Dieťa Predškolák Čo najviac brzdí fantáziu detí? Stereotyp ich rodičov

Keď vaše dieťa vyrastá a stáva sa z neho predškolák, začne si viac všímať svet okolo seba a bude to dávať najavo. Súčasťou tohto procesu je všímanie si rozdielov medzi sebou samým a ostatnými a rozvinutie väčšieho pocitu vlastnej identity. Tu je niekoľko spôsobov, ako mu môžete pomôcť tieto rozdiely prijať a zabezpečiť, aby mu nekrížili cestu stereotypy.

Neškatuľkujte

Veľa dievčat má rado nákladiaky a niektorí chlapci zase majú radi bábiky, takže nie je nutné im nejaké hračky vnucovať. V tomto veku by ste sa im hlavne mali snažiť pomôcť používať predstavivosť. Keď ich hra baví, nezáleží na tom, s čím sa hrajú. Ak by ste radšej chceli niečo neutrálne, vyberte dieťaťu kocky, lego alebo farbičky. Každé dieťa má vlastnú osobnosť a vie, čo sa mu páči a čo nie, takže by ste mu nemali hovoriť, že by sa s nejakou hračkou hrať nemalo alebo že sa s ňou dokonca nemôže hrať len kvôli svojmu pohlaviu. Rovnako tak možno zistíte, že aj keď svoju dcéru neobklopujete ružovými plyšovými hračkami, nakoniec bude chcieť ružové a plyšové úplne všetko. Z veľkej časti budú vaše dieťa ovplyvňovať aj iné deti zo škôlky, čo je tiež v poriadku.

Netrvajte na svojich predstavách

Hranie sa je skvelým spôsobom, ako môže vaše dieťa objavovať okolitý svet a vypytovať sa naň. Kto hovorí, že Barbie musí mať dieťa s Kenom? Možno je Barbie slobodnou matkou alebo chce byť svetoznámou futbalistkou... Predstavivosť detí by nemala mať žiadne medze ani prekážky a pre vás ako pre rodičov je to skvelý spôsob, ako preniknúť do ich sveta. Existuje nepreberné množstvo povolaní, snov a priateľstiev, tak prečo ich nenechať preskúmať rôzne možnosti? Stále lepšie ako zase posielať princeznú k oltáru.

Dajte im najavo, že sa vás môžu opýtať na čokoľvek...

V škôlke váš drobec pravdepodobne stretne deti z rôznych rodinných konštelácií a bude sa vás na to chcieť opýtať. "Prečo má František dvoch oteckov? Kde má Anetka mamičku? Prečo nevie Jiřík hovoriť ako ja?" Snažte sa mu odpovedať čo najjednoduchšie a najúprimnejšie a ono z vašej reakcie pochopí, že je to normálne.

...ale vysvetlite im, kedy je vhodné mlčať

Každý asi zažil nepríjemný okamih v autobuse, keď dieťa okato na niekoho ukáže a zahlási čosi, pre čo by ste sa najradšej vyparili. S pribúdajúcim vekom budete musieť dieťaťu vysvetliť, že nie vždy musí hovoriť všetko, čo mu príde na jazyk. Nenadávajte mu, ale pokúste sa posúdiť, ako sa osoba, ktorá je stredom pozornosti vášho dieťaťa, cíti. Niektorí ľudia by mohli privítať príležitosť si o svojom životnom štýle alebo stave pohovoriť, zatiaľ čo iným by to mohlo byť veľmi nepríjemné. Ako dospelý musíte danú situáciu posúdiť za dieťa, a ak to začína byť celé nepríjemné, skúste ho niečím rozptýliť. Až budete sami, vráťte sa k tejto téme a pohovorte si o tom, čo ste videli – týmto spôsobom môžete odpovedať na všetky detské otázky.

Nechajte ich skúmať

Hranie by pre vášho predškoláka malo byť hlavne o sebavyjadrení. Je fascinujúce sledovať rozvoj detskej osobnosti. Keď sa teda váš malý chlapec naraz bude chcieť obliecť ako Elsa aj s copmi, vysokými podpätkami a šperkami, nemusíte panikáriť. V tomto veku pravdepodobne len experimentuje a medzi šatami Elsy a maskou Batmana nevidí rozdiel. Rovnako tak by si mohol chcieť vyskúšať make-up. Majú ho v obľube chlapci i dievčatá – najskôr ho videli niekoho používať a všetky tie farby, štetce a malé tégliky sú pre ich zvedavé mysle fascinujúce. Ak ste ochotní nechať deti vyskúšať si pár maľovátok, nezabudnite si najprv schovať svoj najlepší rúž.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok