Dieťa Predškolák Detská izba: Urobte doma deťom magické miesto

Aké spomienky máte spojené so svojou detskou izbičkou? Spali ste v nej sami alebo ste sa delili so súrodencom? Bez ohľadu na odpoveď na tieto otázky je to pre vás určite stále magické miesto, ku ktorému sa viaže hromada pekných spomienok.

Rozvážne využitie priestoru

Nie vždy disponujeme takou výmerou, akú by sme si priali. V prípade detskej izby je potrebné pamätať na herný priestor, aby sa dieťa necítilo utláčané nevhodne rozmiestneným nábytkom.

Moderný nábytok kombinuje kompaktnú veľkosť a funkčnosť. Stojí za to preskúmať ponuku známych značiek, ktoré majú v katalógu kolekcie určené do menších bytov a izieb.

Vyžadujú niektoré kusy nábytku zvláštnu pozornosť? Samozrejme. Nezabudnite na skriňu alebo komodu, ktorá dieťaťu umožní udržiavať v izbe poriadok, pretože hračky, ktorých je veľa a sú rôzne veľké, je potrebné usporiadať. Ďalším povinným bodom je stôl a pohodlná stolička, aby mal potomok miesto na učenie alebo mohol svoju fantáziu prenášať pastelkami na papier.

S ohľadom na oči dieťaťa tiež dbajte na vhodné osvetlenie. Bude sa hodiť najmä za jesenných a zimných dní, kedy je prirodzeného svetla za oknami relatívne málo.

Skutočné útočisko

Detská izba má zodpovedať záujmom dieťaťa. Vďaka tomu sa tam bude cítiť lepšie. Ako na to? Skrátka popustite uzdu svojej fantázii! Je váš syn fanúšikom áut? Koberec s namaľovanými ulicami ho nikdy neomrzí a posteľ v tvare auta bude skutočným hitom. Miluje vaša dcérka zvieratká? Pripravte nástenné dekorácie, ktoré jej zároveň umožnia rozvíjať znalosti o druhoch zvierat alebo jednotlivých plemenách psov, mačiek či koní.

Izba s nápadom

Vlastná izbička je pre vaše dieťa priestorom, ktorý ho dokáže podporiť v rozvoji. Snažte sa ju rozvrhnúť tak, aby podporovala konkrétne činnosti. Dieťa ochotnejšie siahne po knihe, ak budú knižky ľahko dostupné. Podobne je to s hračkami. Tie, ktoré sú poruke, budú používané častejšie. A navyše, kto odolá pokušeniu maľovať, keď má pred sebou dobre vybavený kútik pre umelcov?

Naozaj detská izba

Zapojte svoje dieťa do procesu navrhovania a aranžovania izby. Bude to preňho ohromná zábava, ktorú ešte umocní dobrý pocit z realizácie vlastných nápadov. Navyše je to skvelá zábava pre celý "projektový tím".

Pri zariaďovaní detskej izby myslite aj na to, že by ste svoje nápady nemali presadzovať za každú cenu. Na internete nájdete veľa zdrojov inšpirácie, ktoré však sú "detskými izbami pre rodičov" namiesto pre deti.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok