Doteraz sa hranie vášho dieťaťa pravdepodobne točilo okolo vecí, ktoré bežne vidí, takže ho bavilo napríklad kŕmenie medvedíka alebo predstieranie umývania riadu. Hra na niečo zvyčajne zahŕňala hračky a dieťa sa vo všeobecnosti rado hralo aj samo. Vo veku od troch do štyroch rokov sa však rozvíja jeho predstavivosť a zmysel pre zábavu, ktoré ohlasujú začiatok imaginárnych hier. V tomto veku začne byť jeho hranie sa zložitejšie, do svojich vymyslených hier začne zahŕňať ostatných, každému dieťaťu bude dávať úlohu a bude plánovať príbehy a ich zakončenia.

Tiež začne používať známe predmety celkom novými spôsobmi – napríklad si z kartónovej krabice urobí auto, loď alebo dom. Tento druh imaginárnych hier značí, že vaše dieťa teraz rozumie tomu, že sa so svojimi kamarátmi hrá rôznymi spôsobmi, ktoré je možné v závislosti na konkrétnej hre upraviť. Až dve tretiny detí majú v určitom štádiu svojho raného detstva imaginárneho kamaráta – to je tiež v poriadku.

Výhody imaginárnych hier

Imaginárne hry sú nielen skvelou zábavou, ale pomáhajú tiež podporovať ďalšie zručnosti:

  • Pri snahe vysvetliť svoje nápady a hrať určité roly sa rozvíjajú jeho jazykové zručnosti.
  • Lepšie pochopí, ako fungujú rôzne veci, naučí sa riešiť problémy a dokáže sa lepšie koncentrovať.
  • Zvýši sa mu sebadôvera a naučí sa chápať myšlienky a pocity iných detí.

Nadmerná predstavivosť

Bujná predstavivosť ale môže mať aj svoje tienisté stránky. V tomto období môže vaše dieťa začať prežívať nočné mory alebo môže byť presvedčené, že pod posteľou alebo v skrini žije príšera. Vo svojej hlave má veľa obrázkov a myšlienok a je pre neho ťažké ich všetky zvládnuť.

Tiež si môžete všimnúť, že si v tomto veku začne vymýšľať – väčšinou sa vás ale nesnaží zámerne oklamať a je to len výsledok jeho priania a fantázie. Je veľmi dôležité, aby ste svojmu dieťaťu pomohli pochopiť rozdiel medzi skutočnosťou a fantáziou a tiež pravdou a klamstvom, aby sa mohlo začať snažiť svoju predstavivosť ovládať.

Zásobovanie predstavivosti

Predstavivosť je ako sval, aby sa rozvinula, je treba ju používať. Tu je päť rád, ako mu s predstavivosťou pomôcť:

  1. Poskytnite mu k imaginárnemu hraniu rekvizity – môže to byť staré oblečenie, prikrývky, kartónové krabice atď.
  2. Vytvorte mu nejaký priestor, v ktorom si môže vytvárať svoje imaginárne svety – nechajte jeho "hrad" deň alebo dva stáť.
  3. Ak sa hrá stále rovnako dokola, nemajte obavy – pomáha mu to získať dôveru v to, čo robí.
  4. Nezabudnite, že k imaginárnemu hraniu patrí tiež maľovanie, kreslenie a vyrábanie zvláštnych a podivuhodný výtvorov z krabičiek od vajec a jogurtových kelímkov.
  5. Ak mu chcete s predstavivosťou pomôcť, navštívte nové miesta. Výlet do ZOO alebo k vode ho inšpiruje k vymysleniu nových imaginárny hier a umeleckých projektov.
Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.