Dieťa Predškolák Predškolák a bábätko: Aby to medzi nimi neškrípalo

Niet divu, že príchod nového súrodenca je pre prvorodené dieťa trochu šok – naraz je doma nová osoba a nárokuje si veľa pozornosti mamičky i otecka. Tu je návod, ako predškolákovi pomôcť s rozvíjaním vzťahu k novému súrodencovi:

Vyberte darček od bábätka

Viete o darčeku, aký by váš predškolák nadovšetko zbožňoval? Darujte mu ho s venovaním od vášho bábätka. Veľa rodičov zistí, že táto taktika pomôže predškoláka obmäkčiť a bude si myslieť, že to mimino nie je až také zlomyseľné.

Odrážajte všetky sklamania

Váš predškolák najskôr očakával hotového „parťáka“ na hranie – bude teda potrebovať, aby ste mu pomohli vyrovnať sa s realitou stelesnenou bezmocným bábätkom. Vysvetlite mu, že chvíľu potrvá, kým sa budú môcť spolu hrať a že ani ono samo to nevedelo.

Zapojte svojho malého pomocníka

Dajte dieťaťu šancu pomáhať s malými úlohami okolo bábätka – napríklad vám prinesie plienky, podrží vlhčené vreckovky alebo zabaví dieťa hrkálkou. Nezáleží na úlohe, dôležité je, aby malo pocit dôležitosti a bolo ocenené pochvalou. Tiež si vyhraďte čas iba na staršie dieťa, bez bábätka, aby nemalo pocit, že vašu pozornosť získava iba pri pomáhaní.

Zachovajte niečo zo starých zvyklostí

Život s bábätkom bude iný, ale vy stále zachovávajte niektoré rituály, ktoré ste mali so starším potomkom. Stačí, keď to bude pár minút denne, môžete si čítať, alebo sa okúpať. Dôležité však je, aby ste sa uvoľnili a nedívali sa na hodinky a aby bábätko nebolo v miestnosti.

Pre dieťa tieto chvíle boli a sú veľmi dôležité, intímne a bude sebavedomejšie, ak bude vedieť, že bábätko mu ich „neukradlo“.

Rozvíjajte jeho identitu

Dôležitým krokom, ako vášmu dieťaťu pomôcť v interakcii s druhými vrátane malého bračeka či sestričky, je dať mu pocit vlastnej dôležitosti. Posilňujte preto sebaúctu svojho predškoláka a chváľte ho, keď domov prinesie obrázok z jaslí alebo zo škôlky, alebo keď sa úspešne vyrovná s nejakou novou zručnosťou.

Nechajte predškoláka popestovať si bábätko

Dôležité tiež je dávať dieťaťu možnosť dotýkať sa bábätka, či už pohladiť novorodencovi vlásky alebo ho pod dozorom podržať v náručí. Na súrodencov pôsobia vzájomné dotyky príjemne, tak ako na vás.

Pamätajte ale, že každé dieťa je iné a vzťah s novým súrodencom dieťaťu nevnútite. S trochou šťastia a vašou trpezlivosťou z nich však budú veľkí kamaráti.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok