Šetrenie potravinami Potravinami plytváme vo veľkom, vyhadzujú sa miliardy ton

Podľa štatistík Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa ročne neskonzumuje až jedna tretina vyprodukovaných potravín, čo je približne 1,3 miliardy ton potravín. Tieto straty však nevznikajú len v domácnostiach, ale aj u pestovateľov, spracovateľov, prepravcov a obchodníkov.

V rozvojových krajinách, ktoré majú slabú dopravnú infraštruktúru a neefektívny spôsob pestovania, prepravy a spracovania potravín, dochádza k najväčším stratám ešte skôr, ako sa stihnú dostať do obchodnej siete. Vyspelé krajiny majú naopak najväčší problém s plytvaním na úrovni koncového zákazníka – v domácnostiach.

Plytvanie jedlom v domácnostiach je najväčšie v USA, Európe a vyspelých ázijských krajinách. 

Podľa odhadov, ktoré boli spracované pre Európsku komisiu, sa v Európe ročne vyhodí približne 88 ton potravín, presné údaje, aké množstvo sa vyprodukuje v jednotlivých krajinách na jednotlivých úrovniach potravinového reťazca však nie sú k dispozícii. Čo sa týka plytvania potravinami v domácnostiach, podľa odhadov sú z európskych domácností sú na tom najhoršie britské a nemecké. 


Slovensko na tom nie je (zatiaľ) zle

V odhadoch týkajúcich sa plytvania potravinami sa Slovensko pravdepodobne umiestňuje skôr na nižších pozíciách. Plytvanie potravinami nie je u nás také výrazné ako napríklad v Británii, Nemecku, Francúzsku či Holandsku, ktoré majú s potravinovým odpadom spomedzi európskych krajín najväčší problém.

To však neznamená, že tu tento problém nie je. Prieskum, ktorý robila v roku 2015 spoločnosť TetraPak spolu s agentúrou 2muse ukázal, že na Slovensku majú najväčší problém s plytvaním jedlom mladí ľudia vo veku od 18 do 30 rokov. Tento fakt svedčí o tom, že ak sa tomuto problému nebudeme systematicky venovať, o niekoľko rokov môže Slovensko v rebríčku porovnávajúcom plytvanie potravinami poskočiť na nelichotivé vyššie miesta,“ hovorí pre náš portál Lucia Grigova, autorka blogu do poslednej omrvinky – Varenie zo všetkého, čo sa doma nezje na prvý šup.

Najviac sa podľa údajov FAO na svete plytvá obilninami a výrobkami z nich, ovocím a zeleninou. V domácnostiach sa všeobecne najčastejšie vyhadzujú čerstvé potraviny ako ovocie a zelenina, pečivo, mäso a ryby, mliečne výrobky a zvyšky varených jedál.


Na Slovensku najviac plytvajú jedlom mladí vo veku od 18 do 30 rokov.


Plánujte, čo kúpite

Každý z nás totiž môže prispieť svojou troškou do mlyna a situáciu po krôčikoch zlepšovať. „Aby sme sa vyhli plytvaniu jedlom v domácnostiach, je potrebné naučiť sa mať doma len také množstvo jedla, aké sme schopní skonzumovať včas. Teda bez toho, aby sa začalo kaziť. Jednou z príčin, prečo potraviny vyhadzujeme je to, že nakupujeme priveľa. Preto je dobré naučiť sa plánovať – jedálny lístok aj nákupy. Jedálny lístok je potrebné plánovať predovšetkým z potravín, ktoré máme doma. Vďaka plánovaniu nákupov sa zas dokážeme vyhnúť kúpe potravín, ktoré nepotrebujeme. Práve priveľké nákupy, nakupovanie bez rozmyslu a podliehanie akciovému tovaru často spôsobuje, že doma máme jedla viac než sme schopní zjesť. Prebytok jedla zas spôsobuje, že potraviny nestihneme zjesť včas, a tak sa nakoniec pokazia a skončia v koši,“ radí Grigová.


Čo patrí do chladničky?

Skladovanie potravín je podľa nej ďalšia oblasť, kde dokážeme spraviť chyby, ktoré prispejú k vyhadzovaniu potravín. Nie každé ovocie či zelenina je napríklad vhodné na skladovanie v chladničke. Do chladničky napríklad nepatria:

  • zemiaky,
  • cibuľa,
  • cesnak,
  • paradajky,
  • uhorky,
  • dozrievajúce ovocie, pretože chlad v chladničke proces zrenia zastavuje.

Naopak, ak chceme udržať prezreté ovocie dlhšie čerstvé, pobyt v chladničke mu môže naopak predĺžiť životnosť. Pozor si treba dávať aj na skladovanie potravín v plastových obaloch, najmä ak ide o potraviny ako čerstvé pečivo či niektoré druhy ovocia a zeleniny. Teplo a vlhko sú totiž ideálnym prostredí pre vznik plesní a životnosť potraviny môžu skrátiť. Keďže mnoho čerstvých potravín sa skladuje v chladničke, je potrebné vedieť, že správna teplota v chladničke je maximálne 4 stupne Celzia. Pri vyššej teplote sa začínajú v jedle množiť baktérie a hrozí, že potraviny rýchlejšie podľahnú skaze.
Maximálna teplota v chladničke sú 4 °C.
Chladničku kontrolujte každý deň 

Obsah chladničky aj chlebníka kontrolujte každý deň. V chladničke sledujte dátumy spotreby a stav potravín, ktoré v nej máte, aby ste včas vedeli vyhodnotiť, ktorú potravinu zaradiť do jedálneho lístka. Kontrolu vám uľahčí neprepĺňanie chladničky. Približne raz za tri mesiace je dobré spraviť revíziu mrazničky a raz za pol roka revíziu potravín v špajzi.

„Variť je treba len toľko, koľko sme schopní skonzumovať. Ideálne je variť tak, aby sme nevytvárali zvyšky, pretože práve tie často končia v koši. Aby sme dokázali odhadnúť množstvo jedla, ktoré potrebujeme navariť, je lepšie nevariť "od oka", ale používať na meranie surovín váhy alebo odmerky. Ak nám doma zvyknú občas nejaké zvyšky jedla ostať, je dobré poznať zopár receptov, ktoré pomôžu tieto zvyšky chutne spotrebovať. Napríklad z varených zemiakov sa dá pripraviť zemiakové cesto na zemiakové gule či slíže, dajú sa použiť do omelety či frittaty, pri pečení chleba a kysnutých ciest, dajú sa z nich pripraviť nátierky a podobne.“


Tip: Tohtoročný Slovak Food Festival, ktorý sa uskutoční koncom mája na bratislavskom hrade, bude tiež venovaný boju proti plytvaniu jedlom. Súčasťou programu budú prednášky o hospodárení s potravinami aj varenie zo zvyškov zeleniny.

Zdroj: doposlednejomrvinky.sk, fao.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok