Tipy a rady Marec v záhrade? Potešte sa jarnými kvetmi aj zeleninou

Výsev a pestovanie jarných kvetov

Marec je ten správny mesiac na výsev trvalých rastlín. Ak máte k dispozícii parapet, zimnú záhradu či skleník, môžete sa pustiť do zasiatia takmer všetkých jarných kvetov.

V polovici marca môžete začať s výsadbou letničiek. Letné kvetinové cibuľky, ako sú ľalie, gladioly či frézie, majú v tomto období tiež zelenú. Neskôr, koncom mesiaca, sa môžete pustiť aj do ďalších jarných kvetov, ako sú narcisy a tulipány.

Pestovanie paradajok

Semená paradajok sa vysádzajú v škatuliach na okenný parapet a po vypuknutí prvého lístka sa prikryjú skleneným pohárom alebo sa presadia do skleníka. Je to jeden z najlepších a najosvedčenejších spôsobov pestovania paradajok. Semená paradajok môžete vysádzať už vo februári alebo v marci.

Paradajky môžete pestovať aj na balkóne orientovanom na juh alebo na západ. Nesmie naň však priamo pršať. Vyberte si, či chcete pestovať kríčkové alebo tyčkové paradajky – pre ne budete potrebovať aj oporu vo forme tyčiek. Paradajky zalievajte pravidelne, ale neprelievajte. Prvé plody dopestujete v závislosti od odrody a počasia v júli až septembri.

Marec v záhrade? Potešte sa jarnými kvetmi aj zeleninou
Pestovanie paprík

Nielen pestovanie jarných kvetov, ale aj pestovanie paprík si vyžaduje pozornosť a starostlivosť o pôdu – len vtedy sa vám podarí vypestovať zdravé a silné plody. Môžete ich pestovať v črepníku, kde si zmiešate 4 diely rašeliny, 2 diely obyčajnej pôdy a 1 diel humusu. Do hotovej zmesi na sadenie odporúčame primiešať ešte 1 lyžicu piesku a 1 lyžicu popola. Jednotlivé papriky saďte vo vzájomnej vzdialenosti 5 – 6 cm. Potom môžete očakávať sadenice vysoké 30 až 40 cm. Dôležité je udržiavať teplotu nad 20 °C.

Pestovanie paprík si vyžaduje pôdu s dostatkom manganistanu draselného – mali by ste ju pár dní pred sadením zalievať takýmto roztokom. Je nevyhnutný pre dekontamináciu pôdy. Rovnako ako pri pestovaní paradajok, aj s pestovaním paprík môžete začať už vo februári alebo v marci.

Pestovanie cesnaku

Na pestovanie sú vhodné nepoškodené, zdravé a približne rovnako veľké hlavičky cesnaku. Hlavičky rozoberte na strúčiky, na sadenie sú najlepšie tie veľké strúčiky z obvodu. Malé odložte bokom a použite na varenie v kuchyni. Hlávky rozoberte až tesne pred sadením. Jarné odrody cesnaku vysádzajte v marci až v apríli do hĺbky 8 až 10 cm. Jarné pestovanie cesnaku je veľmi výnosné, cesnak dozrieva v priebehu augusta a veľmi dobre sa skladuje. Mali by ste ho pestovať nielen preto, že posilňuje imunitu, ale hlavne pre jeho všestranné využitie v kuchyni.

Pestovanie levandule

Pestovanie levandule od semienka je celkom náročné, no ak patríte k vášnivým záhradkárom, určite vás to neodradí. Základom je vhodný substrát – levanduľa potrebuje priepustnú a zároveň výživnú pôdu, a tak sa nemusíte obávať pridať do nej trochu piesku.

Po zasiatí kúpených semienok levandule buďte trpezliví, pretože vyklíčenie si vyžaduje svoj čas, obvykle je to až niekoľko týždňov. Prvé lístky sa pokojne môžu objaviť až po mesiaci. Najlepšia na pestovanie je izbová teplota a najvhodnejší čas je začiatok marca.

Dajte si pozor, ak sa rozhodnete pestovať levanduľu v črepníku na balkóne alebo vonku. Nie je totiž vhodné, aby ste ju na zimu preniesli do prekúreného interiéru. Umiestnite ju radšej do miestnosti, kde sa teplota pohybuje do 15 °C, aby sa rastlinka nezačala prebúdzať.

Levanduľa patrí medzi prvé jarné kvety a navyše je výborná v kuchyni. Levanduľový olej atraktívne zvýrazní chuť dezertov, je vhodný do smoothies, ale aj na palacinky. A čo levanduľové mafiny? Ak ste o nich ešte nepočuli, máme pre vás recept.

Levanduľové mafiny

Na 12 ks potrebujete:

Postup:

Do hrnca vlejte mlieko, pridajte levanduľu, maslo a med. Nechajte pomaly zovrieť. Krátko povarte a nechajte vychladnúť. Ak v mafinoch nechcete mať kvety levandule, zmes preceďte alebo použite namiesto kvetov levanduľový olej. V miske zmiešajte všetky suché suroviny. Pridajte k nim vajcia a vychladnutú levanduľovú zmes. Cesto vlejte do košíčkov a pečte približne 15 až 20 minút pri 180 °C, až kým mafiny nie sú zlatisté.

zdroj: urobsisam.zoznam.sk, dodomacnosti.sk, sarahraven.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok