Mnohým bábätkám sa zalepujú oči a je bežné, že po spaní majú karpiny. Slzné kanáliky v kútikoch očí pri nose sú u novorodencov zvyčajne užšie. Môžu sa ľahko zablokovať, čo spôsobí nahromadenie sĺz v kútikoch očí, ktoré potom pôsobia vodnato. Tento stav je v zásade normálny.

Ako bábätku vyčistím zalepené oko?

Pokiaľ má vaše bábätko zalepené oko, môžete ho veľmi jemne vyčistiť vatou a prevarenou vychladnutou vodou. Namočte kúsok vaty do vychladnutej prevarenej vody a jemne očistite oko bábätka od vnútorného kútika oka pri nose smerom k vonkajšiemu kútiku oka. Nezabudnite si predtým umyť ruky!
Pre každé čistenie použite novú vatu a postup opakujte, kým oči nebudú čisté.
Pri čistení očí nakloňte hlavu bábätka smerom k vonkajšej strane oka, ktoré čistíte. Vďaka tomu voda nenakvapká cez nos do druhého oka a zabránite tak kontaminácii v prípade, že ide o zápal.
Ak sú pokožka okolo oka, očné viečko alebo oči samotné červené alebo podráždené, bude lepšie, keď navštívite detského lekára alebo oftalmológa.

Kedy vziať bábätko k detskému lekárovi? 

  • Ak sa výtok z oka výrazne zhorší.
  • Ak je výtok žltý alebo zelený.
  • Ak je oko červené alebo podráždené.
  • Ak je oko opuchnuté.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov môže znamenať, že sa ide o infekciu. V takom prípade vezmite bábätko k lekárovi čo najskôr.
Okolo šiesteho mesiaca života u väčšiny bábätiek tieto ťažkosti ustanú. Ak sa stav bude objavovať aj potom, požiadajte lekára o odporúčanie k očnému lekárovi.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.