Najpodstatnejšie zo všetkého je, aby sa vaše dieťa hýbalo a športovalo preto, že ho to baví a prináša mu to radosť. Nestavajte ho do pozície, že musí napĺňať vaše predstavy a ambície. Inak mu šport môžete raz-dva znechutiť a radšej bude sedieť doma pred televíziou.

S ohľadom na vek
Pri výbere športovej aktivity by ste mali dbať na zdravý vývoj svojho dieťaťa a všetko prispôsobovať jeho fyzickej, ale i psychickej vyspelosti. Deti do 5 rokov by sa mali venovať bežným nenáročným hrám. Beh, hojdačky, preliezačky, jazda na trojkolke, bicykel, tanec, gymnastika či plávanie sú naozaj vhodné. Ak je dieťa schopné ovládať svoje telo a pochopilo pravidlá jednotlivých športov, môže začať s kolektívnymi športmi. Vo veku 6 až 7 rokov je dieťa schopné začať vnímať zdravé súperenie či spoluprácu v hrách, akými sú futbal, hokej. Práve v tomto veku sa môže prejaviť neschopnosť dieťaťa začleniť sa do kolektívu. Zvážte športy s individuálnym prístupom – tenis, atletika či plávanie.

Otestujte ho
Možno budete prekvapení, pri výbere športu pre vašu ratolesť môže pomôcť aj psychologické testovanie. Tu sa dozviete, čo je pre neho vhodné z pohľadu jeho vlastností, ale i fyzických možností. Dieťa veľa vecí odpozeráva aj od svojich rodičov. Ak sa nejakému športu venuje otec či mama, je dosť pravdepodobné, že sa vydá po rovnakých chodníčkoch.

Akceptujte ho
Vhodný výber športu závisí aj od povahových vlastností dieťaťa. Nie každé je pohybovo zdatné či priebojné. Iné nemajú kolektívneho ducha alebo ich riadené a presne určené tréningy nebavia, ba dokonca demotivujú. Dajte svojmu dieťaťu slobodnú voľbu rozhodnúť sa, čo chce a nechce robiť. Športu sa môže venovať aj rekreačne v kruhu rodiny či súrodencov, s ktorými súperiť nemusí.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok