Trávenie voľného času v teplejších dňoch na slnku môže mať veľmi pozitívny vplyv na vašu vnútornú pohodu a zdravie. Ultrafialové lúče stimulujú produkciu endorfínov, ktorým sa hovorí hormóny šťastia. Pod ich vplyvom telo produkuje tiež vitamín D, ktorý podporuje zdravie kostí a imunitu. Vystavovanie sa slnku však prináša aj negatívne účinky, ktoré môžu byť nepríjemné pre zdravie mamičky, no i dieťaťa v jej brušku. To ale neznamená, že musíte celé tehotenstvo pospávať doma. Nebojte sa užívať si čerstvý vzduch, avšak dodržiavajte niekoľko zásad.

Bezpečné opaľovanie sa počas tehotenstva

Akonáhle príde leto, do šatníka vstúpia šortky, šaty a blúzky bez rukávov, ale aby sme v nich vyzerali dobre, potrebujeme trochu slnka! Ako počas tehotenstva získať pleť v odtieni jemného cappuccina? Je to vôbec možné?

Všeobecne sa neodporúča opaľovanie po celú dobu tehotenstva, pretože jeho následkom môže byť koža rôzne poškodená a váš organizmus môže trpieť dehydratáciou. Samozrejme je veľmi dôležité, aby ste sa počas tehotenstva prechádzali a na čerstvom vzduchu sa zdržiavali tak často, ako je to možné. V čase, kedy je slnečné žiarenie veľmi silné, radšej seďte doma, alebo v tieni.

Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 16. hodinou

Bez ohľadu na to, či ste tehotná alebo nie, vystavením sa priamemu slnku zvyšujete riziko predčasného starnutia pleti a malígneho melanómu (rakovina kože). Aktivita vplyvu žiarenia na už existujúce škvrnky, ktoré sa môžu zhoršiť, a tiež na znamienka, ktoré sa môžu zvrhnúť, rastie tiež.

Užívajte kyselinu listovú

Kyselina listová je obzvlášť dôležitá v prvom trimestri; zabraňuje totiž abnormálnemu vývoju miechy a mozgu dieťaťa v prvých mesiacoch tehotenstva. Preto je lepšie vyhýbať sa silnému slnečnému žiareniu a navyše užívať kyselinu listovú vo forme doplnku stravy. Pamätajte si, že počas tehotenstva je vaša koža náchylnejšia k spáleniu a zmenám pigmentácie, najmä na tvári.

Alergická reakcia na slnko je v tehotenstve častejšia

Tehotenstvo spôsobuje, že koža je citlivejšia a slnko teda môže spôsobiť žihľavku, potničky alebo zmeny pigmentácie. Pobyt v tieni všeobecne zabraňuje vzniku žihľavky alebo vyrážky. Rovnaké bezpečnostné opatrenia by ste mali použiť na slnku, či už ste tehotná alebo nie: pite veľa vody, aplikujte opaľovací krém s filtrom a nasaďte si klobúk.

Pokiaľ máte pocity závratu, nevoľnosti alebo únavy, pozrite sa po klimatizovanom priestore, kam by ste sa mohli uchýliť. Dlhému pobytu na slnku sa treba vyhýbať.

Ochranu pred slnkom poskytne aj odev a okuliare

Opaľovacie krémy s vysokým filtrom doplňte vhodným odevom. Priedušný odev z bavlny alebo ľanu, klobúk so širokou strieškou a slnečné okuliare vás tiež chránia pred slnkom.

Určite sa vyhýbajte pobytu na slnku v čase od 11 do 16 hodiny. Je to doba najsilnejšej expozície slnečného žiarenia, kedy môžu jeho lúče spôsobiť najviac škôd vrátane prehriatia, čo je pre tehotnú veľmi nebezpečné. V druhom stave je vaša telesná teplota už aj tak zvýšená. Ak sa ešte zvýši, môže to ohroziť správny vývoj dieťaťa a v najhoršom prípade vyvolať aj potrat.

Ochránia vás slnečné okuliare z trhoviska?

Opaľovanie sa v tehotenstve ovplyvňuje aj dieťatko

Pri opaľovaní sa telesná teplota zvyšuje, mierne vzrastá tlak a organizmus stráca vodu v dôsledku intenzívneho potenia. Dokonca aj zdraví, silní ľudia sa po niekoľkohodinovom pobyte na pláži môžu cítiť unavene a slabo. Žiarenie síce neprenikne kožou matky, plodovým vakom ani plodovou vodou, ale vystavenie sa slnečnému žiareniu pôsobí nepriamo aj na dieťa. Zaťažované ženské telo reaguje prudšie a každá takáto zmena ovplyvňuje dieťa.

Hlavné zásady ochrany pred slnkom pre budúce mamičky

  • Vyhýbajte sa dlhodobému pobytu v horúčave, najmä v najhorúcejšej dobe dňa cez obed. Vonkajšie aktivity si naplánujte na dopoludnie a večer.
  • Po celý deň pite veľa vody, aby ste predišli dehydratácii.
  • Zakryte si hlavu klobúkom, dajte si slnečné okuliare a opaľovací krém nanášajte priebežne

Čo ďalšie ochráni vás a vaše dieťa? Samozrejme rozvaha. Budete jej potrebovať ešte viac, aby ste boli tou najlepšou mamičkou. Začnite hneď!

Trápia vás tehotenské problémy? Nie ste v tom sama, týchto 12 problémov trápi tehotné ženy najviac !

Zdroje: americanpregnancy.org, thebump.com, parenting.pl, poradnikzdrowie.pl, rodzice.pl

Vytlačiť stránku
Zdielať článok