Šetrenie potravinami Dátum spotreby a minimálnej trvanlivosti: Aký je rozdiel?

Na potravinách nás niekedy mätú aj dva podobné, ale v skutočnosti rozdielne údaje:

  • Dátum minimálnej trvanlivosti
  • Dátum spotreby

Dátum minimálnej trvanlivosti je dátum, dokedy by potravina mala zostať kvalitná. Najčastejšie sa uvádza na sušených, mrazených, konzervovaných a iných trvanlivých potravinách.  Potraviny po dátume minimálne trvanlivosti môžete zjesť, ak ste ich skladovali tak, ako je uvedené na obale a obal nie je poškodený. Je možné, že po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti potravina stratí svoju chuť, vôňu, štruktúru. No ak je obal neporušený a potravina vonia aj chutí tak, ako by mala, jej konzumácia by mala byť bezpečná. Otvorené potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti radšej už nejedzte.

Dátum spotreby uvádza, dokedy je bezpečné potravinu jesť. Uvádza sa spravidla na čerstvých potravinách a na takých, ktoré sa rýchlo kazia. Potraviny po uplynutí dátumu spotreby by ste už nemali jesť, ani keď ste dodržali podmienky skladovania. Tie by mali byť v tomto prípade dodržané, inak vám hrozia zdravotné komplikácie. Dátum spotreby môžete predĺžiť okamžitým zamrazením potraviny. Po otvorení potraviny s uvedeným dátumom spotreby dodržiavajte aj ostatné pokyny ako skladovanie a pokyn na spotrebovanie do uvedeného počtu dní po otvorení.

Dátum spotreby je mimoriadne dôležitý aj podľa foodblogerky Lucie Grigovej z blogu Do poslednej omrvinky, na ktorom sa venuje receptom zo surovín, ktoré v domácnostiach často zvyknú končiť v koši a tiež tipom, ako sa vyhnúť vyhadzovaniu jedla na úrovni domácností. „Dátum spotreby nás informuje o tom, do akého dátumu je potravinu bezpečné konzumovať. Nájdeme ho na výrobkoch, ktoré rýchlo podliehajú skaze, teda napríklad čerstvé mäso a ryby, údeniny, výrobky z mäsa, mliečne výrobky. Je dôležitý preto, lebo chráni konzumenta pred rizikom potravinových nákaz. Pri týchto výrobkoch je veľmi dôležité dodržiavať pokyny na skladovanie, ktoré sú uvedené na etikete každého výrobku. Na obaloch sú tak isto uvedené informácie o tom, ako skladovať takýto výrobok po jeho otvorení a do koľkých dní po otvorení obalu je ešte bezpečné ho konzumovať,“ vysvetľuje pre náš portál Lucia.

Jesť mäso po dátume spotreby?
Pozornosť zvýšte pri mäse a mäsových výrobkoch, kde dátum spotreby dodržiavajte skutočne mimoriadne poctivo. „Ja osobne by som rozhodne neodporúčala jesť mäso a mäsové výrobky po uplynutí dátumu spotreby. Som skôr za to, aby sme predchádzali situáciám, že v chladničke objavíme výrobok po uplynutí dátumu spotreby a rozhodovaniu sa, či riskneme konzumáciu takéhoto výrobku aj po uplynutí dátumu spotreby, alebo ho radšej vyhodíme,“ hovorí Lucia a pridáva aj zopár tipov, ako takýmto situáciám predchádzať. Napríklad plánovaním jedálneho lístka. Mäso by sme si podľa jej názoru určite nemali kupovať do zásoby, mali by sme ho kupovať len vtedy, keď sme si istí, že z neho budeme variť ešte v ten istý alebo najneskôr nasledujúci deň. Dobrým nápadom je aj zamrazenie mäsa ešte pred uplynutím dátumu spotreby, čím predĺžime jeho trvanlivosť. Po rozmrazení je však potrebné ho ihneď tepelne upraviť a skonzumovať čo najskôr.

Rozmrazené potraviny už nezmrazujte, ale okamžite spotrebujte!

Len na vlastnú zodpovednosť
Dátum exspirácie je na obaloch uvedený z nejakého dôvodu – a to z dôvodu ochrany vášho zdravia. Aj podľa Lucie je konzumácia po jeho uplynutí len na vlastnú zodpovednosť. Za rozumnejšie považuje nakupovať čerstvé potraviny s označením dátum spotreby len keď ich potrebujeme. Jej rada znie nekupovať ich do zásoby alebo s tým, že "možno sa mi v nasledujúcich dňoch zídu". „Určite je tiež dôležité všímať si dátumy spotreby už pri nákupe a už v obchode zvážiť, či budeme tieto potraviny schopní skonzumovať do tohto dátumu. Dôležité je tiež pravidelne ich kontrolovať v chladničke, aby sme mali prehľad, čo treba dokedy minúť. Hoci na prvý pohľad táto požiadavka možno znie v dnešnej dobe nereálne, lebo súčasný životný štýl je veľmi hektický, kontroly obsahu chladničky sa dajú zaradiť bez problémov aj do rýchleho životného tempa,“ dodáva známa slovenská foodblogerka.

Skontrolujte si chladničku – máte potraviny uložené správne? 

Zdroje: svssr.sk, doposlednejomrvinky.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok