Zdravý životní styl Zdravý štýl Chudnite ľahšie: 5 potravín pre rýchlejší metabolizmus

Vaša kamarátka cez deň poje všetko, čo nezje ju, večer si dá pohárik vína s chipsami a stále je štíhla, kým vy sa kŕmite pomaly už len zelenými šalátmi a v posilke potíte krv, no výsledok nevidno? Pri spomalenom metabolizme, teda látkovej premene, sa môžete snažiť oveľa viac a chudnete oveľa menej. Možno je to práve váš prípad.
Rýchlosť metabolizmu ovplyvňuje viac faktorov: pohlavie, vek, ale aj nesprávne diéty, nepravidelný pitný a stravovací režim či málo svalovej hmoty.

No sú potraviny, ktoré ho vedia prebrať k životu.

Zelený čaj
Je plný antioxidantov a vzpružuje na dlhšie ako káva.  Obsahuje látky, ktoré stabilizujú hladinu cukru v krvi, a tak obmedzuje chuť na sladké. Zelený čaj  znižuje chuť do jedla a má termogénny účinok, ktorý „rozpúšťa“ tuk. Samozrejme, iba pri cvičení a nie doslova.

Maliny
Červené voňavé maliny obsahujú látku, ktorá pomáha tvoriť svalovú hmotu. Jej nedostatok spomaľuje metabolizmus, a preto by ste si ich mali dopriať vtedy, keď pravidelne cvičíte. Nemusíte čakať do leta, čerstvé maliny môžete mať kedykoľvek.

Losos
Mäso z lososa obsahuje veľa bielkovín, vitamínu D a omega- 3 mastných kyselín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Jeho mäso je ľahko stráviteľné, a tak ho môžete s čistým svedomím aj večerať. Dostatok omega- 3 mastných kyselín má nepriamy vplyv aj na odbúravanie tukov a nárast svalovej hmoty. Ich nedostatok sa okrem iného prejavuje aj únavou. Ochutnajte pečeného lososa s omáčkou z kapár. 

Káva
Kofeín v káve nabudí celý organizmus k vyšším výkonom a to isté dokáže aj s metabolizmom. Nepreháňajte to však s množstvom, pretože aj zdravý spánok je pre metabolizmus dôležitý.
Tip pre krásu: V boji proti celulitíde vám pomôže aj kávový zábal. Zmiešajte dve lyžice mletej kávy  s lyžičkou olivového alebo kokosového oleja a vmasírujte na pokožku stehien. Nohy obaľte potravinovou fóliou a nechajte pôsobiť 20 minút. Odbaľte a kávou vymasírujte celé telo ako peelingom. Doprajte si takýto zábal raz do týždňa a po ňom nezabúdajte piť, aby sa uvoľnené toxíny vyplavili z tela.

Čili papričky
Kapsaicín v čili papričkách zrýchľuje metabolizmus tým, že mierne zvyšuje teplotu tela, k čomu je potrebný zvýšený energetický výdaj. S pálivým to však nepreháňajte, aby si to neodniesli váš žalúdok a črevá. Čokoholičky určite poznajú lahodnú kombináciu čokolády s čili.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok