Tipy a rady Novoročná očista – dokonalý detox tela

Väčšina z nás má v novom roku veľké a ambiciózne predsavzatia a jedno z tých populárnych je žiť zdravšie. Nie je to však len o zmene stravy či dodržiavaní pitného režimu, neodmysliteľne k tomu patrí aj pravidelný pohyb. Prvým krokom by však malo byť veľké upratovanie – dokonalý detox organizmu.

Kedy telo potrebuje očistu?

Detoxikácia je spôsob, ako telo zbavíme usadených škodlivín, ktoré by nám časom mohli v budúcnosti spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Ruku na srdce – koľkí z nás chodia na pravidelné zdravotné prehliadky a merania, ktoré vyhodnotia stav fungovania nášho tela a upozornia na možné problémy? Každý deň je naše telo znečistené bez toho, aby sme si to uvedomovali. Mnohé potraviny a lieky obsahujú množstvo toxínov a ťažkých kovov – tie sa usádzajú na našich vnútorných orgánoch a potichu pracujú na problémoch.

Pokiaľ je telo zdravé, funguje v ňom automatický čistiaci proces, ktorý neutralizuje a odstraňuje z tela toxíny prirodzenou cestou. Rozsah znečistenia sa však každý rok zväčšuje: v potravinách, ktoré konzumujeme, a vo vode, ktorú pijeme, sa usádza stále viac škodlivých látok a telo má problém si s nimi prirodzene poradiť. Našťastie nám to dáva najavo viacerými signálmi a my vieme v správnom čase zasiahnuť. Ktoré to sú?

 • únava po zobudení,
 • tmavé kruhy pod očami,
 • problémy s koncentráciou,
 • oslabená imunita,
 • zlý dych,
 • kožné problémy,
 • tráviace problémy.

Pitný režim

Základom každého detoxikačného procesu je pitný režim. Voda je kľúčovou súčasťou detoxikácie organizmu. Je dôležitá na správne fungovanie všetkých orgánov a na vyplavovanie toxínov z tela von. Denne by ste mali vypiť minimálne dva litre čistej vody z vodovodu. Časť tekutín môžete nahradiť kvalitným zeleným čajom, obsahuje množstvo antioxidantov. Vhodná náhrada je tiež čaj lapacho.

Čaj lapacho

Na liečenie sa používa vnútorná kôra stromu lapacho, ktorý rastie predovšetkým v amazonských pralesoch Brazílie. Lapacho má v sebe nesmierny liečebný potenciál. Preukazuje vysokú biologickú aktivitu pri liečbe nádorov a má pozitívny vplyv na imunitný systém. Je veľmi silným antioxidantom a podporuje látkovú výmenu, preto je vhodné popíjať ho počas detoxikácie tela.

Novoročná očista – dokonalý detox tela
Potraviny, ktorých sa treba zbaviť

Pečivo

Veľkú zlobu v našom tele robí práve pečivo. Nie preto, že je z múky a obsahuje lepok či cukor, ale preto, lebo má v sebe veľmi veľa aditív, konzervačných látok a prísad, ktorých sa naše telo ťažko zbavuje. Preto ako prvé skúste počas detoxikácie tela vysadiť z jedálneho lístka pečivo. Nahradiť ho môžete ražnými či zeleninovými plackami.

Sladkosti, cukrovinky, čokoláda

Cukor sám osebe nie je zlý a netreba sa ho báť. Dôležité je dodržiavať pravidlo „všetko s mierou“. V prípade, že ste sa rozhodli aspoň pár dní či týždňov detoxikovať organizmus, určite odporúčame cukor v podobe koláčov či sladkostí z jedálneho lístka vyhodiť. Pomôžete tak pečeni, keďže nebude zbytočne zaťažovaná.

Chemicky upravené potraviny

Do tejto kategórie patria nielen spomínané cukrovinky či pečivo, ale aj konzervy všetkých druhov. Hotové omáčky, ochucovadlá, paštéty, šunky, mäkké syry – toto všetko by ste mali počas detoxu vysadiť. Alkohol síce nie je v konzerve, ale môžete naň počas detoxu tela určite zabudnúť.

Ktoré potraviny áno a prečo?

 • Žihľava je kráľovná detoxu. Počas 3-týždňového pravidelného pitia čaju z tejto bylinky zažije vaše telo znovuzrodenie. Žihľava očistí pečeň, vybalansuje krvný tlak a posilní imunitný systém.
 • Listová zelenina pomáha udržiavať správnu funkciu metabolizmu.
 • Zelený čaj je vhodný pre vysoký obsah antioxidantov. Stačí, ak nahradíte rannú kávu týmto zeleným zázrakom.
 • Brusnice sú zdrojom vitamínov C, E, K a provitamínov A. Obsahujú vápnik, sodík, draslík, ktoré pomáhajú pri detoxikácii.
 • Cesnak zlepšuje imunitný systém a pomáha udržiavať činnosť pečene. A tá je pri detoxikácii veľmi dôležitá.

Detoxikácia organizmu – dôležitý je program

Ako detoxikačný program si môžete zvoliť viacdennú kúru, čajový detox, známu paleo stravu, ktorá telo zbaví cukrov, tzv. raw stravovanie alebo veľa iných možností.

Najmenej bolestivou formou je tzv. detoxikačný deň. Sami si zvolíte deň v týždni, ktorý vám vyhovuje, a v tento deň konzumujete len zeleninové šťavy alebo detoxikačné zeleninové polievky a popíjate vodu s citrónom. Tento detox je vhodný aj preto, že sa mu môžete venovať celoročne, a tak telo pravidelne zbavujete toxínov. Naučí vás striedmosti a tiež pravidelnej starostlivosti o telo. Výbornou alternatívou, ktorá chutí aj zasýti, sú detoxikačné smoothie. Tie môžete popíjať celoročne, nielen počas novoročnej očisty.

Detox tela nie je vhodný pre každého. Skôr ublížiť ako pomôcť môže tehotným a dojčiacim ženám, deťom a ľuďom s rôznymi chronickými ochoreniami. Detox je prospešný, ale nemali by ste pri ňom určite hladovať.

Ak sa neviete rozhodnúť, vyskúšajte náš 10-dňový detoxikačný program na očistu tela. Počas týchto desiatich dní je lepšie nepracovať, ale ani nepolihovať. Prospeje vám nenáročný pohyb a dlhé prechádzky v prírode.

Zdroj: vyzivovo.sk, fitshaker.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok