Zdravý životní styl Zdravý štýl Sacharidové vlny zbavujú kíl, ale aj pokoja

Stránite sa sladkostí, alkoholu, jete zdravo a aj ta sa ručička váhy nehýbe dolu. Máte pocit, že priberáte už aj z vody. V tom sa dozviete o sacharidových vlnách. Vraj s nimi za dva mesiace bez problémov zhodíte aj desať kíl. Koho by to nezlákalo?

Sacharidové vlny existujú v rôznych obmenách. Primárne boli určené pre vrcholových športovcov ako špecifická stratégia pre navýšenie energetických zásob vo svaloch pred výkonom či pre vyrysovanie,“ vysvetľuje odborníčka na výživu výkonnostných aj vrcholových športovcov Zuzana Pavelková Šafářová, ktorá má vo svojom portfóliu napríklad aj svetovú tenisovú jednotku vo štvorhre Katku Siniakovú.

Ako fungujú sacharidové vlny?

Najprv si povedzme, čo to sacharidy vlastne sú a aká je ich úloha v ľudskom tele. Sacharidy alebo uhľohydráty, ľudovo cukry, sa delia na energeticky využiteľné a nevyužiteľné.

Energeticky využiteľné sacharidy sú:

  • monosacharidy – glukóza, fruktóza, galaktóza
  • disacharidy – sacharóza, maltóza, laktóza
  • polysacharidy – škrob, glykogén, inulín a celulóza

K energeticky nevyužiteľným sacharidom patrí vláknina.

Sacharidy by mali tvoriť 50 – 60 % potravy. V organizme sú zdrojom energie, majú zásobnú a stavebnú funkciu. A kde sa sacharidy nachádzajú? Zjednodušene sa dá povedať, že ich prijímate vo všetkých potravinách rastlinného pôvodu.

Princípom sacharidových vĺn je zmena množstva prijatých sacharidoch v určitých intervaloch a striedanie dní s minimálnym prívodom sacharidov s následnou fázou s vysokým príjmom sacharidov. Vďaka tomu nevzniká adaptačná reakcia, ktorá by spôsobila, že si telo začne ukladať sacharidy vo forme tukov, najmä nezdravého viscerálneho tuku v oblasti brucha.

Vo fázach s minimálnym príjmom sacharidov využíva telo zásobu tuku ako zdroj energie, a tým sa tuk redukuje. „Vrcholoví športovci tejto veľmi prísnej diéte prispôsobujú tréningovú záťaž, bez ktorej diéta nemá zmysel. Fáza s minimálnym prísunom zahŕňa tvrdý silový tréning, v čase sacharidovej nálože sa znižuje zaťaženie a preferuje sa aeróbna aktivita,“ približuje Šafářová.

Sacharidové vlny majú zmysel, iba keď ste zdraví a športujete

Zaťažujú obličky aj psychiku

Pokiaľ by ste chceli začať so sacharidovými vlnami, je dôležité vypočítať, koľko sacharidov denne by ste mali pri vašej váhe skonzumovať. Napríklad v prvý deň skonzumujete iba 50 g sacharidov, na druhý deň 100, potom 150 gramov až na siedmy deň bude príjem sacharidov 350 g. Na začiatku teda očakávajte nervozitu, pokles výkonnosti, depresívnu náladu.
Počítajte s tým, že jedlá budete pripravovať na vode alebo v pare. Budete jesť veľa mäsa, bielok, rýb, tvarohu, teda bielkovín, čo zaťažuje pečeň a obličky. Cvičenie tiež treba prispôsobiť tomu, v ktorej fáze práve ste a zamerať sa tak buď na aeróbny, alebo anaeróbny tréning.

Sacharidové vlny ako redukčná diéta sú vhodnejšie pre športovcov. „Nešportovcom by som ich až tak úplne neodporúčala, rovnako ako ľuďom s podozrením na diabetes a ani tým, ktorí sú pod veľkým psychickým tlakom,“ upozorňuje Zuzana Pavelková Šafářová. S prísunom minimálneho množstva sacharidov by mali byť všeobecne ženy, väčšinou totiž horšie znášajú pokles hladiny cukru v krvi a okrem značnej nervozity môže prísť k trasu rúk, závratom či výnimočne až ku kolapsu. Navyše hrozia obrovské chute na sladké, ktoré sa často riešia enormným prísunom bielkovín, čo zaťažuje obličky a pečeň. „Pokiaľ pravidelne športujete, váš metabolizmus funguje odlišným spôsobom než u nešportovcov, a preto budete sacharidové vlny s najvyššou pravdepodobnosťou lepšie znášať aj po psychickej stránke. Rozhodne ale túto diétu držte len obmedzený čas a nie dlhodobo,“ uzatvára expertka.

Sacharidové vlny zvážte, ak máte:

  • metabolickú poruchu ako napríklad diabetes
  • ťažkosti so zaspávaním
  • zmeny nálad
  • endometriózu
  • neurologické ochorenia
  • nádorové ochorenie

Lepší ako sacharidové vlny je vyvážený jedálniček a dostatok pohybu

Zdroj: www.zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok