Zdravý životní styl Zdravý štýl Odvážite sa odvážiť? Zásady správneho váženia sa

V honbe za štíhlou postavou sa občas až priveľmi sústreďujeme na to magické číslo, ktoré sa ukáže na váhe. Ak na ňu s nádejou stúpate každý deň a tá potvora skáče hore-dole, vie to poriadne pokaziť náladu. Neberiete argumenty odborníkov o tom, že číslo nie je všetko, že je rozdiel medzi tukom a svalom. Potrebujete jednoducho vidieť, ako sa znižuje. Keď sa vám podarí dodržiavať vyvážený jedálniček, pravidelne cvičiť a kvalitne relaxovať, uvidíte, že vás aj číslo na váhe poteší.

Zásady správneho váženia sa

* Overte presnosť váhy.  Položte na ňu kilo soli, cukru alebo múky a overte si, či skutočne ukazuje jedno kilo.

* Vážte sa v rovnakom čase. Ideálne sa po prebudení, nalačno a po rannej návšteve toalety. Vyhnete sa prekvapeniu v podobe vyššieho čísla zo zadržaných tekutín.

* Vyzlečte sa. Oblečenie vám môže pridať aj pol kila.

* Používajte tú istú váhu. Cudzia váha môže byť milosrdnejšia, alebo neľútostnejšia a vás to len zbytočne rozhodí. Navyše nebudete vedieť, koľko naozaj vážite.

* Počas menštruácie váženie radšej celkom vynechajte. Už pár dní pred ňou telo zadržiava oveľa viac tekutín, a tak by bolo výsledné číslo váženia nepresné.

* Po tréningu to neskúšajte. Pre intenzívne potenie sa totiž počas cvičenia strácate tekutiny. Výsledné číslo by teda bolo nižšie, no nasledujúce ráno by opäť poskočilo smerom nahor.

* Nie je nevyhnutné, aby ste sa vážili každý deň. Postačí dvakrát či trikrát do týždňa.


Váha je len orientačné číslo

Pamätajte, že váha napovie, koľko vážite, no nehovorí nič o vašom zdraví. Ak túžite po štíhlom tele, majte na pamäti aj ďalšie parametre, ktoré ju dopĺňajú. Nie je dôležité mať ideálnu váhu, ale mať váhu v súlade so zdravotným stavom. Ak chcete chudnúť a neriskovať zdravie, poraďte sa so špecialistom – či už s lekárom alebo výživovým poradcom.Vytlačiť stránku
Zdielať článok