu – najlepšie dvakrát denne (ráno a pred spaním). Pokiaľ to vášmu bábätku neprekáža, môžete použiť aj jemnú malú kefku. Ak vám lekár neodporučí inak, do 18 mesiacov veku dieťaťa používajte na čistenie len vodu, žiadnu zubnú pastu.  

Ako čistiť detské zuby krok za krokom

  • Usaďte sa alebo postavte do polohy, v ktorej v zrkadle dobre uvidíte zúbky svojho dieťaťa a zároveň sa budete obaja cítiť pohodlne.
  • Ukážte bábätku, že si môže o vás oprieť hlavu, a jemne ho chyťte za bradu.
  • S citom mu otvorte ústa a jemnými krúživými pohybmi mu umyte zúbky.
  • Potom dieťaťu nadvihnite peru a vertikálnym pohybom umyte aj prednú časť zúbkov.
  • Nezabudnite kefkou umyť aj ďasná.

Recept: Upečte deťom sušienky na hryzenie, upokoja ich boľavé ďasienka

Starostlivosť o detské zuby začína skôr, než narastú

Prvého zubára navštívte počas prvého roku života

Nájsť kvalitného detského zubára dnes nie je ľahké. Dajte na odporúčanie alebo sa obráťte na svojho vlastného zubára, s ktorým ste spokojní. Prvú návštevu zubára by ste s dieťaťom mali absolvovať ešte v prvom roku jeho života. Čím skôr sa dieťatko zoznámi s prostredím a zvykne si na pána doktora alebo pani doktorku, tým lepšie budú jeho návyky v neskoršom živote. Lekár vám navyše dá tie najlepšie rady, ako udržiavať chrup dieťatka v dobrom stave a ako najlepšie zabrániť tvorbe zubného kazu. Vytvorte si z návštevy zubára príjemný zvyk a uvidíte, že vaše dieťa ho bude brať ako bežnú súčasť života.

Zdroje: www.firstvisitfirsttooth.ca, www.raisingchildren.net.au

Vytlačiť stránku
Zdielať článok