Prvý kontakt so školou, odlúčenie od mamy, ale i zmena v porovnaní s hravou škôlkou môže v deťoch vyvolávať stres. Buďte im oporou a pripravte si správne reakcie. Vaše dieťa ich rozhodne bude potrebovať. 

Písomky sú najväčší strašiak

Najmä pri menších školákoch prikladajú rodičia písomkám veľkú dôležitosť. Celkom slušne sa im tak darí prenášať stres na malého žiaka. Deti, ktoré sú vychovávané tak, že každý neúspech je prehrou a svojich rodičov sklamú, sa prirodzene potom obávajú zlyhania.
Čo s tým? Pozitívne vnímanie školy a školských povinností je pre vývin dieťaťa dôležitejšie než známky. Zlá známka sa dá opraviť, a keď to vášmu školákovi v niektorom predmete nejde, zmiernite tlak a venujte mu viac vášho času.

Dôležitá je komunikácia

Najdôležitejšiu úlohu v škole zohrávajú, samozrejme, učitelia. Na každé dieťa platí niečo iné, preto je nevyhnutný osobný prístup. Dieťa potrebuje zažiť v škole pocit úspechu a pochvaly, v opačnom prípade je v strese, že nie je dosť dobré a v kolektíve sa stráca. Chváliť treba rovnako šikovné aj menej šikovné deti. Potrebujú cítiť podporujúce a bezpečné prostredie. Že niečo nie je v poriadku zistíte napríklad vtedy, ak dieťa často bolí hlava alebo bruško, teda keď si hľadá spôsoby, ako sa vyhnúť škole. Čo s tým?
Počúvajte, čo vám dieťa hovorí medzi riadkami. Ako hovorí o učiteľovi? Ak máte pochybnosti, zájdite priamo za pedagógom a popýtajte sa na svoje dieťa. Jeho slová vám veľa napovedia o vzťahu žiak – učiteľ.

Stres sa dá pozorovať

Rozpoznať príznaky stresu u detí nebýva vždy jednoduché. Ukazovateľmi psychického napätia bývajú krátkodobé zmeny v správaní.
Spozornejte, ak zistíte:
-   náhle výbuchy hnevu,
-   časté zmeny nálady,
-   hojdanie sa zboka na bok alebo dopredu-dozadu,
-   nespavosť,
-   obhrýzanie nechtov,
-   ranné bolesti brucha, hlavy
-   nočné pomočovanie sa.
Môžu to byť príznaky pocitu menejcennosti, nepochopenia, ale aj nespokojnosti so školským prostredím či dokonca šikany. 

Ako pomôcť dieťaťu zvládať stres?

Dôležitá je opäť komunikácia. Porozprávajte sa a načúvajte dieťaťu. Dajte mu priestor, aby pomenovalo svoje pocity a situácie, ktoré ho stresujú. Počúvajte ho s pokojom, trpezlivosťou a so záujmom. Hľadajte spolu riešenia, ktoré sú vhodné, upokoja a zbavia stresu. Vyhnite sa hodnoteniu, obviňovaniu a spochybňovaniu pocitov vášho dieťaťa.

Vštepujte svojmu dieťatu pozitívne myslenie, pomôžte mu budovať prirodzené sebavedomie. Jeho rozpoloženie môže rozhodovať o úspechu či neúspechu v školských predmetoch. A neúspech ide ruka v ruke so stresom. Ak sa dieťa pozitívne nastaví, odbúra svoj strach a úzkosť, úspech je zaručený.

Oslovte odborníka

Skúsili ste už všetko, no stres zo školy je pre dieťa stále nezvládnuteľný? Obráťte sa na pedagogicko-psychologickú poradňu. Kontakt na ňu nájdete na internete, ale poradia vám aj v škole. Tím odborníkov sa pozhovára s vami, s vašim dieťaťom a nastavia malému nešťastníkovi individuálny program na zvládanie záťažových situácií. Tieto zručnosti mu poslúžia po celý život.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok