Zdravý životní styl Zdravie Futbal je pre deti vhodný už odmalička

Kopanie do lopty je vážna veda

Kopanie je základná pohybová zručnosť, ktorú človek získava v detstve. Aj keď ide o pohyb, ktorý sa najčastejšie spája s futbalom, je kopanie častým prvkom v bojových umeniach, americkom futbale, austrálskom futbale, ragby, niektorých moderných fitness aktivitách a vo veľa ďalších disciplínách. Hlbšie pochopenie podstaty kopu má význam pre vedcov zameriavajúcich sa na športové odvetvia, pre tých, ktorí chcú zlepšiť efektivitu kopu a tiež pre lekárov, špecializovaných na rehabilitáciu funkcie dolných končatín. Kontrola rovnováhy a držania celého tela má kľúčový význam pri všetkých profesionálnych fyzických aktivitách.

Jeden kop znamená pohyb celého tela, ktoré reaguje na širokú škálu premenných, súvisiacich s úlohou, prostredím a športovcom. Výskumy tiež naznačujú, že kontrola rovnováhy v podopierajúcej nohe má kľúčovú úlohu pri efektivite kopu pretekárov.

Kedy môžu deti začať kopať do lopty?

Charakteristickou vlastnosťou mladých futbalistov je ich potreba pohybu. Deti môžu skúšať svoje prvé kopy už vo veku dvoch – troch rokov. Ak teda fyzická aktivita pre nich nebude jednotvárna, budú sa jej deti venovať rady a s veľkým nadšením. Ide o výnimočné obdobie v rozvoji mladého tela, počas ktorého sa dieťa veľmi rýchlo učí a dochádza tiež k zmene jeho vnímania.

Futbal pre deti je fajn, ale...

Hranie futbalu tiež zlepšuje koordináciu pohybu, rozvíja postreh, učí tímovú spoluprácu a pomáha deťom nájsť si svoje miesto v skupine.

Pri hraní futbalu si predškolské deti môžu ľahšie osvojiť pohybové schopnosti ako:

  • kopanie,
  • hádzanie,
  • mierenie na bránu,
  • točenie,
  • skákanie,
  • sledovanie pohybu.

Prichádzajú do úvahy aj sociálne zručnosti, pretože deti sa zúčastňujú jednoduchých hier – točenie, hádzanie, podávanie a kopanie lopty medzi sebou.

Predškolský vek nie je vhodný pre zábavu s veľkým množstvom pravidiel alebo hry zdôrazňujúce výhru a prehru. Myslite na to, že ide o kolektívny šport, pri ktorom často dochádza k priamemu fyzickému kontaktu s protivníkom, a rýchlosť a dynamika v ňom majú nezanedbateľný význam, dochádza teda k zraneniam a drsným stretom. Súperivosť tak môže vyvolávať aj negatívne emócie.

V zdravom tele zdravý duch

Napríklad výskumy uskutočnené na skupine 220 žiakov vo veku 8 – 9 rokov dokazujú, že „v zdravom tele je zdravý duch“. Vedci rozdelili deti na dve skúmané skupiny, z ktorých prvá viedla doterajší životný štýl a druhá systematicky vykonávala cviky ovplyvňujúce motoriku, ako napríklad tréning driblovania loptou. Po ukončení experimentu trvajúceho celý školský rok boli obe skupiny otestované. Samozrejme sa ukázalo, že "cvičiaca" skupina mala po celom roku trénovania vyššiu fyzickú zdatnosť, a nielen to: významne sa zlepšili aj výsledky týchto žiakov v počítačových testoch, ktoré overovali výkonnostné funkcie. Deti zapojené do športových aktivít sa lepšie sústredili na vykonanie úlohy, pričom ľahko rozlišovali nepodstatné informácie.

Ak teda odtrhnete vaše dieťa od pohovky a televízie a vypustíte ho von s loptou, môžete si byť istí, že každý zápas odohraný na dvore bude predstavovať víťazstvo jeho tela i mysle!

Má vaše dieťa talent na futbal? Rozvíjajte ho spoločne!

Vytlačiť stránku
Zdielať článok