Tipy a rady Poznáte históriu adventu a adventného venca?

Viete však, čo znamená advent a ako vznikol?

Adventný veniec

Adventné vence majú svoj pôvod v ľudových tradíciách severnej Európy, kde počas tuhej zimy zapaľovali ľudia sviečky na zeleni uviazanej do kruhu. Zelený a kruhový tvar symbolizoval nepretržitý život. Svetlo sviečok poskytovalo ľuďom pocit domova a istoty aj v najtemnejšom období zimy, keď tmavé noci trvali dlhšie ako svetlé dni.

Pôvodný adventný veniec mal štyri sviečky – tri fialové a jednu ružovú. Tri fialové symbolizujú nádej, mier a lásku. Rozsvietia sa v prvú, druhú a štvrtú adventnú nedeľu. Ružová sviečka, ktorá predstavovala priateľstvo, sa rozsvecovala zvyčajne v tretiu nedeľu. Na niektorých adventných vencoch bolo zvykom zapaľovať aj piatu sviečku, a to práve na Štedrý deň. Zvyčajne bývala bielej farby a spájala sa s anjelmi a narodením Ježiša.

Vyrobte si ho doma

Ak sa rozhodnete vyrobiť si adventný veniec doma, týchto pár základných vecí vám určite nesmie chýbať:

  1. Podkladový veniec – či už z penovej hmoty, kartónu alebo iného materiálu – poslúži ako základ.
  2. Vetvičky z ihličnanov – živá čečina síce časom opadá, ale krásne rozvonia celý byt.
  3. Jemný drôt – poslúži na omotávanie a prichytenie vetvičiek k podkladovému vencu. Vetvičky si najskôr nastrihajte na menšie časti, postupne ich prikladajte na podkladový veniec a omotávajte tenkým drôtom. Vetvičky ukladajte tak, aby ste už uložené konce prekrývali novými vetvičkami.
  4. Záhradné nožnice – na strihanie vetvičiek.
  5. Štyri sviečky a štyri kovové držiaky – farba a veľkosť závisia od vašich preferencií, nezabudnite však veľkosť držiakov prispôsobiť veľkosti sviečok.
  6. Ozdoby – môžete si zvoliť voňavé sušené ovocie, pomaranče či jabĺčka, sušené bobule, šípky, škoricu, oriešky, ale aj rôzne vianočné ozdoby, stužky, malé guľôčky alebo čerstvo upečené medovníky.

Poznáte históriu adventu a adventného venca?
História a pôvod adventu

Advent ako obdobie bol prvýkrát zaznamenaný už v 4. storočí. Pôvodne to bolo obdobie, keď sa veriaci pripravovali na krst. V minulosti trval od 11. novembra (od sviatku sv. Martina) až do Štedrého dňa. Advent predstavuje začiatok kresťanského roka – obdobie 4 týždňov pred Vianocami, počnúc 30. novembrom. Pochádza z latinského tvaru „adventus“, čo znamená príchod. Predstavuje obdobie, počas ktorého sa kresťania pripravujú na oslavu narodenia Ježiša.

Vo všeobecnosti je to obdobie pokojného predvianočného času spojeného so zapaľovaním sviečok. Pre iných je to obdobie stresov, nákupov, upratovania, no pre deti je to zvedavosť a nedočkavosť pri otváraní adventného kalendára a maškrtenie sladkých prekvapení ukrytých za okienkami.

Kňazi v tomto slávnostnom období nosia fialové alebo kráľovsky modré oblečenie. V takýchto tradičných farbách môžete vidieť aj sviečky na adventných vencoch. Adventné vence zdobia kostoly počas celého adventu, sú vyrobené zo zelene (najčastejšie z brečtana alebo z ihličia) stočenej do kruhu. Adventný veniec je tiež symbolom tŕňovej koruny, ktorú nosil Ježiš, keď bol ukrižovaný.

Adventný kalendár

Pozná ho každé malé dieťa. 24 sladkých prekvapení od 1. decembra až do Vianoc. Táto populárna tradícia vznikla v Nemecku a čoskoro sa rozšírila do celej Európy a Severnej Ameriky.

Prvá zmienka o adventnom kalendári sa objavila v roku 1851 v detskej knihe od Elise Averdieckovej. V knihe sa objavuje malé dievčatko menom Alžbeta, ktoré každý deň v decembri počúva časť vianočného príbehu. Spieva vianočné koledy a na tapetu priliepa obrázok. Keď má na stene dvadsaťštyri obrázkov, vie, že Vianoce konečne dorazili.

Pôvodne boli v adventných kalendároch obrázky biblických postáv. Vzhľadom na to, že tradícia sa rozšírila aj medzi ostatnými ľuďmi, nielen veriacimi, spôsob odpočítavania dní do Vianoc sa stal veľkou zábavou a kalendár prestal mať čisto náboženský obsah. Preto medzi čokoládovými postavičkami anjelov nájdete dnes aj medvedíkov či televízne hviezdy.

Adventný kalendár, rovnako ako veniec, si nemusíte kupovať. Spravte si s deťmi vlastný adventný kalendár, určite sa spoločnej aktivite potešia. Nemusí to byť však len o deťoch, netradičný adventný kalendár plný úloh poteší celú rodinu.

Adventné tradície

S krásnym predvianočným obdobím sa spája aj čas prípravy vianočných koláčikov. Schovajte do vláčneho cesta dobroty v podobe sušeného ovocia a vychutnávajte si očakávanie Vianoc sladko kúsok po kúsku. Pomôže vám pri tom napríklad adventná štóla plná prekvapení.

Ešte skôr, než zapálite prvú sviečku na adventnom venci, pripomenie vám blížiace sa sviatky nezameniteľná medovníková vôňa. Užite si dni bez stresu a nechajte medovníkový adventný veniec rozvoňať vám celý byt!

Zdroj: topmarks.co.uk, infoplease.com, rodinka.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok