Tipy a rady Rodinná grilovačka: Pripravte grilované ovocné špízy

Už sa neviete dočkať, kedy rozpálite gril a vychutnáte si všetky tie dobroty na ňom pripravené? S dobrou spoločnosťou spravíte z grilovania nezabudnuteľný zážitok. Pripravili sme pre vás zoznam krokov, aby ste na nič nezabudli a z grilovačky sa stal zážitok na dlhé roky.

1.    Ako pripraviť gril na grilovačku?

Než sa pustíte do všetkých príprav, je dôležité postarať sa najprv o samotný gril. Dobre ho vyčistite, aby na ňom nezostali zvyšky z predošlého používania.

Ako vyčistiť gril?

Poriadne umyte mriežky, na ktorých pripravujete najrôznejšie špízy na grilovanie, steaky a ďalšie chutné jedlá. Po vyčistení je dobré mriežku natrieť vrstvou oleja.

Ak máte gril na uhlie, uistite sa, že všetko staré uhlie ste dali preč a máte dostatok nového. Poruke by ste mali mať aj staré noviny a zápalky. V prípade plynového grilu nezabúdajte na kontrolu rozvodov plynu a horákov. Zamerajte sa najmä na to, či nie sú upchaté, a vyčistite ich (pomôžte si napríklad ostrou špajdľou alebo zatváracím špendlíkom).

2.    Plánovanie je polovica úspechu

Ak chcete usporiadať väčšiu párty, plánovanie je fáza, bez ktorej sa nezaobídete. Aby ste sa vyhli chaosu, dopredu si naplánujte dátum, koľko osôb budete hostiť, koľko bude detí alebo kto neje mäso.

Keď máte hotový zoznam hostí, pustite sa do plánovania menu. Netreba to preháňať, no neuškodí mať aspoň zoznam toho, čo budete potrebovať – mäso, zeleninu, ovocie, nápoje, sladkosti a nejaké drobnosti na stôl, ako sú oriešky alebo čipsy. A nezabudnite na pečivo, najlepší je čerstvý chlieb. Myslite aj na množstvo surovín, aby sa vám nestalo, že vám niečo dôjde po pár minútach.

Zapojte do príprav hostí

Nebojte sa hostí požiadať, nech každý niečo prinesie. Či už to bude babkin preslávený koláč, tetin slaný zákusok alebo pokojne len fľaša vína alebo niečoho iného. Nemusí toho byť veľa, stačí aj maličkosť.

3.    Pustite sa do prípravy jedla pred grilovaním

Najmä mäso nezabudnite naložiť do marinády aspoň deň dopredu. Čas si ušetríte aj tým, že si dopredu pripravíte špízy so zeleninou, kuracie špízy a nakrájate si zeleninu. Jednoducho si dopredu pripravte všetko, čo môžete, tak, aby to mohlo ísť rovno na gril. Získate tým čas, ktorý môžete venovať hosťom (a navyše si ušetríte nervy s prípravami).

Vytvorte na stole miesto pre omáčky k mäsu a prílohy. Alebo ich dajte na samostatný menší stolík. Hostia si môžu vybrať, čo budú chcieť, a nemusia sa medzi sebou pri stole naťahovať a prekrikovať, kto čo chce. Rovnako to môžete spraviť aj s nápojmi.

4.    Letná výzdoba nesmie chýbať

Pri grilovaní je pravdepodobné, že sa hostia zdržia až do neskorších večerných hodín. Majte pripravené osvetlenie, deky, ak by sa ochladilo, a sprej proti komárom. Všetci vieme, aké dokážu byť otravné.

Dekorácie sú tým, čo dokáže každú letnú grilovačku trochu pozdvihnúť. Čo tak zavesiť lampášiky na strom alebo okolo stĺpa terasy obmotať svetelnú reťaz? Parádu spraví aj svetelná reťaz vložená do obyčajného väčšieho zaváraninového pohára.

Na stôl použite papierové obrusy, aby ste si nezašpinili tie pekné biele, čo máte po mame. Pokojne ich navrstvite a použite menší vzorovaný obrus krížom položený navrch väčšieho jednofarebného. Rovnako aj prestieranie zvoľte papierové alebo bambusové. Je ekologické a ešte si uľahčíte prácu s upratovaním.

A ak sa chcete ešte trochu vytiahnuť, rozpošlite pozvánky. Na papieri. Zabudnite na e-mail alebo Facebook. Pohrajte sa s návrhom a dajte pozvánky vytlačiť. Každému tak zostane aj malá spomienka.

5.    Pripravte sa na deti

Ak viete, že k vám zavítajú aj deti, pripravte pre ne rôzne varianty jedla. Grilované špízy sú u detí veľmi obľúbené. Spravte variant s mäsom, špízy so zeleninou alebo aj grilované ovocné špízy. Ľahko deti zabavíte aj tým, že ich, pod dozorom, necháte vyrobiť si vlastné špízy napríklad z kuracieho mäsa. Nech si na špízy napichnú, čo budú chcieť. Krok vedľa nespravíte ani s hamburgerom alebo grilovanými kuracími krídelkami. Len buďte pripravení na špinavé ruky a zásobte sa papierovými obrúskami.

Aby deti len tak nesedeli pri stole alebo sa vám nemotali pod nohami, pripravte pre ne nejakú zábavu. Môže to byť jednoduchá hra v záhrade, tvorenie alebo kreslenie s kriedou. Vystačíte si aj s varechou a nafukovacími balónikmi naplnenými vodou a hneď môžete usporiadať súťaž, komu balónik pri behu nespadne z varechy.

6.    Uistite sa, že si každý má kam sadnúť

Dostatok miesta na sedenie je pri grilovaní dôležitý. Možno na začiatku nebudú sedieť všetci, no verte, že minimálne pri jedle to tak bude. Preto sa uistite, že máte dostatok stoličiek a miesta pri stole, aby hostia neboli na sebe natlačení. A nezaškodí skontrolovať, či sú všetky stoličky v poriadku a nepotrebujú opraviť alebo rovno vymeniť.

Inšpirácia na jednohubky na letnú grilovačku

Hľadáte perfektné menu, ktoré zaujme, bude všetkým chutiť a ešte aj dobre vyzerať? Pripravte si rýchle recepty do ruky, ktoré zachutia deťom aj dospelým. Trocha inšpirácie na jednohubky chuťovky:

  • Rýchle jednohubky s jablkom, ostružinou a šunkou – stačí napichnúť na špáradlo a podávať.
  • Špargľa v župane – zelená špargľa je skvelá ako príloha alebo len tak. Obmotajte ju slaninou alebo šunkou a dajte na chvíľu na gril, aby bola chrumkavá.
  • Dezert na paličke – jahody a čokoláda je kombinácia, ktorej nikto neodolá. Jahody napichnite na špajdľu spolu s banánom alebo marshmallow a polejte čokoládou.

Pripravte domácu limonádu

Domácu limonádu ocení každý. A pripraviť ju nie je nič náročné. Čo takto skúsiť brusnicovo-limetkovú limonádu? Potrebovať budete:

  • brusnicový džús,
  • limetkovú šťavu,
  • perlivú vodu,
  • ľad.

Na ozdobu pridajte pár čerstvých brusníc a plátky limetky. Limonádu môžete premeniť na vynikajúci alkoholický drink – stačí len pridať trochu vodky.

Pripravte grilované ovocné špízy pre celú rodinu.

Rodinná grilovačka: Pripravte grilované ovocné špízy

Vytlačiť stránku
Zdielať článok