Dieťa Školák Bezstarostné prázdniny alebo učenie? Oboje a veselo!

V čase prázdnin sa deti môžu hrať vonku bez usmerňovania dospelými, ale svoje miesto by mali mať aj cielené, dobre naplánované aktivity. V lete môžu deti získať mnoho nových informácií a úlohou rodičov je, aby ich deťom pomohli spracovať a pochopiť.

Spoločné nakupovanie do domácnosti

Naplánujte si dopredu, čo budete nakupovať a zahrajte si hru "slovíčkový had" s názvami potravín, ovocia a zeleniny. Podstata hry spočíva vo vymenúvaní potravín určitého typu tak, že prvý hráč vysloví názov ovocia, druhý hráč ho zopakuje a pridá ďalšie a potom ešte ďalšie, a ešte ďalšie až nakoniec bude slovíčkový had veľmi dlhý.
Táto hra je vynikajúca na precvičovanie pamäte – dieťaťa, aj vašej.

Nákupy na trhu sú tiež príležitosťou precvičiť u väčších detí matematiku: jednak môžete precvičovať merné jednotky a prepočítavanie jednotiek, napríklad koľko gramov, dekagramov, kilogramov a podobne, jednak môžete formou hry s ratolesťami precvičovať v hlave sčítanie, odčítanie a násobenie.

Čo všetko ešte môžete s deťmi cez prázdniny podniknúť? 

Varenie a pečenie

Nie je pravdepodobné, že by deti na spoločné varenie a pečenie pozerali ako na učenie alebo na prácu. Spoločne s vami budú takúto činnosť považovať za príjemnú zábavu. Ale môžu sa pri tom mnohému naučiť a počas prípravy pokrmov sa navyše rozvíjajú aj ich motorické schopnosti. Môžete napríklad pripraviť šalát zo zeleniny alebo ovocia, ktoré ste predtým spolu nakúpili. Menšie deti môžu pomáhať pri umývaní surovín a staršie vám môžu pomáhať napríklad pri krájaní. Nevadí, keď budú "tenké" plátky uhorky hrubé ako prst, keď paradajky nebudú nakrájané na kolieska, ale skôr na kocky. Zo zvyšného ovocia a zeleniny potom môžete s pomocou niekoľkých špáradiel, hrozienok, orechov a sušeného ovocia vyrobiť veselé figúrky.

Trošku pohybu neuškodí

Pozvite kamarátov vašich detí a pripravte im zábavu, na akú nezabudnú. Viac než na pohostenie sa zamerajte na zábavu. Stačí pár hier a kamaráti budú vášmu potomkovi závidieť, akých má cool rodičov. Hra o miesto pri hudbe: Potrebujete stoličky, ktorých počet je o jednu menej, ako je počet hráčov. Pustite hudbu. Keď hrá hudba, všetci tancujú, ale akonáhle hudba prestane hrať, musia si hráči sadnúť na miesta, ktorých je po každom kole hry vždy o jedno menej, než aký je počet hráčov.

 Máme ešte viac nápadov na hry pre deti!

Správne vyjadrovanie a učenie jazykov

Riekanky, pesničky a básničky sa deti môžu učiť aj v lete – vždy ale voľte podľa veku a záujmov dieťaťa. Zopakujte si aj tie riekanky a básničky, ktoré sa deti naučili v predchádzajúcom roku, alebo ak má dieťa obľúbenú pesničku v angličtine, môžete ho naučiť aj anglický text. V takom prípade ale text dieťaťu preložte, aby vedelo, o čom vlastne spieva.

Slovné hry vás zachránia aj na ceste autom 

Zopakujte si biológiu

Väčšina detí miluje návštevy v zoologickej záhrade alebo v lese, rovnako ako poznávanie rôznych rastlín pri prechádzkach na náučných chodníkoch. Je to skvelá príležitosť na oživenie vedomostí dieťaťa a rozšírenie o ďalšie znalosti. Čím sa zvieratká živia, koľko majú mláďat, či žijú samostatne alebo pohromade, v akých častiach sveta žijú pôvodne, čím sú charakteristické rôzne podnebia na svete. To všetko sú skvelé a zaujímavé otázky a deti určite nebudú na tieto dobrodružstvá spomínať ako na učenie.

Vezmite deti na výlet po krásach Slovenska! 

Zdroj: lurkovirag.hu, travelo.hu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok