Šetrenie potravinami Mäso dnu, jablká von: Spravte si v chladničke poriadok

Už máte plné zuby jedla, ktoré sa vám v chladničke skazí skôr, ako ho stihnete spotrebovať? Dobre si rozvrhnite skladovanie jednotlivých potravín, aby ste sa vyhli zbytočnému vyhadzovaniu a plytvaniu jedlom. Tým, že ich budete správne skladovať, udržíte ich čerstvé dlhšiu dobu.

Mäso a ryby
Uchovávajte ich v spodnej časti chladničky. Oddeľte ich od ostatných potravín, aby ste sa vyhli ich kontaminácii. Mäso môže pustiť šťavu a presiaknuť, čerstvé potraviny potom môžete rovno vyhodiť. Vyčleňte pre mäso spodnú poličku v chladničke.

Surové mäso a hydinu nechávajte v chladničke v originálnom balení a ešte ich pre istotu obaľte ďalšou vrstvou igelitu alebo alobalom. Obal musí riadne tesniť.
V chladničke vydrží čerstvé:

 • hydina a mleté ​​mäso najdlhšie 2 dni,
 • bravčové mäso 3 dni,
 • hovädzie mäso 5 dní.

Šunku, údeniny, uvarené mäso a paštéty naskladajte do prostrednej priehradky. Tu sa teplota pohybuje okolo 4 - 6 ° C.

Ryby sú na skladovanie náročnejšie predovšetkým vďaka ich špecifickému pachu. Zároveň rybie mäso veľmi ľahko vsiakne pachy iných potravín. Ryby skladujte pri teplote 5 °C a nižšej. Je nutné ich zabaliť do uzatvárateľného plastového vrecka alebo plastovej krabičky. V chladničke ich majte maximálne 48 hodín. Najbezpečnejšie je však spotrebovať ich ešte v ten deň.

V prípade zamrazovania mäsa sa doba jeho spotreby predlžuje na niekoľko mesiacov. Pri zamrazovaní rýb dbajte na rýchle zmrazenie pri teplotách - 35 °C  až  - 40 °C. Ryby obsahujú totiž veľa vody a pri pomalom zmrazovaní pri vyšších teplotách by sa v nej tvorili kryštáliky ľadu, čo by narušilo štruktúru rybieho mäsa.

Ovocie a zelenina
Bobuľové ovocie najrýchlejšie podlieha skaze, preto ho vždy uložte do chladničky. Pred vložením do chladničky ho neumývajte, vydrží tak dlhšie. Ideálnou teplotou preň bude 1 – 5 °C. Skladujte ho v spodných zásuvkách chladničky.

Tropické ovocie a broskyne dobre dozrievajú pri izbovej teplote, nikdy ich nedávajte do chladničky nezrelé, ale počkajte, až bude ich povrch na dotyk mäkší. Banány by sa mali chladničke vyhnúť úplne, pretože zle znášajú teplotu pod 12 °C. V chlade by zmenili chuť a farbu.

Ani pre jablká a hrušky nie je chladnička vhodná. Uchovávajte ich na dobre vetranom mieste a pri teplote, ktorá nepresiahne 6 °C.

Pri teplote 0 – 4 °C v spodnom šuplíku chladničky skladujte:

 • mrkvu, zeler, petržlen
 • červenú repu
 • kapustu, kel
 • karfiol
 • šalát, čakanku
 • cibuľu, cesnak, pór
 • špenát
 • špargľu
 • hrášok
 • kukuricu

Uchovávajte ich bez obalov, aby nedošlo k zapareniu.

Teplota 4 – 8 °C je vhodná pre zelené fazuľky, papriku a zemiaky. Zemiaky uchráni pred svetlom a vlhkom, mohli by začať zelenať. Vytvára sa v nich látka solanín, ktorá vám môžete privodiť zažívacie ťažkosti.

Pri teplote nad 10 °C skladujte paradajky, uhorku, baklažán, cuketu, tekvicu, zázvor a sladké zemiaky.

Mliečne výrobky
Ak kúpite čerstvé mlieko, neotvorené ho môžete nechať v chladničke až 5 dní. Po otvorení by ste ho ale mali spotrebovať do 2 dní.
Trvanlivé mlieko vydrží pokojne aj 6 mesiacov, a to pri izbovej teplote. Po otvorení preň ale nájdite využitie do 2 dní.
Pre ďalšie mliečne výrobky ako tvrdé syry a jogurty vyčleňte hornú priehradku v chladničke. Je tu najnižšia vlhkosť a teplota okolo 7 – 8 °C. Maslo a čerstvé mlieko skladujte v prostrednej priehradke alebo v prostrednej poličke vo dverách chladničky.

Vajcia
Vajcia vyberte z papierového obalu a poukladajte ich po jednom na plastové držiaky do prostrednej časti dverí chladničky. Vydržia vám tam maximálne 10 dní.

Rada na záver
Akékoľvek jedlo skladujte s dostatočným odstupom od iného druhu. Vyhnete sa tak rozšíreniu prípadnej plesne a kontaminácii inak čerstvých potravín.


Zdroj: blog.kaloricketabulky.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok