Dieťa Batoľa Najlepšie finty, ako si poradiť s prieberčivým jedákom

Predovšetkým sa nebojte – možno sa vám už zajedajú rady, že je to len dočasné, ale dobrou správou je, že to tak najskôr naozaj aj bude. Väčšina detí si prejde nejakým štádiom vyberavosti v jedle a s tým, ako si batoľa začína presadzovať rastúci zmysel pre nezávislosť, sa doba jedla môže stať bojovým poľom. A keď ste sa tam už raz ocitli, začnete premýšľať, či to vôbec niekedy skončí.

Strach zo všetkého nového je u batoliat veľmi častý, ale zvyčajne časom odznie. Podľa vyjadrenia nemocnice Great Ormond Street Hospital možno až tretinu detí vo veku od dvoch rokov opísať ako vyberavé v jedle. Jedným z dôvodov je, že na konci prvého roka sa spomaľuje tempo rastu a ich apetít klesá, preto môžu byť skutočne menej hladné. Namiesto toho, aby ste sa cítili frustrovaní, použite triky, aby ste do dieťaťa dostali výživnú a vyváženú stravu.

Skúšajte to stále dookola

Niekedy dieťa potrebuje až desať pokusov, než akceptuje nové jedlo, a preto sa nevzdávajte. Ak odmieta mrkvu, skúste to znova o niekoľko dní a potom zase o niekoľko týždňov neskôr.

Buďte optimistickí

Hoci je frustrujúce, keď vaše maličké nechce jesť, snažte sa to nedávať najavo. Buďte nadšení tým, čo mu predkladáte, a pochváľte dieťa za každé malé zjedené sústo.

Jedzte spoločne

Kedykoľvek je to možné, jedzte spoločne s dieťaťom a jedzte to isté. Dieťa si berie vzor svojho správania od dospelých, a tak, ak jete porciu brokolice, je pravdepodobnejšie, že to skúsi tiež.

Zapojte ich

Nechajte dieťa pomáhať s prípravou jedla alebo s prestieraním stola. Keď dieťaťu dáte úlohu, pomôžete mu cítiť sa súčasťou procesu, a to ho môže povzbudiť k zjedeniu výsledku.

Obsluhujte sa sami

Dajte na stôl hrnce s jedlom, nech si naberie každý sám a pomôžte aj najmenším obslúžiť sa.

Podávajte malé porcie

Pamätajte, že batoľatá majú stále malý žalúdok, a malé porcie sú teda najlepšie. Vždy im môžete pridať, ak všetko zjedia.

Variácie na danú tému

Ak je dieťa fanúšikom jednej potraviny, skúšajte na tom stavať. Ak napríklad miluje zemiaky, vyskúšajte roztlačené zemiaky a pridajte trochu karfiolu a brokolice alebo zemiaky pečené v šupke so syrom a tuniakom.

Nové jedlá

Nové jedlo nepodávajte samostatne. Radšej ho ponúknite s niečím známym, aby dieťa neodradili veci, ktoré nespoznáva.

Meňte úpravu

Ak váš drobček nechce jesť varenú zeleninu, skúste ju ponúknuť surovú. Možno sa mu bude páčiť namáčanie surovej mrkvovej tyčinky do humusu alebo skúsi čerstvé a šťavnaté cherry paradajky.

Buďte rafinovaní

Ak nezje žiadnu zeleninu, surovú ani varenú, môžete ju skúsiť prepašovať do omáčky na cestoviny, alebo do duseného mäsa. Zeleninu prepasírujte alebo rozmixujte tak, aby ani najostrejšie oko nedokázalo spozorovať pohoršujúce prítomnosť mrkvičky či cukety.

Spravte z toho zábavu

Pokúste sa urobiť z jedla chvíľky, na ktoré sa dieťa teší. Či už to znamená napichovanie ovocia na špajldu a vytvorenie "ovocného kebabu" alebo pokusy odviesť pozornosť hrou, vždy ide o zmenu vnímania jedla na niečo, čo je skôr smiešne než strašidelné.

Rutina

Pokúste sa zachovávať pravidelnosť raňajok, obeda, večere, desiatej a olovrantu. Nečakajte, že deti budú chcieť jesť, ak sú príliš hladné alebo unavené.

Zostaňte neutrálne

Ak dieťa odmieta jesť, snažte sa nereagovať a nenúťte ho do jedla. Pokiaľ mu vždy vynadáte, keď neje, bude sa snažiť vyvádzať, aby si vynútilo pozornosť. Namiesto toho jednoducho odneste tanier. Keď dieťa zistí, že jeho finty nezaberajú, možno príde o štvrť hodiny a všetko zje.

Zachovajte si nadhľad

Netrápte sa obavami, že vaše batoľa odmietlo obed. Pozrite sa, čo zjedlo počas týždňa – niektoré dni sú horšie ako iné a v celku sa to väčšinou vyrovná.

Zdroj: tesco-baby.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok