Zdravý životní styl Relax Hygge a lagom: Trendy v bývaní, ktoré menia život

Máte radi jednoduchosť, minimalizmus a útulnosť zároveň? Ak túžite po domove, v ktorom bude cítiť spokojnosť, šťastie a pohodlie, bývanie v štýle hygge či lagom je pre vás tou správnou voľbou.

Útulný hygge
Najšťastnejší život údajne majú Dáni. Aj vďaka tomu, že hygge je ich každodennou súčasťou vo všetkých oblastiach života. Duševná pohoda, spolupatričnosť či schopnosť robiť obyčajné veci a činnosti zaujímavo je preto základom receptu na hygge. Toto slovo znamená v dánčine „útulný“.
Jedinečný štýl sa nedá kúpiť, musíte si ho vytvoriť ako doma, tak sami v sebe vyrovnanosťou a pokojom.  

Princípy hygge domova

Pri hygge ide o potrebu „žiť“ nie „mať“. Nesnažte sa preto o dokonalosť, menej je niekedy skutočne viac. Veci vyberajte podľa funkčnosti, nie dizajnu. Podľa dánskej filozofie minulosť formuje osobnosť. Obklopte sa teda knihami, obrazmi, fotkami a vecami, ktoré majú pre vás osobitý význam. Pri zariaďovaní dajte na svoj pocit a jednoduchosť – ide o miesto, kde budete žiť.

Pri výbere materiálov v štýle hygge sa zamerajte na:
- kameň
- drevo
- keramiku
- prírodné textílie

V hygge interiéri nesmú chýbať doplnky:
- sviečky
- pestré materiály
- textúry
- kožušiny
- knihy
- obrazy
- fotky

Leto v hygge štýle

Posedenie na terase, balkóne či v záhrade v štýle hygge je pohodlné a bezstarostné. Obklopte sa lampášmi či svetelnými reťazami, ktoré podčiarknu letnú atmosféru, využite aj sviečky proti komárom.  Pohodlné vzdušné sedenie, hojdacie siete, stolík na odloženie čaju či kávy, vankúše a deky vám umožnia príjemne tráviť oveľa viac času vonku.

Nová tvár hygge – lagom

Švédska filozofia lagom sa zakladá na umiernenosti, šetrnosti, praktickosti a elegancii, ktoré prinášajú pocit pohodlia a pokoja. Lagom učí človeka nachádzať krásu a potešenie aj v nedokonalosti či starých veciach. V preklade zo švédštiny znamená lagom „umiernenosť“. Nie príliš veľa, nie veľmi málo, len tak akurát.
Odborníci na tieto štýly vravia, že hygge je momentálna blaženosť a lagom je životná cesta.

Princípy lagom domova

Ak chcete preniesť tento trend do vášho príbytku, naplniť ho šťastím a radosťou, nechajte interiér dýchať. Nepreháňajte to ani s dekoráciami, ani s nábytkom, ktorý by mal byť funkčný, ľahký a jednoduchý. Ak je ekologický a časom si ho budete vedieť sami zrecyklovať, ešte lepšie. Zostaňte spätí s prírodou, z materiálov siahnite po dreve, ratane, vlne, ľane, koži aj kožušine. Jednoduchosť platí aj pri výbere farieb. Dominuje biela, sivá, tmavosivá, svetlomodrá, tmavomodrá a prírodné tóny. Do domu vpustite čo najviac vonkajšieho svetla, ktorému nebránia záclony. Upokojenie a harmóniu vnesú do vášho domova v štýle lagom prírodné sviečky, lucerny, svetelné girlandy a veľa zelených rastlín v zaujímavých kvetináčoch.

Hygge a lagom: Trendy v bývaní, ktoré menia život  

Zdroj: housebeautiful.com, interiorsonline.com.au, houseology.com, readlagom.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok