Zdravý životní styl Relax Dovolenka bez auta vám rozšíri obzory

Najdôležitejší rozdiel medzi cestovaním autom a verejnou dopravou predstavuje plánovanie. Vzhľadom na to, že vlaky ani autobusy nám neprídu na zavolanie, musíte si pred odchodom urobiť predstavu o dátumoch a hodinách odchodov. Je pohodlné usadiť sa do vlastného auta rovno pred domomom, napakovať ho až po strechu a vyraziť vpred. Cestovanie autom na jednej strane dáva pocit slobody a nezávislosti, ale na druhej strane obmedzuje vašu perspektívu. Blokuje kontakt s realitou, interakciu s ľuďmi a dáva vám voči svetu určitý odstup.

Oveľa zaujímavejšie je vyskúšať si úplne inú perspektívu s verejnou dopravou. Urobte si dovolenku, počas akej zažijete veľa spoločných a nezabudnuteľných okamihov!

Cestovanie autobusom ponúka servis aj zábavu

Prvé výhody? Zvládnutie kompaktného zbalenie batožiny k dokonalosti. Nebudete veriť, koľko sa toho môže zmestiť do turistického batohu! Potreba minimalizovať batožinu môže byť spočiatku bolestná a môže sa to zdať nemožné, ale už počas cesty pocítite slobodu, pretože je pekné vedieť, že stačí jedno gesto, jeden pohyb rúk a všetky vaše batožiny sú s vami. Autobusy sú najbežnejší spôsob dopravy – môžete ich používať nielen pri cestovaní medzi krajinami alebo mestami, ale aj počas prehliadky miest. V závislosti od zvoleného prostriedku môže byť nevyhnutné zabezpečiť si dobíjacie zdroje pre elektronické zariadenia (fotoaparát, telefón), ale aj v autobuse vás môže príjemne prekvapiť prítomnosť elektrickej zásuvky. Očakávajte tiež WC na palube a podávanie občerstvenia.
V diaľkových autobusoch máte navyše možnosť:

 • Sledovať filmy a seriály
 • Počúvať hudbu
 • Pripojiť sa na wifi

Ak idete s dieťaťom, pamätajte, že je potrebné zabezpečiť mu zábavu na tých niekoľko (desiatok) hodín cesty – malá súprava na kreslenie alebo skladačky sa môžu hodiť.

Dovolenka vlakom vám umožní vziať si aj vlastné auto

Cestovanie vlakom vám dáva o niečo širšie možnosti ako cestovanie autobusom. Môžete sa napríklad rozhodnúť pre lôžkový vagón. V tomto prípade počítajte s vyššími nákladmi, ale ak idete s malým dieťaťom, zarobíte na tom maximálnym komfortom. Možno sa vám podarí obsadiť o niečo lacnejšie dvojlôžkové kupé bez spolucestujúcich. V prípade verejnej dopravy môžete počítať s rôznymi zľavami. Nevýhodou býva meškanie, ale potom môžete podľa prepravných podmienok požadovať čiastočnú alebo úplnú náhradu cestovného lístka.

Pokiaľ chcete na dovolenke svoje auto či motorku, využite autovlak.  Svoj dopravný prostriedok naň naložíte a vy sa pohodlne veziete. Tento spôsob dopravy je obľúbený najmä vtedy, ak je destinácia ďaleko a vy cestujete sami s malými deťmi.

Čo si zbaliť na cestu vlakom a autobusom?

Doprava vlakom spravidla obmedzenia na batožinu nemá, pri ceste autobusom si však preverte, koľko kusov batožiny môžete vziať so sebou. Niektorí dopravcovia tento počet obmedzujú váhou alebo počtom kusov, podobne ako pri leteckej doprave. Cestovanie autobusom a vlakom vás naučí zbaliť si do kufra len to, čo naozaj potrebujete.  Do príručnej batožiny zbaľte:

 • Doklady a peňaženku
 • Lieky proti nevoľnosti
 • Igelitové vrecká pre prípad nevoľnosti (hlavne pri ceste autobusom)
 • Papierové vreckovky
 • Vlhčené obrúsky
 • Vodu
 • Malé občerstvenie, ovocie, zeleninu
 • Knihu, krížovky, sudoku...
 • Nabíjačku
 • Cestovný vankúš
 • Tenkú deku
 • Pokiaľ cestujete v noci tak aj hygienické potreby, minimálne kefku, pastu, krém
 • Krém na opaľovanie – zíde sa, keď vystúpite v slnkom rozpálenej destinácii
 • Keď cestujete s deťmi, zbaľte im hračky, omaľovánky, farbičky

Na stanici buďte radšej skôr

Na autobusovej aj vlakovej stanici vládne všeobecný ruch, sprevádzaný hláseniam o odchádzajúcich spojoch. Vy si dávajte dobrý pozor na batožinu a v pokoji sa pozrite po cestovnom poriadku a informáciách pre cestujúcich. Ak si neviete poradiť, zamierte do pokladne. So stanicami je to ako s divadlom – radšej prísť skôr a chvíľu počkať, než sa oneskoriť! Pohľad na váš práve odchádzajúci vlak alebo autobus prebúdza celý rad negatívnych pocitov, ale môže to byť tiež úvod do dobrodružstva. Hlavne nepanikárte!

Spravte si prehľad o miestnej doprave

Pretože nesedíte za volantom, nemusíte sa stresovať miestnymi dopravnými predpismi. Ak ste v parku alebo v centre mesta, použite najuniverzálnejší dopravné prostriedky – vlastné nohy! V mnohých mestách si už môžete ľahko požičať bicykel. Teraz sa môžete dostať všade tam, kam sa auto nedostane a nie je tam možnosť zaparkovať. Nebudete teda strácať čas, nemusíte jazdiť dookola a hľadať voľné miesto.

Napriek tomu je dobré urobiť si prehľad o miestnej verejnej doprave a ak plánujete  cestovať na dlhšie vzdialenosti, pokúste sa pokiaľ možno získať celodenné alebo týždenné lístky.

Počasie vás nezaskočí!

Keď budete cestovať vlakom alebo autobusom, pripravte sa na premenlivé poveternostné podmienky. Pozrite si dlhodobú predpoveď a do batožiny pridajte aj niečo na chladnejšie dni. Mapa vás zachráni tam, kde signál nedosiahne.

Nakoniec snáď to najdôležitejšie – kúpte si tlačenú mapu. Mapa vám dá istotu a pocit bezpečia nezávisle na prístupe k Wi-Fi a k ​​internetu v telefóne.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok