Dieťa Batoľa Mamičky, poznáte metódu BLW? Pomáha deťom pri jedení

Nechutenstvo a odmietanie jedla je problémom mnohých rodičov s deťmi, ktoré prechádzajú na tuhú stravu. Je bežnou praxou, že bábätkám sa okolo šiesteho mesiaca začnú dávať prvé príkrmy – uvarená a rozmixovaná kaša bez špecifickej farby a chute. Položme si však ruku na srdce: Vám by to chutilo? Nuž sa nečudujte, že nechce papať tak, ako by podľa všetkých tabuliek malo. Ak máte problémy s odmietaním príkrmov, skúste úplne nový prístup. Mamičky v zahraničí preberajú metódu BLW, na základe ktorej vaše bábätko samo objavuje chute a vône ukrývajúce sa v tajomnom svete zvanom jedlo.

Prečítajte si aj: Ako by malo jesť dieťa v prvom roku života?

Dieťa už dokáže rozhodnúť, koľko toho zje

Metóda BLW, z anglického Baby-led Weaning, vo voľnom preklade odkazuje na prvé dokrmovanie vedené samotným dieťaťom. Jej princíp spočíva v tom, že dáme dieťaťu príležitosť na to, aby si po dovŕšení 6 mesiacov začalo samo vyberať druh a množstvo potravín, ktoré zje v čase, keď má na ne práve chuť. Samozrejme, nejde o všetky druhy potravín, iba o vhodné ovocie, zeleninu, polievky a ďalšie jedlá podľa veku dieťaťa.

Vďaka tomu, že sa dieťa zoznámi nie s vlažnou kašou neurčitej chute, ale s ozajstnou farbou, konzistenciou a chuťou zeleniny, ovocia a ďalších zložiek jedálnička, sa jeho telo dokáže lepšie pripraviť na tieto potraviny a správne na ne zareagovať. Pri prvých pokusoch sa totiž do tela dostanú len menšie porcie potravy, ktoré dokáže organizmus efektívne spracovať. Prirodzene vyzerajúce a chutiace potraviny sa totiž diametrálne odlišujú od kašovitých príkrmov, ktoré nedovoľujú dieťaťu natoľko poznávať jednotlivé jedlá, a tým ani dostávať o jedle toľko informácií, koľko je preň potrebné.

Mohlo by vás zaujímať: Ako bábätko odnaučiť hádzať jedlo na zem?

Metóda BLW u vás doma

Zavedenie metódy BLW do vašej domácnosti bude jednoduchšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. Na začiatku však musíte úplne zabudnúť na nejaké učenie stolovania a na to, že dieťa musí za deň zjesť určité množstvo jedla. BLW metóda sa viaže na fakt, že dieťa je ešte dojčené a že z materského mlieka získava všetky potrebné živiny.
Skúste teda najskôr svojmu bábätku krájať rôzne druhy ovocia a zeleniny na malé podlhovasté kúsky tak, aby sa dali dobre uchopiť. Začnite s jabĺčkom či mrkvou, potom pridávajte broskyňu, banán, nektárinky, sladké zemiaky, reďkovky, kaleráb, cuketu, uhorky a ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Tie tvrdšie pred ponúknutím dieťaťu krátko blanšírujte. Potraviny môžete ukladať na farebné tanieriky tak, aby boli pre detské očká a brušká dostatočne lákavé.

Čerstvé ovocie a zeleninu vám Tesco privezie až domov! 

Dajte dieťaťu ochutnať zo svojho

Ak vyznávate racionálne stravovanie a nepreháňate to v kuchyni s dochucovaním, môžete nechať staršie bábätko ochutnať aj zo svojho taniera, keď práve budete jesť. O takéto testovanie majú deti spravidla najväčší záujem a tak si dávajte pozor na to, aby ste varili jednoduché jedlá z kvalitných ingrediencií.

Pri metóde BLW by malo ísť predovšetkým o objavovanie prirodzených chutí, takže nič nepokazíte prípravou klasickej dusenej mrkvy alebo ovocného šalátu.

Nebude sa moje dieťa stravou dusiť?

K tomu by rozhodne dôjsť nemalo. Dieťa musí byť pri jedení vždy pod dohľadom a jedlo by ste mu nemali vkladať do úst, ale iba do ručičky. Bude tak schopné potravu samo spracovať podľa svojej motoriky a možností. Pokiaľ je bábätko menšie, bude skúšať zeleninu a ovocie len olizovať a obhrýzať, až neskôr si dokáže odhryznúť malé kúsky. V každom prípade ho pri jedení vždy pozorne sledujte.

Mamičky, poznáte metódu BLW? Pomáha deťom pri jedení

Hľadáte recepty na chutné jedlá pre deti? Stačí kliknúť a nájdete ich!

Zdroj: parents.com, babyledweaning.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok