Zdravý životní styl Relax Jarné upratovanie za 1 deň? Berte čističe, ideme na to!

Po sviatkoch, víkendoch s rodinou a priateľmi na horách a zimných radovánkach nastala jar – chvíle, keď je čas povymetať vianočný prach, znovu si nasadiť rukavice a nablýskať domov na nepoznanie. Nedeste sa však premárnených víkendov. Aj jarné upratovanie sa dá zvládnuť za jeden deň. Musíte však vedieť, aké prostriedky treba používať a čo všetko by ste vlastne mali vyčistiť.

Klasické upratovanie raz za týždeň sa skladá z utretia prachu, vydezinfikovania kúpeľne a toalety, vysávania a umývania podláh a bežného upratania izieb či kuchyne. S čím sa však počíta pri jarnom upratovaní? Nemali by ste pri ňom vynechať hlavne:

  • revíziu a dezinfekciu chladničky,
  • umytie rúry a mikrovlnky,
  • zbavenie sa vodného kameňa v práčke,
  • umytie okien, vypranie záclon a utretie žalúzií,
  • tepovanie kobercov,
  • výmenu posteľnej bielizne a vysatie matracov,
  • revíziu skrine a odloženie zimného oblečenia.

Ste fanúšikom EKO čistiacich prostriedkov? Vyrobte si ich doma!

Najskôr to vyzerá ako nemožná úloha pre jednu osobu, ale aj jarné upratovanie môže byť celkom zábavné. Stačí sa naň pripraviť tými správnymi čistiacimi prostriedkami, pustiť si veselú muziku a pustiť sa do upratovania!

Pripravte sa deň vopred

Ak sa vaším upratovacím dňom stane sobota, ešte v piatok si v hlave „pripravte“ všetko, čo máte v pláne upratať. Skontrolujte, či máte:

Tip redakcie Hello Tesco: Naplánujte si, čo budete cez deň jesť, aby ste sa nemuseli zdržiavať návštevou obchodu a zdĺhavým varením.

Skvelým receptom, ktorý si môžete pripraviť na rýchly obed alebo večeru, sú tagliatelle aglio olio

Hneď ráno začnite s praním

Ráno je ten najlepší čas na začatie prania. Tak sa bude pracovať za vás, keď vy budete... tiež pracovať. Prejdite všetky izby a do bielizňového koša naberte všetko, čo potrebujete vyprať: posteľnú bielizeň, záclony, vankúše, deky, uteráky, utierky či oblečenie. Kým poumývate okná a vysajete matrace, bude všetok textil znova pripravený na použitie. Po praní nezabudnite vyčistiť práčku a zbaviť ju vodného kameňa. Taká dobrá pomocníčka si to zaslúži!

Prečítajte si návod, ako si uľahčiť žehlenie


Začnite umývaním kúpeľne a toalety

Viacerí z nás nemajú zrovna v obľube upratovanie kúpeľne a toalety. Urobte všetko pre to, aby ste si túto povinnosť mohli vyškrtnúť zo zoznamu ako prvú. Na začiatok aplikujte čistiace prostriedky na vodný kameň a na toaletu a nechajte ich pôsobiť, kým utriete prach na skrinkách, vyčistíte zrkadlo, vyhodíte nadbytočné kozmetické prípravky či všetko, čo je po záruke. Uvidíte, že ak nebudete povrchy zbytočne drhnúť, ale necháte prostriedky proti vodnému kameňu „robiť zázraky“, ušetríte si množstvo energie a času. Špinu potom stačí len utrieť vlhkou handričkou.

Pozrite sa na naše tipy, ako kúpeľňu účinne vyčistiť len prírodným octom bez chemikálií.

Spálňu upracte skôr, než bude čas popoludňajšej siesty

Z kúpeľne zamierte rovno do spálne. Ideálne je, ak sa okolo postele nebudete motať priveľmi unavení, nech vás to nezvádza na spánok. S jej upratovaním začnite pekne odhora a pokračujte až nadol. Utrite prach všade, kam dosiahnete, očistite aj žalúzie a umyte okno. Ideálne by už vaše obliečky mali byť v práčke alebo na sušiaku či v sušičke, takže môžete vysať prach z matraca. Pokiaľ máte v skrini kopy svetrov, čapíc alebo iných vecí, ktoré už nebudete nosiť, uložte ich bezpečne do škatule či vákuových vreciek a uchovajte ich mimo svetla a prachu do ďalšej zimy. 

Tip: Nasypte na matrac trochu jedlej sódy. Neutralizuje pH a navyše pohlcuje nepríjemné pachy. Môžete zatiaľ vysať a vytrieť podlahu, prípadne sa presunúť do inej miestnosti. Po pár hodinách sódu vysajte a matrac nemusíte ani otáčať, bude krásne čerstvý a pripravený na spanie.

Zapojte do upratovania aj deti. Prácu im prideľte podľa veku.

Na poriadku v obývačke si dajte záležať viac než inokedy

Opäť všetko vezmite „od podlahy“. Okrem prachu sa zamerajte aj na vyleštenie nábytku a viditeľných povrchov, utrite rastlinky, zbavte televíziu a ovládače odtlačkov prstov, poriadne vyvetrajte. Zo sedačky odstráňte všetky vankúše, podušky a poriadne ju povysávajte alebo vytepujte. Zbavíte sa tak prípadných omrviniek alebo psích chlpov. Svoj čas venujte aj hĺbkovému čisteniu kobercov. Ak na to sami nestačíte, najmite si odborníka, ktorý to urobí za vás naozaj dôkladne.

Tip: Na vyleštenie dreveného nábytku použite utierku s pár kvapkami kokosového oleja. Drevo krásne vyleští, prevonia a je oveľa lacnejší než špeciálny čistič na drevené povrchy.

Tieto tipy vám pomôžu a uľahčia prácu pri upratovaní

V kuchyni robte poriadok nekompromisne

Do kuchyne sa pustite až na záver. Začnite utretím všetkých políc aj dvierok. Budete prekvapení, koľko odtlačkov, nečistôt či zaschnutej mastnoty na nich nájdete. Pokiaľ budete mať čas navyše, preberte aj potraviny v skrinkách a tie staré už vyhoďte. To isté potom zopakujte s chladničkou a mrazničkou. Chladničku tiež úplne vyprázdnite a utrite vlhkou handričkou s prostriedkom na umývanie riadov. Nepoužívajte pritom silnú dezinfekciu, aby neskôr neznehodnotila potraviny. Dobrú službu vám spravia aj vlhčené utierky.

Tip: Zápach z chladničky účinne pohltí káva, ryža či novinový papier.

Poriadne vyleštite varnú dosku a nezabudnite ani na digestor, ktorý by ste mali pravidelne zbavovať usadenín a mastnoty. Vhodné je vyčistiť i rúru či mikrovlnku. Dokonale to zvládne aj voda s octom: Nalejte obe suroviny do misky a nechajte v mikrovlnke ohrievať 2 minúty. Následne nechajte pôsobiť 5 minút a zotrite špinu handričkou. Potom zotrite aj podlahu a máte hotovo.

Na záver umyte podlahy. Podľa tohto návodu to pôjde rýchlo a bez šmúh

Jarné upratovanie za 1 deň? Berte čističe, ideme na to!

Urobte si na konci dňa radosť

Keď sa interiér už blýska, nadišiel čas na vaše radosti. Vytiahnite zo skrine jarnú výzdobu, na stôl položte čerstvé kvetiny a pohodlne sa usaďte. Vychutnajte si nový čistý šat svojho obydlia a pokojne si k tomu dajte aj niečo dobré – zaslúžite si to!

Nechce sa vám do upratovania? Pozrite sa, koľko kalórií pri ňom spálite!

Zdroje: rd.com, housebeautiful.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok