Zdravý životní styl Zdravý štýl MS vo futbale: Dámy, zahviezdite znalosťou pravidiel!

Majstrovstvá sveta vo futbale štartujú v Rusku už 14. júna a budú trvať celý mesiac, čo je oveľa viac ako olympiáda, ktorá trvá iba dva týždne. Možno sa aj váš partner chystá na dlhé týždne zasadnúť pred televízor s pivečkom a kamarátmi, vášnivo komentujúc každý zápas, aj ten najnepodstatnejší. Neberte mu jeho radosť, je jasné, že kvôli tomu, či zvíťazia Španieli alebo Argentína chlieb lacnejší nebude. No zjavne je pred telkou spokojný a vy sa s našou pomocou môžete pred ním nečakane blysnúť.

„Futbal je najrozšírenejší, najpopulárnejší, najsledovanejší šport na svete, pretože ho hrá 250 miliónov hráčov z viac ako 200 krajín, pričom na celom svete je aktuálne 206 krajín. Vznikol v Anglicku a jeho pravidlá boli stanovené v roku 1863. Ale je pravda, že v Číne sa podobná hra objavila už v 3. storočí nášho letopočtu! Majstrovstvá sveta vo futbale je sledovanejšie podujatie ako olympijské hry a od roku 1930 sa hrajú každé štyri roky,“ uvádza nás do problematiky Martin Rybár, ktorého články môžete čítať v denníku Šport.

Futbalisti sú sexy!
Keď už by vás nebavilo sledovať loptu lietajúcu po ihrisku, môžete sa sústrediť aspoň na hráčov. Vždy sa je totiž na čo pozerať, na rozdiel od takého hokeja, kde je hráč zababušený do výstroja a na hlave má prilbu. No a niektoré reprezentácie občas vytiahnu obtiahnuté dresy, pri ktorých vidno vyrysované postavy hráčov. „Pamätám si, že na majstrovstvách sveta v takých hrali Taliani alebo Kamerunčania, ktorí boli naozaj svalnatí. Futbal si vyžaduje výbornú kondíciu, futbalisti sú výborne trénovaní. Vydržať behať deväťdesiat minút na najvyššej úrovni je naozaj náročné,“ poznamenáva uznanlivo Martin, ktorý rozhodne nehádže všetky dámy do jedného vreca s nálepkou ‚športové ignorantky‘. „Futbalistky rozhodkyne to majú povinné, o nich netreba pochybovať. V septembri 2017 napríklad v nemeckej lige prvýkrát rozhodovala žena, Bibiana Steinhausová, a zvládla to výborne. Mnohé priateľky či manželky hráčov sa zrejme tiež vyznajú. I keď som počul jednu historku, že hráč dal dva góly a jeho priateľka mu po zápase povedala, že nevidela ani jeden... Tak neviem, kam pozerala, veď sa predsa musela aj tešiť.“

Pravidlá futbalu

Zorientovať sa vo futbalových pravidlách nie je zložité. Futbal hrajú proti sebe dva tímy, každý nastupuje s 11 hráčmi – jedným brankáromdesiatimi hráčmi v poli. Tí nemôžu hrať rukami a ramenami, kým brankár môže chytať loptu do rúk alebo ju vyrážať. Nemôže ju však chytiť do rúk ani vyraziť mimo jeho pokutového územia, lebo inak dostane červenú kartu a musí odísť z ihriska. Ihrisko má rozmery 105 x 68 metrov.

Účelom hry je streliť gól (z anglického slova goal), čiže dostať loptu do bránky súpera, povolené je to, samozrejme, iba nohami alebo inou časťou tela okrem rúk.

Futbal sa hrá 90 minút na dva polčasy 2 x 45 minút s 15-minútovou prestávkou. Čas stále beží, nezastavuje sa pri prerušeniach hry ako v hokeji. Rozhodca dohliada na to, aby tímy nezdržovali, za zdržovanie by mal potrestať hráča žltou kartou.

Každý tím môže striedať troch futbalistov, ale ten hráč, ktorý odíde z ihriska, sa už nemôže vrátiť a nemôže ísť ani na striedačku.

V ligovej súťaži (majstrovstvá štátu alebo krajiny) zápas môže skončiť remízou (0:0, 1:1, 2:2), ale na majstrovstvách sveta alebo na turnajoch rôznych kategórií po nerozhodnom výsledku nasleduje buď predĺženie 2 x 30 minút, alebo rozstrel zo značky bieleho bodu, ľudovo „jedenástka“.

Základné futbalové pojmy
Martin Rybár sa podujal na heroickú úlohu – jasne a stručne vysvetliť základné pojmy, aby sme vedeli, čo sa deje na ihrisku, keď niekto dostane žltú kartu a pochopili význam slova ofsajd vo futbale.

Ofsajd – zrejme najťažšie pravidlo na pochopenie. V posledných rokoch prišlo k viacerým úpravám a trúfam si povedať, že momentálne všetky zákonitosti tohto pravidla nepoznajú ani muži. Pri sledovaní zápasu a určovania postavenia mimo hry však ťažia z dlhodobých skúseností, po rokoch sledovania futbalu už to majú zažité.
Ofsajd pochádza z anglického offside a znamená postavenie mimo hru. Pravidlo vzniklo na ochranu brankára a brániaceho tímu. Hráč jednoducho nemôže dostať prihrávku za obrannú líniu súpera. Ak by mohol, jeden (alebo aj viacerí) by sa postavil k brankárovi súpera a stále pri ňom stál. Tak by sa úplne zmenila futbalová taktika. Vytratili by sa prihrávky v strede, stačilo by kopnúť loptu dlhým nákopom dopredu. Jednoducho, medzi útočiacim hráčom a brankárom súpera musí byť v čase prihrávky ešte minimálne jeden obranca, aby útočník nestál v ofsajde a hra mohla pokračovať. Ofsajd posudzuje asistent rozhodcu, ľudovo čiarový rozhodca, ktorý behá po čiare iba po jednej strane ihriska a mal by stále pozerať na obrannú líniu tímu, ktorý bráni na jeho polovici ihriska.

Play off alebo baráž – ide o nadstavbovú súťaž, v ktorej tímy bojujú o postup alebo o miestenku na majstrovstvá sveta, Európy či iných kontinentov. Výraz play off sa však viac používa v hokeji. Inak, baráž si netreba mýliť s blamážou, lebo aj to som už počul zo ženských úst.

Presilovka – je vtedy, keď má jeden tím na ihrisku viac hráčov ako ten druhý, pretože mu rozhodca vylúčil hráča. Lenže oveľa viac sa tento výraz používa v hokeji. Vo futbale väčšinou nehovoríme o tom, že tím hrá presilovku, i keď po vylúčení hráča to je v podstate pravda.

Faul – z anglického slova foul, znamená nedovolený zákrok na súperovho hráča. Potrestaný je buď iba priamym kopom, alebo pokutovým kopom, ľudovo jedenástkou alebo penaltou (zo značky bieleho bodu z 11 metrov, ale to iba v prípade, ak ku faulu došlo v pokutovom území, ľudovo v šestnástke, pretože jej hranica je vyznačená a končí v poli 16 metrov rovnobežne od bránkovej čiary). Ak išlo o tvrdý alebo bezohľadný faul, potom rozhodca trestá previnilca bud'  žltou, alebo červenou kartou. Ak hráč nazbiera v zápase dve žlté karty, automaticky nasleduje červená. Za obzvlášť hrubý faul (kopnutie alebo udretie súpera v prerušenej hre), bitku s protihráčom alebo dokonca inzultáciu rozhodcu by mala byť ihneď červená.

Červená karta je najvyšší trest, aký hráč v zápase môže dostať. Po nej automaticky musí opustiť hraciu plochu a jeho mužstvo hrá v oslabení. Ale pozor, ak rozhodca vylúči z jedného tímu viac ako štyroch hráčov, zápas končí, futbal nemôžu hrať šiesti v jednom tíme.

Center – prihrávka, ktorá smeruje do pokutového územia skraja ihriska.

Hetrik – výraz pochádza z anglického slova hattrick, znamená tri góly jedného futbalistu v stretnutí. Hetrik je považovaný za výborný výkon futbalistu.

Štandardná situácia – ľudovo štandardka, do tejto kategórie patria všetky kopy, keď je prerušená hra a lopta sa zahráva z miesta priestupku. Ide o priamy kop, nepriamy kop, pokutový kop alebo rohový kop.

Priamy kop – nasleduje zväčša po faule.

Nepriamy kop – nasleduje zväčša po nedovolenej hre rukou. Brankár sa lopty nemôže dotknúť iba v jednom prípade, a to, keď mu obranca úmyselne prihrá loptu. Vtedy ju nemôže chytiť do rúk, lebo sa tomu ľudovo hovorí malá domov. Ak sa jej dotkne, nasleduje nepriamy kop z toho miesta. Pri priamom a nepriamom kope si brániace mužstvo môže postaviť „múr“.

Pokutový kop – nasleduje po faule alebo nedovolenej hre rukou v pokutovom území. Je to štandardka, z ktorej je najľahšie dať gól, pretože zahrávajúci hráč ju kope iba z 11 metrov od bránky. V tej chvíli proti sebe stoja iba strelec a brankár.

Rohový kop – je asi najjednoduchší zo všetkých, zahráva sa od rohovej zástavky a iba vtedy, ak sa lopta odrazí za bránkovú čiaru mimo bránky od brániaceho hráča.

Vhadzovanie – ľudovo aut, jediná štandardka, pri ktorej hráč hádže loptu, vykonáva sa spoza postrannej čiary, ak lopta opustí ihrisko na kraji.

Videorozhodca: VAR je novinka
Medzinárodná futbalová federácia na tohtoročných MS vo futbale schválila Video Assistant Referee system, teda videorozhodcu. VAR, videorozhodca či videoasistent sa tak na futbalových majstrovstvách sveta používa prvýkrát. Predtým však už bol videorozhodca „prizvaný“ v nemeckej a talianskej lige, ako aj na vlaňajšom Pohári konfederácií.
Využitie videoasistenta vo futbale prijala FIFA na ochranu futbalu ako takého. Prerušenie hry pre potreby využitia videorozhodcu je len malou daňou za zachovanie futbalovej férovosti.  

Kedy sa videorozhodca použije? Videoasistent vstupuje do hry v štyroch prípadoch:

  • Sporný gól – ak nie je zrejmé, či pri strelení gólu nedošlo k porušeniu pravidiel
  • Jedenástky – videoasistent posúdi porušenie pravidiel, z ktorých vyplynul jedenástkový verdikt
  • Vylúčenie po priamej červenej karte – môže ju udeliť aj VAR
  • Chyba pri identifikovaní hráča – keď rozhodca sporne udelí sankciu hráčovi

Ako funguje videorozhodca vo futbale?
Každý zápas monitoruje na 15 obrazovkách štvorčlenná skupina zložená z jedného hlavného a troch pomocných videoasistentov z 33 uhlov pohľadu. Spojení sú s hlavným arbitrom, ktorý má v rozhodovaní právo veta. Pokiaľ sú pochybnosti, arbiter preruší hru a na monitore si pozrie videoanalýzu spornej situácie.  

Ak vás futbal ani tak nezaujal, pripravte svojmu fanúšikovi niečo dobré pod zub a užite si voľný čas pre seba.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok