Zdravý životní styl Zdravé jedlo Princípy zdravšieho grilovania

Grilovačka sa nám väčšinou spája s veľkolepým hodovaním. Kuracie mäso, hovädzie mäso, klobásky, marináda a litre pive. To všetko je jej neoddeliteľnou súčasťou. Keď však túžite po pochúťkach z grilu v zdravšej a ľahšej verzii, nemusíte sa uchýliť len k chrúmaniu zeleninového šalátu. Existujú totiž aj menej kalorické alternatívy, ktoré sú výživnejšie a rovnako chutné.

Zdravé grilovanie začnite zeleninou

Grilovačku začínajte zdravším predjedlom. Dobrá je grilovaná zelenina ako baklažán, cuketa, zelená špargľa či paprika alebo čerstvý šalát na oklamanie a zaplnenie žalúdka. Ak vám zelenina príliš nevonia, ďalším predjedlom s menším obsahom tuku sú grilované krevety. Takto sa trochu upokojí úvodný vlčí hlad a zabránite tak neskoršiemu útoku na jedlo.

Grilovací tip: Pred grilovaním zeleniny pomastite rošt grilu. Zelenina sa naň nebude lepiť.

Vymeňte krkovičku za morčacie

Skúste tiež vymeniť klobásky, rebierka, hurky a slaninu za chudé mäsá – kuracie, králičie, morčacie, teľacie, rybacie. Časté otáčanie na grile oberá mäso o šťavnatosť. Mäso stačí otočiť jedinýkrát tesne pred dopečením.

Grilovací tip: Aby ste to neprešvihli, máme pre vás pomôcku, ako dlho grilovať mäso a zeleninu 

S BBQ omáčkami opatrne

Omáčky ku grilovačke patria, no ak chcete grilovať a jesť zdravšie a ľahšie, vymeňte ich za domáce guacamole, omáčky z jogurtu, citróna a cesnaku i za horčicu.
Grilovací tip: Inšpirujte sa receptami na domáce BBQ omáčky 

Grilované ovocie namiesto koláčikov

Na mieste dezertu by malo jednoznačne kraľovať ovocie. Naaranžujte ho lákavo do mís na stôl, väčšie kusy nakrájajte, aby sa ľahko jedlo.

Grilovací tip: Ako sladké prekvapenie podávajte grilované avokádo s hruškou a jablkom 

Najlepší nápoj na grilovačku tečie z vodovodu

Najvhodnejším nápojom nielen na BBQ je čistá voda. Dobrou voľbou sú aj domáce limonády, ľahký vínny strik alebo hoci aj pivo, no v menších dávkach.

Grilovací tip: S nealko ananásovým mojitom to určite nebude krok vedľa! Grilovačka a diéta sa nevylučujú. 8 tipov na parádnu grilovačku, ak ste práve na diéte.

Zdroje: verdecora.es, abc.es, style.hnonline.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok