Najmä ak sa chystáte na zimnú dovolenku počas Vianoc, je dobré vedieť, čo vám kde na Štedrý večer ponúknu. Kým v našich končinách zasadneme k štedrovečernému stolu spravidla s rybou a zemiakovým šalátom, u našich susedov majú úplne iné menu. To závisí od tradičných miestnych surovín a je dané aj históriou. Napríklad bývalé britské kolónie podávajú v tento sviatočný večer jedlá, ktoré sú spojené s anglickými tradíciami, ako je trebárs pečené mäso alebo vianočný puding. V ázijských krajinách vás zas môže prekvapiť, že hoci je tam kresťanov pomerne málo, na vianočnú večeru sa tešia. Poďme sa teda pozrieť na vianočné stoly po celom svete.

Litva, Bielorusko, Ukrajina

Pre tieto krajiny sú Vianoce príležitosťou, na ktorú sa pripravujú aj týždeň dopredu. Tradičná litovská večera Kūčios kedysi pozostávala z deviatich jedál, neskôr sa rozšírila na 12 pokrmov – jeden za každého apoštola. V Litve sa na Vianoce nejedáva ani mäso, ani mliečne výrobky, ale ryby, chlieb, zelenina. Typické sú slede v paradajkovej, hubovej alebo cibuľovej omáčke, údený úhor, zemiaky, kapusta a brusnicový puding.

Rusko

Ruské Vianoce sú podľa pravoslávneho kalendára 6. januára. Počas nich sa servíruje boršč, pečená bravčovinamorčacina, slané pečivo, nakladaná zelenina, taštičky s plnkou z ryže, zemiakov a kapusty, nákyp z pšenice, hrozienok, mandlí, sliviekmaku.

Vianočný boršč


Rakúsko

U Rakúšanov sa na vianočnom stole po polievke s pečeňovými knedličkami ocitajú ryby, husi, varená hovädzinachrenom, šunka či bravčové rezne. Nesmú chýbať škoricové hviezdičky a voňavé medovníky, zapíjané vareným vínom a punčom. Typickou rakúskou vianočnou cukrovinkou je štóla, plnená hrozienkami a kandizovaným ovocím, bohato posypaná cukrom. Tá sa pečie niekoľko dní vopred, aby bola dobre odležaná.

Upečte si adventnú štólu doma

Nemecko

Nemecké Vianoce sa už od stredoveku točia okolo vianočnej husi. Najstarší recept na toto jedlo pochádza z kuchárskej knihy „Das Buch von guter Speise“, ktorá vyšla v roku 1350. Vianočná hus býva plnená jablkami, cibuľou, gaštanmi, sušenými slivkami a je ochutená bylinkami. Nemci ju zvyknú podávať podobne ako my – s červenou kapustou a knedľou. Obľúbené sú aj iné druhy hydiny a tiež pečené klobásky. Tradičným sladkým jedlom sú kompóty.

Francúzsko

Predjedlo, lahodnú kačaciu pečienku foie gras, striedajú na francúzskych vianočných stoloch morka, slimáky, ustrice, klobásky a typický vianočný zákusok „Bûche de Noël“, teda vianočné poleno. To je pozostatkom zvyku z minulosti, keď sa do krbu na Vianoce vkladalo poleno, pokvapkané vínom, medom, mliekom alebo olejom. Teraz sa vianočné polená pečú tiež, akurát sú jedlé. Kombinácia chutí je ľubovoľná, dôležité je zachovať tvar polena.

V Provensálsku je tiež zvykom ponúkať trinásť dezertov – sušené ovocie, nugát, karamelizované ovocie, orechy... Dezerty predstavujú Ježiša a jeho dvanásť učeníkov.

Taliansko

Pokiaľ ide o vianočnú večeru, talianske menu sa líši podľa regiónov. V niektorých častiach jedia pečenú jahňacinu, pečenú alebo varenú hydinu, alebo vianočná večera pozostáva zo siedmich druhov rýb a morských plodov, pripravených na sedem rôznych spôsobov.

Taliani si Vianoce nedokážu predstaviť bez koláča panettone s kandizovaným ovocím, čokoládou, hrozienkamiorechmi. Na stole nesmú chýbať ani marcipánové a nugátové zákusky.

Vianočný punč


Španielsko

Na juhu Európy sa začína vianočné hodovanie tapasmi so syrmi, zeleninou, šunkou, plodmi mora. Podávajú sa pečené ryby, krevety, úhory, paella. K šampanskému a káve si Španieli pochutnávajú na ich typických vysmážaných sladkých churros, nugáte a turróne, podobnom tureckému medu.

Dánsko

Dáni obľubujú na Vianoce mäso. Ich stoly sa prehýbajú pod pečenou bravčovinou a hydinou, zemiakmi, červenou kapustou a množstvom omáčok. Do ryžového pudingu s čerešňovou alebo jahodovou omáčkou zvyknú Dáni schovať mandľu. Kto ju nájde, bude mať šťastie po celý ďalší rok. Vianočnú náladu podporí varené víno a špeciálne pivá s vyšším obsahom alkoholu.

Holandsko

Jednou z typických holandských vianočných tradícií je spoločná gurmánska večera. Počas nej má každý svoju malú panvičku, na ktorej si pripravuje malé kúsky mäsa z hovädziny, králika, bažanta, rýb, kreviet a zajedá ich rôznymi šalátmi, ovocím, omáčkami.

Fínsko

Na fínskej vianočnej tabuli nesmie chýbať veľká šunka, ktorá sa jedáva s horčicou, losos na rôzne spôsoby, zemiaky, kvaka, mrkva. Fíni sa počas vianočnej večere zahrievajú vareným vínom, či už s obsahom alkoholu, alebo bez neho.

Švédsko

V tejto severskej krajine je zvykom podávať tri druhy jedál. Prvým sú ryby, zvyčajne slede alebo haringy. Druhým vianočným jedlom sú studené misy so šunkou a klobáskami a tretím charakteristické mäsové guľky so zemiakmi.

Okrem slávnostného ryžového pudingu s ovocnou omáčkou sú vo Švédsku na Vianoce obľúbené šafranové „esíčka“ –  žlté koláčiky v tvare písmena S.

Nórsko

Nóri oslavujú Štedrý deň večerou z chrumkavého bravčového bôčika alebo rebier s kyslou kapustou, zemiakmi, varenou zeleninou a brusnicovým džemom. Obľubujú aj rybu a nesmie chýbať populárny ryžový puding, poliaty hustou malinovou omáčkou.

Británia

Briti si počas vianočnej večere doprajú plnenú morčacinu alebo prasiatko, chlieb, pečené zemiaky, varenú alebo dusenú zeleninu, brusnicovú omáčku. Najhlavnejším anglickým vianočným jedlom je puding, ktorý sa rozšíril aj do Írska a Ameriky. Ten pravý sa pečie zo sadla, vajec, melasy, voňavých korenín a sušeného ovocia a tesne pred podávaním sa preleje trochou brandy.

Pečená morka s brokolicou


Grécko

Ani na vianočné sviatky Gréci nezostávajú nič dlžný svojej povesti presladených koláčikov. Melomakarona sú zákusky z pomarančovej kôry, namočené v mede a obalené v orechoch. Chutia podobne ako známa baklava a v niektorých častiach Grécka sa jedávajú ešte namočené v čokoláde. 

Bulharsko

Typickým jedlom, ktoré sa na Vianoce podáva nielen v Bulharsku, ale aj v Srbsku, Rumunsku, Gruzínsku či na Ukrajine, je kolivo. Varenú pšenicu s cukrom a vlašskými orechmi dochucujú medom, makom, sušeným ovocím.

Japonsko

V Japonsku sú Vianoce najkrajší čas pre KFC. Vyše tri a pol milióna japonských rodín sa  každoročne teší na tradíciu, ktorú im tento reťazec vytvoril v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Tradičný vianočný kýblik obsahuje okrem vyprážaného kurčaťa aj vianočný koláč. Záujem je taký obrovský, že toto slávnostné jedlo si treba objednať až dva mesiace vopred.

Filipíny

Na Filipínach sú Vianoce takým významným sviatkom, že ich sezóna začína už v septembri. Oficiálne však trvajú od 16 decembra do prvej nedele nového roka. Počas vianočnej večere rodiny zasadnú k sušenému bravčovému stehnu so syrom alebo pečenému prasiatku či hydine. Tieto sviatočné jedlá dopĺňajú cestoviny, ovocný šalát a silné kakao alebo horúca čokoláda.

Jamajka

Na Jamajke je obľúbená torta s ovocím, ktoré sa mesiac namáčalo v červenom víne s rumom.

Mexiko

Počas Štedrého večera si Mexičania pochutnávajú na solenej treske. Bacalao, ako ju tu volajú, podávajú s paradajkami, chilli, cibuľou, zemiakmi, olivami. Výsledok je jemný, chutný a trochu pikantný. Veď sme v Mexiku!

Austrália

Keďže Vianoce v Austrálii pripadajú na leto, nie je nezvyčajné, že Austrálčania na Štedrý deň večerajú grilované krevety, homáre, ustrice, steaky, kuracinu, morčacinu. Obľúbeným doplnkom je čerstvé ovocie a najmä Pavlovova torta z vyšľahaných bielok, šľahačkyovocia.


Všetko potrebné pre pokojné Vianoce nájdete na Hello Tesco! 


Zdroj: wikipedia, balsamhill.com, weihnachten-weltweit.de, fluentin3months.com

Publikované: pred 7 mesiacmi
Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.

Príbehy písané s chuťou budete milovať

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.