Šetrenie potravinami Obaly od vajec vám ešte poslúžia pre krásu aj úžitok

Kartónové obaly na vajcia majú pre väčšinu z nás iba jediný zmysel: zabezpečiť spoľahlivý prenos vajíčok z A do bodu B. Ak však vaša rodina vajcia proste miluje a kupujete ich vo veľkom a obzvlášť potom na Veľkú noc, asi začnete skôr alebo neskôr uvažovať nad tým, ako tieto obaly znova využiť. Nie je to také náročné. A hoci obaly na vajíčka vyzerajú ako záležitosť na jediné využitie, ponúkajú množstvo možností, ako ich využiť pre praktickú, ale aj estetickú stránku vašej domácnosti. Nehovoriac o tom, že deti tvorenie z obalov na vajíčka jednoducho zbožňujú!

Do obalov od vajec si vysaďte rastlinky

Ideálnym spôsobom, ako si zasadiť nové rastlinky, je nechať ich vyklíčiť priamo v oddelených priehradkách papierových obalov na vajcia. Je to veľmi jednoduché. Kartón prepolíte na dve časti a každý dielik naplníte zeminou. Vyhĺbite do nich malé dierky a do každej umiestnite jedno semienko. Zasypete tenkou vrstvou zeminy a opatrne pokropíte vodou. Tieto obaly potom nechajte vo vnútri na svetlom a teplom mieste. Po vyklíčení sadeničiek ich môžete rozdeliť na samostatné časti a priamo v kartóne zasadiť do zeme. Kartóny sú plne rozložiteľné, takže rastlinám nič nehrozí. Dbajte len na to, aby bol kartón s priesadou pri vysádzaní dostatočne vlhký.

Dôležitý tip: Obaly na vajcia nevyhadzujte do kontajnera na papier. Sú vyrobené už z recyklovateľného papiera a tak sa viac hodí do bioodpadu alebo zmiešaného odpadu.

Spoľahlivý organizér pre celú rodinu

Každý z nás má niekoľko zásuviek alebo poličiek, kde nie je všetko na poriadku tak, ako by malo byť. Vaše deti možno nemajú vždy upratané vo svojich školských potrebách, drahá polovička neustále hľadá zatúlané skrutky a vám sa občas zapletie bižutérie do jednej veľkej gule. A to ani nehovoríme o lakoch na nechty alebo gombíkoch, ktoré sa stále niekam strácajú. Každému členovi rodiny sa tak hodí šikovný organizér na maličkosti, s ktorým sa ani tie najmenšie predmety už nikam nezatúlajú a vždy budú mať svoje vlastné miesto.

Ďalšie tipy na využitie kartónových obalov od vajec:

  • Venujte ich priateľom, ktorí chovajú sliepky. Určite to ocenia.
  • Odneste ich do stánku, kde predávajú vajíčka. Nikdy ich nemajú dosť.
  • Použite ich ako krásne ručne zdobené obaly na darčeky a previažte dekoračnou mašľou.
  • Vyrobte si originálne kŕmidlo pre vtáky, ktoré zavesíte pomocou povrázku do ich klietky a naplníte krmivom.
  • Deti si môžu v obaloch miešať farby a používať ich namiesto palety.
  • Obaly od vajíčok poslúžia na odloženie krehkých vianočných ozdôb.
  • Čo tak ich použiť kartóny na vajcia ako ozdobný tanier na podávanie mini muffinov alebo iných dezertov? Výhodou je, že po použití ich už nemusíte ani umývať.
  • Kartónové obaly od vajec sa vám budú hodiť aj pri zakladaní ohňa na rôznych kempovacích výletoch.
  • Máte chuť byť naozaj kreatívni? Vyrobte si s deťmi kartónové zvieratká len s použitím farieb a lepidla.

Pre viac jarných tipov na dekorácie nazrite do FOTOinšpirácií!

Obaly od vajec vám ešte poslúžia pre krásu aj úžitok

Zdroje: www.pbs.org, www.theprairiehomestead.com, www.bydlimekvalitne.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok