Tipy a rady Namazať a vypáliť: Už ste pripravili gril na sezónu?

Len čo sa vzduch trocha oteplí, chlapi vychádzajú z domov a stávajú sa pánmi ohňa a jedla. Rozpaľujú gril, smažia voňavé klobásky,  šťavnaté mäso a čerstvú zeleninu z Tesca, otvárajú pivo. Patríte k tým, ktorí sa už nevedia dočkať? Tak ešte chvíľu vydržte, než zapálite prvý oheň tejto sezóny. Gril totiž treba na grilovaciu sezónu pripraviť, aby vám na vašej povestnej grilovačke nespravil hanbu.

Všetko potrebné na grilovanie nájdete v Tescu na jedno kliknutie!

Ako pripraviť na grilovanie nový gril?

Či už máte gril na drevené uhlie, alebo plynový gril, váš nový rodinný príslušník má na sebe prach, zvyšky farby, olejov a ktovie čo ešte. To všetko by zanechalo stopy na vašom jedle. Keď sa dostatočne pokocháte pohľadom na vyleštenú mriežku a nadýchate sa kovového pachu svojho nového miláčika, pustite sa do jeho prípravy na grilovanie.

Umyte mriežku a rošty

Mriežky a rošty povyberajte a opláchnite. Stačí obyčajná voda, ale ak sú veľmi špinavé, použite aj prípravok na riad. Potom ich dobre osušte.

Mriežku a rošty naolejujte

Mriežku a rošty je dobré naolejovať. Olej chráni materiál a zároveň zabraňuje pripaľovaniu grilovaného jedla. Bude vám stačiť štetec alebo papierová utierka a obyčajný repkový alebo iný rastlinný olej s vysokým stupňom zadymenia, teda ten, ktorý vydrží vysoké teploty. S výberom takéhoto oleja vám pomôže náš článok. Olejom potrite všetky kovové časti vnútri grilu. Stačí tenučká vrstva. Príliš veľa oleja bude pri následnom vypaľovaní zbytočne dymiť. Ak treba, zotrite olej ešte papierovým obrúskom.

Gril vypáľte

Rozlúčte sa s leskom od výroby a založte oheň. Ten všetko spáli a vy sa nemusíte obávať cudzej príchute vo svojom steaku. Oheň nechajte horieť 30 až 40 minút a následne gril nechajte vychladnúť.

Teraz je váš nový gril pripravený na grilovanie, zbavený nečistôt a chránený pred hrdzou.

Príprava starého grilu na grilovačku

Ruku na srdce: chcelo sa vám minulý rok čistiť gril? Možno aj áno, ale prišlo zlé počasie a celý plán vám prekazilo. To nič, dáte to do poriadku teraz.

Vyprázdnite nádobu na popol

Popol v spodnej časti grilu bráni prúdeniu vzduchu, oheň nemôže dobre horieť, a to spomaľuje grilovanie. Starý popol vložte do papierového alebo igelitového vrecka a zahoďte do koša.

Vyčistite mriežky a rošty

Drôtenou kefou alebo drôtenkou odstráňte z mriežok a roštov všetky minuloročné zvyšky. Náš tip: použite špeciálne čistiace prostriedky na gril, pôjde vám to rýchlejšie.

Mriežky a rošty naolejujte

Zakaždým, keď mriežku a rošt umyjete, mali by ste ich naolejovať jemnou vrstvou rastlinného oleja, ktorý znesie vysokú teplotu.

Teraz je váš gril pripravený na grilovanie. Než naň položíte prvé kúsky mäsa a klobásky, poriadne ho ešte predhrejte, aby sa vypálili prípadné nečistoty a rošty aj mriežka boli dobre vyhriate.

Staňte sa majstrom grilovania! Skúste naše recepty na grilovanie a bude z vás legenda.

Čo robiť, aby sa mäso na grile nepripaľovalo?

Je to smutný pohľad, keď hodíte na rozpálený rošt kus šťavnatého steaku a keď ho chcete obrátiť, tak sa vám potrhá a jeho chrumkavá kôrka zostane prilepená na rošte. Aj preto je dobré mriežku a rošty pred grilovaním naolejovať. Ak ste to nestihli za studena a gril sa už rozpaľuje, zachráni vás:

  • polovica cibule, môže byť aj namočená v oleji,
  • pár kúskov slaniny alebo kus tuku z mäsa, ktoré necháte na grile „vytopiť“.

Po grilovaní venujte grilu aspoň malú pozornosť. Keď vychladne, vyhoďte popol a kefou odstráňte všetky zvyšky, ktoré na mriežke a roštoch nemajú čo hľadať. Ak treba, umyte ich a naolejujte. Námaha sa vám vráti pri budúcej grilovačke, keď už len frajersky zapálite oheň, vytiahnete mäso z marinády a neopakovateľnou vôňou začnete dráždiť chuťové bunky všetkých naokolo. Mimochodom, na tie marinády máme fantastické recepty!

Namazať a vypáliť: Už ste pripravili gril na sezónu?

Zdroj: kingsford.com, broilkingbbq.com, homeguides.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok