Zdravý životní styl Relax Rybí olej? Toto ste o ňom určite nevedeli

V našich podmienkach nie je dostatok kvalitných a tučných rýb, ktoré by zvýšili naše zásoby omega-3 mastných kyselín. Našťastie však existujú iné možnosti, ako si doplniť tieto dôležité látky. Najúčinnejšou z nich je rybí olej. V čom nám pomáha a aké sú jeho účinky?

1.   Pomáha v boji s depresiou a úzkosťou

Medzi príznaky depresie patrí smútok, letargia a všeobecne strata záujmu o aktívny život. Úzkosť sa vyznačuje neustálym strachom a nervozitou. Pravidelnou konzumáciou rybieho oleja a tým aj omega-3 mastných kyselín výrazne znižujete pravdepodobnosť pocitu úzkosti. Štúdie dokazujú, že užívanie rybieho oleja je účinným prostriedkom proti depresii a nahrádza mnohé antidepresíva.

2.   Zlepšuje zrak

DHA – typ omega-3 mastnej kyseliny – je hlavnou zložkou sietnice oka. Ak jej máte nedostatok, môžu sa vyskytnúť problémy so zrakom. Pravidelnou konzumáciou predchádzate tiež strate zraku.

3.   Chráni vaše budúce dieťa

Rybí olej je rozhodujúci pre rast a vývoj mozgu vášho ešte nenarodeného bábätka. Známy je tiež fakt, že dojčatá, ktoré prijímajú dávku DHA (omega-3 mastnej kyseliny), majú lepší zrak. Užívanie rybieho oleja v tehotenstve priaznivo ovplyvňuje budúceho novorodenca:
- zvyšuje jeho inteligenciu,
- znižuje riziko oneskoreného vývoja,
- znižuje riziko ADHD, autizmu a mozgovej obrny.

4.   Chráni srdce

V krajinách, kde sa pravidelne konzumujú čerstvé ryby, majú veľmi nízky výskyt srdcovo-cievnych ochorení. Ukázalo sa, že práve rybí olej je dôvodom zdravého srdca – znižuje krvný tlak, zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu, znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, predchádza tvorbe krvných zrazenín a chráni tepny.

Rybí olej? Toto ste o ňom určite nevedeli
5.   Rybí olej pre deti? Znižuje hyperaktivitu

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je charakteristická nepozornosťou a veľkou impulzívnosťou. Deti s ADHD majú v porovnaní so svojimi zdravými rovesníkmi nízku hladinu omega-3 mastných kyselín v krvi. Rybí olej je pre deti dôležitý hlavne preto, že zvyšuje ich pozornosť a pomáha im sústrediť sa na úlohy.

6.   Pôsobí protizápalovo

Zápal je prirodzená reakcia tela na infekcie a vnútorné poškodenie spôsobené baktériami alebo vírusmi. Ak však pretrváva dlho, transformuje sa na chronický zápal. Tento stav je pre telo už škodlivý, pretože negatívne ovplyvňuje činnosť vnútorných orgánov, hlavne srdca. Vyšší príjem omega-3 mastných kyselín pôsobí protizápalovo, takže pri chronických zápaloch neváhajte siahnuť po rybom oleji.

7.   Redukuje astmu u detí aj u dospelých

Astma je chronické ochorenie pľúc s príznakmi ako kašeľ, dýchavičnosť a sipot. Závažné záchvaty astmy môžu byť veľmi nebezpečné a život ohrozujúce. Sú spôsobené zápalom a opuchom dýchacích ciest. Keďže výskyt astmy v posledných rokoch vzhľadom na viacero nepriaznivých faktorov stúpa, je dôležité preventívne sa chrániť.

Užívanie rybieho oleja

Štúdie dokázali, že aj materské mlieko obsahuje omega-3 mastné kyseliny, čo má priaznivý vplyv na vývin dieťaťa. Rybí olej je teda pre deti dôležitý a podporuje ich správny rast.

Súčasťou nášho jedálnička by mali byť predovšetkým tie druhy rýb, ktoré obsahujú najviac zdraviu prospešných látok. Do tejto skupiny patria lososy, ančovičky, sardinky, makrely, slede, tuniaky či halibuty. Aby sme svojmu telu zabezpečili dostatočnú dávku omega-3 mastných kyselín, mali by sme aspoň 2-krát do týždňa konzumovať tučné ryby.

Jednoduchší spôsob, ako sa dajú získať omega-3 mastné kyseliny a ďalšie vitamíny, je užívanie rybieho oleja.

Rybí olej nájdete často v klasickej tekutej forme. Svojou vôňou síce dokáže odpudiť, no pre milovníkov rýb nebude táto typická rybia vôňa ničím výnimočná. Ak vám prekáža pravidelné užívanie rybieho oleja po lyžičke denne, vyskúšajte rybí olej v podobe kapsúl. Tie sa jednoducho prehĺtajú a nemajú žiadnu chuť ani vôňu. Pre maximalizáciu účinku sa odporúča konzumovať 250 mg omega-3 mastných kyselín denne.

Skladovanie rybieho oleja

Skladovanie rybieho oleja je rovnaké ako pri väčšine olejov. Základným pravidlom je, aby bol olej v uzatvorenej tmavej fľaši a na tmavom a chladnom mieste z dôvodu rizika oxidácie.

Zdroj: healthline.com, mediteka.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok