Zdravý životní styl Zdravie Jesenné choroby: Chrípka a angína nie sú jediné

S jeseňou ubúda slnečného svetla, počasie sa často mení imunita slabne. Za takých podmienok na vaše telo útočí mnoho nepríjemných chorôb, vírusy číhajú všade a ľahko sa prenášajú vzduchom. Najväčším strašiakom sú vírusy a chrípka. Ako sa jej, ale aj iným typicky jesenným chorobám brániť?

Chrípka

Chrípku v sychravom jesennom počasí môžete ľahko chytiť napríklad v autobuse, keď si iný chorý človek kýchne. Chrípka je vírusová choroba a prenáša sa vzduchom kvapôčkami. Na Slovensku je každý rok hlásených takmer milión ľudí, nakazených chrípkou a každoročne dochádza v priemere k 2 000 úmrtiam v súvislosti s chrípkou, čo predstavuje približne 2% všetkých úmrtí.

Než sa prejavia prvé príznaky, inkubačná doba trvá zhruba 1 - 3 dni. Preniesť chorobu na ďalšieho človeka potom môžete behom nasledujúcich 5 dní.

Vedeli ste, že...

...pri kýchnutí letia vírusy rýchlosťou vyše 160 km/h?

Príznaky chrípky

Chrípku spoznáte tak, že začnete kašľať, spustí sa vám nádcha, pridá sa horúčka, ste malátni a môžu vás bolieť svaly a kĺby. Minimálne za 7 dní choroba síce odznie, ale počas nej vás dokáže pekne potrápiť. Pozor si musia dávať starší ľudia, deti a ľudia s oslabenou imunitou. Neradno podceňovať prevenciu a liečbu, pretože chrípka môže prejsť do zápalu pľúc, infarktu alebo zápalu stredného ucha.

Liečba chrípky

Keď už vás chrípka prepadne, nezostáva než len mierniť príznaky a čakať, až odznie. Základom je pitný režim. To, čo pri horúčke vypotíte, dopĺňajte 2 - 4 litrami tekutín denne. Môžete piť vodu alebo ideálne bylinkový, ovocný alebo len veľmi slabý čierny čaj.

Bylinky sú tiež výborným pomocníkom pri liečbe chrípky. Dajte si lipový čaj. Kvet lipy obsahuje množstvo dôležitých látok podporujúcich produkciu potu, žlče a moču. Navyše rozpúšťa hlieny a znižuje dráždivosť ku kašľu. Polievkovú lyžicu sušeného kvetu prelejte vriacou vodou, nechajte vylúhovať a po 10 až 15 minútach zlejte. Nakvapkať do neho môžete aj trochu citróna a pridať med. Ak horúčka pretrváva viac ako 5 dní, rozhodne už neodkladajte návštevu lekára. Chrípku nepodceňujte, môže sa k nej totiž pridať aj bakteriálny zápal pľúc.

Aj keď nemáte pri chrípke na nič chuť,  vývar vám urobí dobre

Posilniť oslabenú imunitu vám pomôže predovšetkým vitamín C, ktorý tiež pôsobí ako prevencia chrípky. V lekárni zoženiete množstvo doplnkov stravy s týmto vitamínom alebo si ho doprajte prírodnou cestou v potravinách: citrusové plody, jablká, ružičkový kel alebo paprika. Denná dávka by sa mala pohybovať okolo 80 mg.

Posilnite imunitu tých najmenších

Prevencia chrípky

Medzi preventívne opatrenia chrípky patrí:

  • dodržiavanie osobnej hygieny,
  • jednorazové používanie papierových vreckoviek,
  • pravidelné umývanie rúk mydlom a teplou vodou po použití vreckovky,
  • vyhýbanie sa uzavretým priestorom s veľkým počtom osôb v čase zvýšeného výskytu chrípky,
  • očkovanie proti chrípke

Zápal horných dýchacích ciest

Zápal nosovej sliznice a nosohltana vás tiež môže potrápiť až 7 dní. Zápal horných dýchacích ciest je vírusová infekcia, výnimočne môže ísť o bakteriálnu infekciu a podľa toho lekár rozhodne, či predpísať antibiotiká. Zápal horných dýchacích ciest sprevádza upchatý nos, zvýšená teplota, kýchanie a dráždenie ku kašľu. Pozor na to, že zápal horných dýchacích ciest nie je chrípka, aj keď sa to tak podľa príznakov môže zdať. Chrípka je spôsobená iným druhom vírusov.

O antibiotikách rozhoduje lekár a CRP test

Komplikácia – zápal vedľajších nosových dutín

Zápal horných dýchacích ciest môže skomplikovať ešte zápal vedľajších nosových dutín. Spoznáte ho podľa bolesti na čele alebo okolo očí a hnisavým výtokom z nosa. Ďalšími komplikáciami bývajú zápal stredného ucha, zápal pľúc alebo zápal priedušiek.

Liečba zápalu horných dýchacích ciest

Celková liečba spočíva v dodržiavaní režimu spánku, dostatočnom prísunu tekutín, potení a inhalácii. Na tlmenie príznakov a uľavenie od zápalu nosnej sliznice môžete použiť nosové kvapky. Používajte ich však najviac dva týždne.

Proti zápalu nosohltanu, ktorý sa prejavuje bolesťou v krku, pomáhajú aj bylinky: kloktanie šalvie a harmančeka a zvýšená ústna hygiena. Pite dostatok tekutín a doprajte si dávky vitamínov z ovocia a zeleniny.

Vedeli ste, že...

...paprika obsahuje viac vitamínu C ako citrón?

Prevencia zápalu horných ciest dýchacích

Prevenciou zápalu horných dýchacích ciest je:

  • otužovanie,
  • vyhýbanie sa preplneným priestorom ako obchody, kiná , divadlá,
  • vhodné obliekanie, aby ste sa nespotili, ale ani neprechladli,
  • dostatok vitamínov,
  • dostatočný oddych.

Práca či zdravie: Čo hrozí, keď chorobu nevyležíte?

 Angína

Toto infekčné zápalové ochorenie môžete chytiť kdekoľvek a prenáša sa opäť kvapôčkami vo vzduchu.

Príznaky angíny

Príznaky tejto nepríjemnej choroby si len tak nepomýlite. Opuchnú vám mandle a je na nich viditeľný biely povlak, v hrdle vás začne škrabať a potom bolieť, ťažko sa vám bude prehĺtať. Pridá sa horúčka, malátnosť a bolesť kĺbov či svalov.

Liečba angíny

Určite neodkladajte návštevu lekára, ktorý určí, či ide o angínu vírusovú alebo bakteriálnu a podľa toho môže predpísať antibiotiká. Po ich doužívaní užívajte probiotiká, aby ste obnovili poškodenú črevnú mikroflóru, ktorú antibiotiká ničia.

Proti bolesti hrdla skúste Priessnitzov obklad - namočte šatku alebo vreckovku do studenej vody, vyžmýkajte a obviažte si krk. Mokrú látku prekryte igelitom, a cez to obviažte suchú vrstvu látky. Tento obklad nechajte pôsobiť až 2 hodiny. Mal by vám trochu uľaviť od bolesti v krku.

Obklady dopĺňajte pitím bylinkových čajov zo šalvie a harmančeka.

Opäť je dôležité chorobu vyležať a byť v pokoji. Celý proces a doba liečby angíny môže trvať 1 - 2 týždne.

Akútna vírusová laryngitída – zápal hrtanu

Laryngitída čiže zápal hrtanu nevznikne sám, ale sprevádza väčšinou iné choroby - chrípku, zápal pľúc alebo bronchitídu. Vírusová laryngitída sa prenáša vzduchom a nakazíte sa prenosom kvapôčok.

Príznaky lagyngitídy

Opuchne vám celý hrtan, chraptíte, zle sa vám dýcha a typický je štekavý kašeľ. Pridá sa aj horúčka, bolesti hrdla a zle sa vám prehĺta. Inkubačná doba laryngitídy trvá 1 - 3 dni.

Pri akútnej laryngitíde zápal preniká cez povrch hrtana až na hlasivky. Najčastejšie na ňu ochorejú malé deti od pol roka do 5 rokov veku.

Najzávažnejšiou formou laryngitídy je záškrt, ktorý nevyvolávajú vírusy, ale baktérie. Proti záškrtu je možné nechať deti očkovať.

Najzávažnejšou formou laryngitídy je záškrt.

Laryngitída u detí

U detí máva laryngitída dramatickejší priebeh než u dospelých. Predovšetkým v prípade dojčiat, u ktorých je rizikové zúženie dýchacej trubice, ktorá je aj za normálnych okolností malá a úzka. Laryngitída má rýchly a nenápadný nástup. Večer ide spať zdravé dieťa a prebudí sa choré. Ak dieťa prepadne záchvat laryngitídy, má teplotu a štekavý kašeľ, prvou pomocou je dostať ho na čerstvý a chladný vzduch. Pomáha aj studený obklad na krk. Potom radšej volajte záchrannú službu. V akútnych prípadoch sa totiž môže dieťa začať dusiť a modrať. Tento záchvat dýchavičnosti sa často objavuje hlavne večer či v noci.

Liečba laryngitídy

Cielená liečba vírusovej laryngitídy neexistuje. Úľavu od ťažkostí prinesie hlasový pokoj a inhalácie. Teplotu môžete znížiť liekmi, ktoré vám pomôžu aj pri bolesti hrdla. Pri úpornom kašli vám lekár na noc predpíše lieky proti kašľu - antitusiká. Dĺžka liečby laryngitídy je individuálna a môže trvať zhruba 2 týždne.

Prevencia laryngitídy

Prevencia laryngitídy spočíva v úprave suchého vzduchu v domácom prostredí. Nadmerné sucho a teplo oslabujú imunitu. V prípade, že máte doma suchý vzduch, používajte zvlhčovače, alebo na kúrenie zaveste odparovač, či aspoň zaveste do miestnosti mokrý uterák.

Zápal priedušiek, teda bronchitída

Zápal priedušiek je zápal výstelky dýchacích ciest v pľúcach. Sliznice priedušiek opuchne a začnú sa v nej tvoriť hlieny. Bronchitída sa delí na akútnu a chronickú. Chronickou bronchitídou môžu trpieť napríklad fajčiari, ktorí priedušky dráždia cigaretovým dymom alebo ľudia, ktorí sa pohybujú v prašnom prostredí a ich priedušky dlhodobo dráždi prach. Akútna bronchitída sa šíri klasicky vzduchom.

Príznaky bronchitídy

Ak ochoriete na bronchitídu, začnete mať nádchu, zle sa vám dýcha, nameriate si zvýšenú teplotu, ste unavení a malátni, kašlete suchým dráždivým kašľom a vykašliavate hlieny.

Liečba bronchitídy

Ako u predchádzajúcich chorôb aj u bronchitídy sa liečba zameriava hlavne na zmiernenie všetkých nepríjemných príznakov. Prvou vecou je opäť to, že by ste mali zaľahnúť do postele a veľmi sa nenamáhať. Horúčku môžete znižovať liekmi a kašeľ mierniť prípravkami na kašeľ. Úľavu prinesú aj lieky na vykašliavanie. Ak máte radšej bylinky, na bronchitídu si urobte čaj z harmančeka alebo podbeľu. Na podráždené hrdlo sa odporúča zázvorový alebo mätový čaj. Ak zvládnete inhalovať, pripravte si inhaláciu harmančeka.

Doba liečenia bronchitídy sa môže pretiahnuť na 7 dní. Základom je dobrá imunita.

Korenistý zázvorový čaj vás prehreje a uvoľní dutiny

Prevencia chorôb spočíva v posilňovaní imunity

Jedinou možností, ako odolať chorobám, je komplexne posilniť imunitu. Na jeseň zaraďte do jedálnička predovšetkým veľa vlákniny z ovocia a zeleniny. Vláknina má totiž blahodarný vplyv na zažívanie, čistí črevá a z vášho tela odvedie škodlivé látky. Odporúčaná denná dávka je 25 - 30 g vlákniny, tú vám dodá napríklad 600 g ovocia a zeleniny.

Z byliniek na posilnenie imunity siahnite po pestreci mariánskom, rebríčku alebo žihľave. Všetky tieto bylinky posilní činnosť pečene.

Pridajte aj fyzickú aktivitu na čerstvom vzduchu. Chodievajte na prechádzky, behajte, vyjdite si na bicykel, plávajte. Vyberte si aktivitu, ktorá vás bude baviť. Ak nič iné, vydajte sa pešo na svižnú prechádzku.

Ako si zamilovať behanie

Zdroj: ordinace.cz, rungo.idnes.cz, tyden.cz, ona.idnes.cz, mojezdravi.cz, nahlovska.medikus.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok