Deťom stačí malý kopček a trocha snehu, aby vytiahli sánky a pustili sa do azda najstaršej zimnej radovánky – sánkovania. Dokonca to zvládajú aj bez saní, stačí hrubší igelit. No aj pri takej jednoduchej zábave, akou sánkovanie je, myslite na ich bezpečnosť rovnako, ako keď sa s nimi vyberiete na svah lyžovať alebo snowboardovať či na klzisko korčuľovať.

Najriskantnejšie sú prvé a posledné jazdy.

Obliekajte viac vrstiev a krémujte

Príprava na zimné šantenie začína obliekaním. V hrubých svetroch pod bundou budú deti neobratné, spotia sa, bude im zima a rýchlo ich prejde chuť byť vonku na snehu. Oblečte deti do funkčného oblečenia, ktoré dobre saje a odvádza pot, takže dieťa nič nechladí. Hore stačia dve vrstvy, vo veľmi chladnom a veternom počasí tri, a bunda, dolu spodky alebo pančuchy, otepľovačky a ponožky. Pre istotu zbaľte aj náhradné, keby sa dieťaťu do topánok nabral sneh.
K zimnej športovej výbave neoddeliteľne patria šál, čiapka a rukavice. Nebojte sa, že vášmu potomkovi bude zima. Bude stále v pohybe a tak po čase môže ísť šál dolu. Čiapku a rukavice mu však nechajte.
Ak svieti slnko, vytiahnite aj opaľovací krém a slnečné okuliare. Zimné slnko je najmä na svahoch zradné. Nehreje tak, ako v lete, zato dokáže pekne spáliť nos, pery a „vypaľovať“ oči, keď sa odráža od snehu.


Viete, ako obliecť v zime bábätko a kedy radšej zostať doma?

Prilba, chrániče, okuliare chránia vaše najväčšie poklady

Zodpovedný rodič nepustí svoje dieťa športovať bez ochrany hlavy a ani na chrániče nôh a rúk netreba zabúdať. Pri snowboardovaní je dôležitý aj chránič chrbtice. Skontrolujte výstroj, prípadne ju dajte nastaviť odborníkovi. 

Prilbu má mať dieťa pri všetkých zimných športoch, vrátane sánkovania.

Rozcvička na zahriatie svalov

Aktívni športovci vedia, že rozcvička je dôležitá, aby sa svaly a šľachy ponaťahovali, celé telo prekrvilo, prehrialo a pripravilo na fyzickú aktivitu. Studené svaly, šľachy a väzy sú zraniteľné. S rozhýbaným telom klesá riziko úrazu, ktoré je vyššie na začiatku a na konci športovej aktivity.  Spomeňte si na rozcvičku na základnej škole a pekne sa spolu s deťmi ponaťahujte, poskáčte si, zahrejte sa od hlavy po päty.  Stačí pár minút jednoduchého krúženia v kĺboch a naťahovania.

Bezpečnosť pri sánkovaní

Sánkujte sa   alebo klzákoch. Sánkovanie sa na pneumatikách, vreciach a iných predmetoch je nebezpečné, pretože sú neovládateľné. Po príchode na kopec skontrolujte, či na ňom nie sú zľadovatené plochy a či je na konci dostatočne veľká rovina na zastavenie bez stromov, kameňov, jám. Kopec by mal byť bokom od cesty, železnice, vodnej plochy. Nesánkujte sa na prudkých kopcoch, ani za slabej viditeľnosti v hmle či dokonca potme. Deťom vysvetlite, že sánkovať sa treba posediačky. Jazda na bruchu alebo chrbte je určite adrenalínová, no vysoko riziková, čo sa týka zranenia hlavy a chrbtice. Naučte deti, ako spadnúť zo saní, ktoré sa stanú neovládateľnými. Sánkujte sa tam, kde je viac sánkarov. Ak by sa niečo stalo a vy budete potrebovať pomoc, je väčšia šanca, že ju aj nájdete, než keby ste boli sami na odľahlom svahu.

Bezpečnosť pri lyžovaní a snowboardingu

Skontrolujte výstroj, či dobre sedí a pasuje, najmä ak je z minulého roka alebo po niekom inom. Rovnako ako pri sánkovaní je aj lyžovanie a snowboardovanie v skupine bezpečnejšie. Pokiaľ sami nie ste dobrí lyžiari, zverte drobca radšej inštruktorovi. Na lyžovanie a snowboarding s deťmi voľte mierne svahy a nevybočujte z vyznačenej trasy. Naučte deti opatrnosti a obozretnosti pri nastupovaní a vystupovaní z vleku a tiež zásade neohroziť ostatných. Svah opustite pred zotmením.

Bezpečnosť pri korčuľovaní na ľade

Pevné, dobre sediace korčule, prilba na hlave a chrániče na kolenách a lakťoch sú základným predpokladom, že dieťa si korčuľovanie bude užívať bez zbytočnej bolesti a úrazov. Keď sa ešte len učí korčuľovať, držte ho bokom od ostatných. Jednak preto, aby ho nezranili, jednak preto, aby im nezavadzalo. Nikdy nepúšťajte deti korčuľovať sa na zamrznutú vodnú plochu, o ktorej nie ste úplne presvedčení, že ľadová vrstva je dostatočne hrubá, aby pod malým korčuliarom nepraskla. Voľte radšej verejné klziská, či už vonku, alebo v hale. Poučte dieťa, že korčuľovať treba v smere jazdy a na plochu nič nevyhadzovať, pretože tak ohrozuje seba aj ostatných.

Pre bezpečnosť pri zimných športoch iba prilba nestačí

Všeobecné pravidlá bezpečnosti pri zimných športoch

 1. Zimné počasie býva nepredvídateľné. Oboznámte sa s poveternostnými podmienkami skôr, než vyrazíte von.
 2. Keď sa počasie začne meniť na nepriaznivejšie, okamžite opustite svah.
 3. Nešportujte za slabej viditeľnosti a za tmy.
 4. Na oblečenie používajte termoprádlo alebo funkčnú bielizeň. Viac tenších vrstiev poskytuje priestor na ich vyzliekanie a obliekanie podľa toho, ako to práve potrebujete.
 5. Prilba by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každého športovca.
 6. Myslite aj na suché oblečenie na prezlečenie po športe.
 7. Deťom pravidelne kontrolujte uši, nos, prsty. AK je koža biela a necitlivá, dieťa preneste do tepla, vyzlečte mokré veci a postihnuté miesta ponorte do vlažnej vody, nikdy nie horúcej. Ak je pokožka už biela, tvrdá a vosková, je to príznak omrzliny a tá patrí do rúk lekára.
 8. Chráňte všetky odokryté časti tela vhodným krémom, pery balzamom a oči slnečnými okuliarmi.
 9. Vždy skontrolujte priestor, na ktorom sa chystáte športovať.
 10. Doprajte si pravidelné prestávky skôr, než ste unavení. Tak vydržíte dlhšie.
 11. Nezabúdajte na pitný režim – najlepší je teplý čaj, alebo čistá voda.
 12. Pri prvých príznakoch únavy si bezpodmienečne odpočiňte, pretože únava zvyšuje riziko úrazov.
 13. Športujte radšej v skupine.
 14. Jazdite podľa pravidiel a neohrozujte ostatných.
 15. Po športovaní dieťa prezlečte do suchých vecí.

Zdroj: MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., orthoinfo, parents.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok