Tipy a rady Džemy a marmelády ako od babičky? S nami to zvládnete!

Už aj naši predkovia vedeli, že také sladké dobroty, akými sú rôzne druhy ovocia, im nevydržia po celý rok chutné a čerstvé. Preto začali hľadať spôsoby, ako ich uchovať čo najdlhšie. Na konzervovanie potravín sa dlhodobo používali metódy ako mrazenie, sušenie na slnku, zasolenie, údenie či preváranie. Aj ovocie si našlo svoju cestu ku konzervovaniu, a tak vznikli džemy, marmelády a lekváre. Aký je medzi nimi rozdiel?

Džem

Slovo džem pochádza z anglického slova „jam“, čo okrem iného znamená aj „pevne stlačiť“. „Džemovaním“ tak vznikne rôsolovitá hmota, ktorá obsahuje celé alebo nakrájané kúsky ovocia.

Jahodový džem, svieži malinový džem či džem z čiernych ríbezlí ste už asi ochutnali všetci. A čo tak rajčinový džem? Vyskúšate? Ak je to na vás príliš, stavte na klasiku — marhuľový džem starej mamy, máme naň výborný recept!

Marmeláda

So slovom marmeláda je to už komplikovanejšie, existuje totiž viacero teórií o jeho pôvode. Jednou z nich je, že vzniklo z latinského slova melimelum – v preklade „sladké jablko“. Druhá verzia sa opiera o portugalské slovo marmelo, čo je v preklade „dula“ alebo „dulový džem“. Ovocie v marmeláde býva rozdrvené a precedené cez sitko. V angličtine sa marmeládou označuje výrobok z citrusových plodov, zatiaľ čo pod džem spadajú produkty z ostatného ovocia. Marmeláda sa pripravuje z ovocného pretlaku, resp. drene. Používa sa ako nátierka či plnka a jej výhodou je, že sa nerozteká. Robí sa buď jednodruhová, alebo viacdruhová, napríklad citrusovo-zázvorová.

A lekvár?

Slovník slovenského jazyka vám napovie, že lekvár je hustá ovocná masa získaná rozvarením ovocia, obyčajne s cukrom. Najčastejšie sa robí slivkový, malinový, marhuľový, černicový či jahodový lekvár. Na jeho prípravu sa používa úplne zrelé, ale zdravé ovocie. Lekvár vznikne odparením vody z ovocia. Varí sa, kým nemá hustú konzistenciu, preto nám nekvasí a nesplesnivie. Ovocie sa pred varením pomelie na mlynčeku a počas varenia sa musí neustále miešať, aby sa nepripálilo. Kvalitný lekvár vydrží aj niekoľko rokov. Naše staré mamy nepoužívali žiadne konzervačné látky. Držali sa názoru, že akékoľvek prísady lekvár len pokazia. Poctivý lekvár treba variť niekoľko hodín, aby dobre zhustol. Želírovacie látky síce proces urýchľujú a uľahčujú, ale výsledná chuť sa s dlhovareným lekvárom nedá porovnať.

Najobľúbenejším lekvárom u nás je slivkový lekvár. Kto už by len nepoznal domáce parené buchty plnené slivkovým lekvárom či obľúbené perky. Ak je slivkový lekvár vaším obľúbeným, odporúčame vám vyskúšať náš perník so slivkovým lekvárom alebo mrkvové rožteky so slivkovým lekvárom.

Džemy a marmelády ako od babičky? S nami to zvládnete!
Ako zahusťovať bez prísad?

Želírovací cukor sa dá jednoducho nahradiť prírodným agarom. Agar je morská riasa, ktorá je bežne dostupná v obchodoch vo forme prášku. Toto zahusťovadlo sa vyrába z morských rias pochádzajúcich z okolia Japonska či Nového Zélandu. Má vysokú želírovaciu schopnosť a vôbec nemení chuť džemu. Z agaru si môžete vyrobiť aj domáci puding. Stačí len do kakaa primiešať agarový prášok a pokračovať v príprave ako pri klasickom pudingu.

Je cukor nevyhnutnosťou?

Pokiaľ je ovocie dostatočne sladké, nie je nutné použiť cukor. Isto ste už počuli názor, že cukor je konzervant. Nehovoríme, že to nie je pravda, ale ako konzervant vám poslúži aj obyčajná štipka soli. Predlžovanie životnosti ovocia bolo v staroveku v rôznych kútoch Zeme odlišné. Zatiaľ čo v Starovekom Ríme bohato využívali ako konzervant med, ktorý dodával aj sladkú chuť, v Stredomorí dávali prednosť olivovému oleju či octu.

Pečený či varený?

Najjednoduchší spôsob prípravy slivkového lekváru je pečenie v rúre. Do pekáča jednoducho poukladáte očistené a pokrájané slivky šupkou nadol. Maximálne však dve vrstvy, aby sa dobre prepiekli. Pečte pri 170 °C približne 3 až 4 hodiny. Po prvých dvoch hodinách premiešajte. Keď je ovocie rozpadnuté a lekvár dosť hustý, pridajte cukor podľa chuti. Po upečení lekvár nalejte do hlineného džbánu, poriadne zasypte škoricou a uskladnite. Škorica vytvorí škrupinku, ktorá lekvár konzervuje. Pri odoberaní lekváru škoricovú škrupinu jemne nadvihnite. Používajte vždy čistú lyžicu a po odobratí len zatlačte škrupinu nazad, aby vám pečený slivkový lekvár nesplesnivel.

Zdroj: korunnycukor.sk, wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok