Dieťa Školák Nechuť do jedla: Čo robiť, keď dieťa v škole nejedáva?

Ako to riešiť, keď svojho žiačika zásobíte desiatou a on ju prinesie späť domov bez toho, aby vám čokoľvek dokázal vysvetliť, keď sa snažíte dopátrať príčiny, prečo ju nezjedol? Alebo keď nešetríte na splnení nutričných požiadaviek dieťaťa a ono vyzerá ako páperie?  Rozhodne by ste to mali preveriť.

Neexistuje dokonalá metóda, ako sa vysporiadať s nedostatočnou chuťou do jedla, rovnako ako nie je jediná príčina nechutenstva. Časté príčiny zahŕňajú:

  • alergie
  • nesprávne stravovacie návyky
  • rušivé prostredie
  • vyčerpanie, únava
  • stres
  • silný návyk na obľúbené jedlá

V mnohých prípadoch hrajú významnú úlohu zmysly. Ak sa dieťaťu čokoľvek protiví – chuť, konzistencia, vôňa a dokonca aj farba jedla – nebude ho jesť. Mäkké, kašovité potraviny, ktorých tvary nemožno ľahko rozlíšiť (napr. zemiaková kaša, krupica atď.), zvyknú deti odmietať, pretože nimi nemožno manipulovať v ústnej dutine. Ak dieťa prekonalo lekársky zákrok, bolo kŕmených sondou, trpelo silným vracaním alebo utrpelo poranenia ústnej dutiny (dokonca v dojčenskom veku), môže byť v tejto oblasti precitlivené a bojí sa priblížiť k ústam nejaký druh jedla.

Zohľadnite jeho psychiku
Kým vyberavý gurmán jedáva len doma, pestujte jeho zdravé stravovacie návyky. Pri jedle eliminujte všetky rušivé prvky – hračky, televíziu, smartphony, a ak je to možné, dbajte o poriadok na stole a na estetické podávanie. Spoločné stolovanie aspoň raz denne môže mať samozrejme dobrý vplyv na stravovacie návyky dieťaťa. Spoločné varenie môže byť tiež zdrojom zábavy! Pri varení sa deti naučia vážiť si pripravované jedlo, lepšie sa zoznámia so zložkami a príchuťami, z ktorých sú jedlá pripravené, a navyše sa povzbudí fantázia. V konečnom dôsledku môže spoločné varenie pomôcť vytvoriť si pozitívne asociácie s jedlom. Tiež je dobré ohlásiť blížiaci sa čas jedla, napríklad 15 minút pred obedom, čo dieťaťu poskytne dostatočný priestor, aby sa myšlienkovo ​​preorientovalo od zábavy k jedlu. Zvážiť môžete aj uvoľnenie pravidiel pri jedle.

Chyba rodičov
Nenúťte dieťa, aby všetko zjedlo. Dobrým nápadom nie je ani používanie hrozieb, trestov, úplatkov, odmien. Chybou je aj podmieňovanie zjedenia jedla sladkou odmenou. Dieťa si tak rýchlo vytvorí návyk na sladké a to môže viesť k detskej obezite. Jedným z dôvodov, prečo dieťa nezje desiatu alebo obed v škole, môže byť aj stres z prostredia. Pre niektoré deti je dôvodom na hanbu už aj samotné jedenie. Tu môžete dieťaťu pomôcť estetickým balením desiatej, nakrájaním ovocia, zeleniny, smoothiem v peknom pohári.

Nikdy na dieťa netlačte, inak namiesto do žalúdka jedlo poputuje do najbližšieho koša. Ak nezjedlo desiatu, môže ju zjesť doma na olovrant, v kľude a vo vašej príjemnej spoločnosti. A myslite na to, že stravovacie návyky z domu si dieťa odnáša do školskej jedálne aj do dospelého života.

Chýba vám inšpirácia? Hľadajte ju medzi receptami pre deti! 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok