Dieťa Školák Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

Klopi, klopi, brána, otváraj sa zrána! Septembrová pesnička už pomaly klope na dvere. Ak ste ešte nestačili zaobstarať školskú tašku alebo batoh pre svojho školáka, pozrite si naše tipy. Vďaka nim vyberiete kúsok, ktorý bude nielen pekný, ale aj kvalitný, zdravotne nezávadný a šetrný k detským chrbtom.

Prečítajte si

Ergonomický školský batoh: Ako ho poznáte a na čo ďalšie sa sústrediť?
Ako vybrať správnu veľkosť školskej tašky?
Rady, ako s taškou zaobchádzať, aby vydržala čo najdlhšie
Batoh vs. Aktovka: Čo sa hodí pre prvákov?
Školské tašky Tesco: Pre dievčatá a chlapcov
Školské batohy pre teenagerov: Dajte na názor svojich detí
Prečo je potreba vyberať školskú tašku aj podľa dizajnu?

Ergonomický školský batoh: Ako ho poznáte a na čo ďalšie sa sústrediť?

Aby bola školská taška nielen pekná, ale aj funkčná a bezpečná, je potrebné postrážiť si niekoľko parametrov. Medzi tie najdôležitejšie patrí ergonómia batohu. Slovo ergonomický pochádza z latiny a v kontexte školských tašiek, aktoviek a batohov znamená jediné: že je taška a najmä jej chrbtová časť, maximálne prispôsobená detskému telu. Takýto batoh neohrozuje vývoj chrbta, pekne sedí a nič pri jeho nosení nebolí.

Sústreďte sa na to, aby bol chrbát tašky spevnený, mäkký, ale priveľmi sa neohýbal. Dôležité je tiež polstrovanie a anatomicky tvarovaný chrbát.

Okrem toho si dajte pozor aj na pevnosť švov (hlavne u ramenných popruhov a na spodku tašky, lebo tieto miesta nesú väčšinu váhy), funkčnosť zipsov, skontrolujte vnútorné členenie a kapsy. Hodiť sa bude aj kapsa pre desiatu a pre fľašu na pitie. Ak chcete skutočne funkčný batoh, mal by byť aj impregnovaný a vodovzdorný, na spodku by nemalo chýbať spevnené dno.

Medzi výbavu by mali patriť aj reflexné prvky, aby vodiči školáka neprehliadli. Toto ale nie je nevyhnutnosťou, lebo reflexné prvky prikúpite aj v podobe samolepiek či príveskov, ktoré sa dajú na batoh jednoducho pripevniť. 

Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

Čo sa váhy týka, platia tu celkom jasné pravidlá:

Pre prvý stupeň kupujte tašku, batoh alebo aktovku, ktorá neváži viac ako 1,2 kg. Pre druhý stupeň môžete vybrať tašku do 1,4 kg.

Pozor si však dajte aj na príliš ľahké modely. Nízka váha môže znamenať, že batoh bol vyrobený z tenkého materiálu, ktorý sa rýchlo prešúcha alebo roztrhne. Ľahké batohy sa preto hodia iba na voľnočasové aktivity.  

Ako vybrať správnu veľkosť školskej tašky?

Aj keď sa bežne školská taška kupuje na viac rokov, nemali by ste kupovať tašku, ktorá je priveľká. Ak budete batoh kupovať tak, aby doň dieťa „dorástlo“, bude mu minimálne prvý rok veľká, čo môže pri každodennom nosení poškodzovať chrbticu a narušovať jej vývoj. Výsledkom sú bolesti chrbta a zlé držanie tela.

Aby bola školská taška veľká tak akurát... alebo aby sa tak dala nastaviť a správne rástla spoločne s vaším dieťaťom, nesmie:

Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

 • Byť širšia ako plecia školáka. Batoh, za ktorým niet dieťa ani vidieť, možno pôsobí roztomilo, ale nie je vhodný pre každodenné používanie.
 • Sa nasúvať k jednej alebo druhej strane. Držať by mal pekne na prostriedku.
 • Odstávať od chrbta.
 • Byť vyššie než po ramená a nižšie než po boky.

Rady, ako s taškou zaobchádzať, aby vydržala čo najdlhšie

TIP: Hrbí sa váš školák pod ťarchou tašky? Dohliadnite, aby bola taška správne nosená a nebola príliš ťažká. Za odmenu vám batôžik dlhšie vydrží!

 • Dieťa by malo nosiť školskú tašku vždy na obidvoch pleciach. Úplne by ste preto mali zabudnúť na tašky cez jedno rameno. A to najmä vtedy, keď cesta do školy a späť trvá dlho.
 • Postrážte váhu plného batohu. Nemala by presiahnuť 15 % telesnej hmotnosti dieťaťa. Ak je taška ťažšia, je na mieste opýtať sa učiteľa, či si deti môžu nechať časť vecí v triede.
 • Dôležité je tiež správne poukladať veci dovnútra. Knižky patria čo najbližšie k chrbtu, ťažké veci na dno. Váhu rozložte rovnomerne. Fľašu na pitie vložte do špeciálnej k tomu určenej kapsy, zvonku batohu nevešajte žiadne bremená, ako je napríklad vrecko na telocvik alebo na výtvarné potreby.

Kvalitné a ergonomické školské tašky aj batohy zaobstaráte v obchodoch Tesco

Pre prvákov, prvý a druhý stupeň aj pre stredoškolákov. Batohy z Tesco si zamilujú dievčatá aj chlapci. Vyberte si pekný a kvalitný školský batoh v sieti supermarketov a hypermarketov Tesco. Objednať si ho môžete tiež online na stránke Tesco Online nákupy – privezieme vám ho až ku dverám spolu s vaším nákupom potravín a drogérie.

Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

Batoh, alebo aktovka? Pozrite sa, čo sa hodí pre prvákov

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo bežné, že všetci prváci na základnej škole nosili aktovky s jednou prackou na zapnutie vpredu. Možno sa budete diviť, ale ani dnes klasické aktovky nevyšli z módy. Na rozdiel od doby, keď sme boli malí my, tu sú však pre prvákov aj školské batohy. Batôžky však majú jednu výhodu – neraz deťom vydržia aj do druhej až tretej triedy. Pri nákupe rozhodne nezabudnite na pravidlá veľkosti batohu, a to najmä vtedy, keď má váš drobný školák menej než 120 cm. Ak meria naopak viac ako 130 cm, môžete preskočiť modely určené do prvej triedy a rovno vybrať tašku pre 2. alebo 3. triedu. 

Školské tašky Tesco: Pre dievčatá a chlapcov

Či už hľadáte tašku do školy, brašnu, aktovku alebo batoh,  je dôležité vybrať správne.

Medzi 6. a 15. rokom telo prechádza rýchlym vývojom, a preto záleží na tom, neodbaviť výber lacným batohom pre voľný čas.

Nenechajte sa uchlácholiť prosbami, aj keď by bol batôžik najmodernejší na svete. Zdravie je na prvom mieste.

TIP: Kapsa na notebook, anatomicky tvarovaný chrbát alebo nastaviteľné ramenné popruhy. Všetky tieto parametre nájdete v katalógu označené pomocou prehľadných piktogramov.

Prejdite si celý katalóg a vyberte si okrem školskej tašky tiež peračník, vrecko na cvičky, zošity alebo písacie potreby – od keramických pier až po tempery.


Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

Školské batohy pre teenagerov: Pripravte si nervy a buďte diplomatickí

Dizajn na prvom mieste, nutnosť kapsy na notebook, cool tvar, originálne zapínanie. A predovšetkým rozhodujúce slovo pri výbere. Nákup batohu s teenagerom nie je nikdy jednoduchý. Aj keď je dôležité všetko zmienené vyššie, je jasné, že taška do školy bude výsledkom kompromisu. Minimálne posuvné, mäkké a dostatočne široké ramenné popruhy spolu s anatomicky tvarovaným chrbtom sú však pre každodenné nosenie nutnosť.

Prečo je potreba vyberať školskú tašku aj podľa dizajnu?

Vieme, že je niekedy ťažké vysvetliť deťom, že ich vysnená taška nie je anatomicky tvarovaná a nie je vyrobená z kvalitného materiálu. No vnútiť dieťaťu ergonomický školský batoh, ktorý sa mu vôbec nepáči, tiež nie je správne. Prečo? Lebo taška, ktorá sa bude vašej ratolesti páčiť, jej bude robiť radosť a dlhšie vydrží – váš drobec si tak skoro nevypýta novú. Veď dieťa vie najlepšie, čo sa teraz v škole nosí, no nie?

Plánujete kúpiť batôžik ako darček? V tom prípade sa uistite, že viete, čo si dieťa želá a aká je jeho predstava. Ergonomicky tvarovaný chrbát tašky ho pravdepodobne príliš nenadchne, zaujímať sa naopak bude o:

 • farbu a tvar batohu,
 • obrázok alebo vzor na batôžiku (obľúbená rozprávková postavička, hrdina z filmu, zvieratká atď.),
 • zapínanie (predné „aktovkové“, zips, karabína atď.),
 • kapsičky vnútri (na notebook, na pitie, na kľúče, peňaženku apod.),
 • či sa dá k batohu kúpiť aj peračník, vrecko na cvičenie, peňaženka a ďalšie príslušenstvo.

TIP: Spravte malý „predvýber“ aktoviek, tašiek a batohov, ktoré budú funkčné, pekné a bezpečné, a nechajte dieťa vybrať si. Toto je fajn kompromis, ktorý bude fungovať.

Školské tašky a batohy: Pre prvákov, 1. & 2. stupeň aj stredoškolákov

Vytlačiť stránku
Zdielať článok