Alergia je reakcia organizmu na konkrétnu látku. Imunitný systém reaguje na útočiaci alergén uvoľňovaním histamínu a iných chemických látok, ktoré sa zvyčajne prejavujú reakciou v nose, pľúcach, hrdle, dutinách, ušiach, očiach, na koži alebo sliznici žalúdka.
Keď má dieťa alergickú reakciu, ide o výsledok nevhodnej odpovede imunitného systému. Imunitný systém je naprogramovaný na boj s chorobou, ale niekedy reaguje na neškodnú látku, napríklad prach tak, ako keby to bol útočiaci parazit, vírus alebo baktéria. Aby organizmus vyhral, vo zvýšenom množstve produkuje ochranné bielkoviny, zvané protilátky. Nadprodukciou sa tvorí opuch a zápal tkaniva, napríklad nosa. Alergická reakcia vášho dieťaťa sa môže opakovať, ak je neustále vystavené jej spúšťaču. Predispozícia k výskytu alergie je dedičná.

Kedy sa začína prejavovať alergia?
U dojčiat sa môže prejaviť precitlivenosť na jedlo hneď po zavedení tuhej stravy, no precitlivenie detí na alergény z vonkajšieho prostredia je málo pravdepodobné. Je to preto, že rozvoj citlivosti na alergény tohto typu trvá približne rok. Do 18 mesiacov sa môže objaviť precitlivenosť na vonkajšie aj vnútorné alergény, no deti sú menej vystavené alergénom z okolitého prostredia ako z jedla. Kým u približne 50 % detí s príznakmi astmy spôsobenými alergiami z týchto prejavov sa zdá, že z toho vyrastú, po tom, čo sa ich pľúca vyvinú, sa symptómy objavujú opätovne a môžu sa prejavovať aj svrbením nosa a očí, prekrvením nosnej sliznice, kýchaním a astmou.

Najčastejšie alergény
Alergia je spôsobená tým, že sa alergén dostáva do organizmu dýchacími cestami. Organizmus si ich pomýli s niečím škodlivým, uvoľní protilátky a histamín, a to vyvolá alergickú reakciu. Ešte donedávna postihovalo toto ochorenie predovšetkým staršie deti, teraz sa stále častejšie vyskytuje aj u dojčiat.

Najčastejšími príčinami alergických reakcií sú:

  • roztoče
  • pele
  • plesne
  • domáce zvieratá
  • prach

Alergia alebo astma?
Dlhodobé kýchanie s upchatým alebo kvapkajúcim nosom môže signalizovať alergický zápal nosovej sliznice – súbor symptómov, ktoré vplývajú na nos, keď máte alergickú reakciu na niečo, čo vdychujete a čo ostáva v nozdrách. Až 40 percent detí trpí alergickou rinitídou. Alergie môžu byť sezónne alebo môžu útočiť celoročne. Rastlinné pele sú často príčinou sennej nádchy, plesne, roztoče a srsť domácich zvierat môžu zapríčiniť permanentnú precitlivenosť.

U niektorých detí vyvolávajú alergie astmatické prejavy – pískajúce dýchanie alebo sťažené dýchanie. Dieťa môže mať súčasne alergiu aj astmu, pričom nepodchytená alergia môže prejavy astmy zintenzívniť.

V lete večer, na jeseň ráno
V prípade každej alergie sa treba vyhýbať alergénom. Preto sledujte peľové mapy a nechoďte na miesta s vysokou koncentráciou peľov, dôkladne vetrajte miestnosti, aby ste zabránili ich navlhnutiu predovšetkým v kúpeľni, vyhýbajte sa kobercom, závesom, plyšovým hračkám a mačku alebo psa darujte do dobrých rúk. Ak vaše dieťa trpí sezónnymi alergiami, snažte sa ho nechávať doma, keď je koncentrácia peľov v ovzduší vysoká. V období neskorého leta a skorej jesene je najvyššia koncentrácia peľov ráno. Na jar a v lete, teda počas peľovej sezóny, je najviac peľov vo vzduchu večer. Slnečné, veterné dni môžu byť pre peľových alergikov náročné.

Ak sa vo vašej rodine vyskytujú alergie, vášmu dieťaťu môžete pomôcť nasledovne:

  • Dojčite dieťa aspoň šesť mesiacov. Ak sa v tom čase budete vyhýbať alergizujúcim jedlám, vrátane mlieka, vajec, rýb a orechov, môžete jeho šance ešte zvýšiť.
  • V domácnosti nefajčite.
  • Používajte poťahy a obliečky chrániace pred roztočmi.
  • Pravidelne upratujte, aby ste znížili množstvo prachu, plesní a peria v domácnosti. Prach utierajte namokro.
  • Vyhýbajte sa kobercom, závesom, záclonám a iným „lapačom prachu“ najmä v detskej izbe.

Prirodzene posilňujte imunitu dieťaťa.

Protialergické liečivá pre deti
U väčšiny detí je možné prejavy kontrolovať užívaním liekov a vyhýbaním sa alergénom, ak ich poznáme. Deti sú citlivejšie ako dospelí, preto u nich môžu niektoré antihistaminiká vyvolať nežiaduce účinky a spôsobiť podráždenie alebo ospalosť už pri malých dávkach.
Ak užívate viac ako jeden druh liečiva, presvedčte sa, že sa aktívne zložky v jednotlivých liekoch neopakujú, aby sa v detskom organizme neznásobovali. Rozličné lieky na rozličné ochorenia môžu obsahovať rovnakú aktívnu zložku. Podobne aj rôzne lieky s rôznymi názvami na rovnaké prejavy ochorenia môžu vychádzať z rovnakej zložky. A tak sa môže stať, že nechtiac podáte dieťaťu príliš veľkú dávku tej istej látky. Ak sú prejavy u dieťaťa dlhodobé a lieky ich nezmierňujú, kontaktujte lekára.

Diagnostika alergií u detí
Pre zistenie alergénov, na ktoré reaguje vaše dieťa, je potrebné uskutočniť kožné testy u lekára, formou podkožnej aplikácie malých množstiev potenciálnych alergénov (najčastejšie na ruke). Tie isté alergény môžu slúžiť na posilňovanie odolnosti organizmu postupným zvyšovaním ich dávok. Extrakty z alergénov sa vyrábajú z prírodných látok takých ako pele, hmyzí jed, srsť zvierat a potraviny.

Po identifikácii príčin alergie pripraví pediater alebo alergológ spoločne s rodičmi postup, v ktorom budú zahrnuté najdôležitejšie pokyny týkajúce sa alergénov, symptómov a liečenia.

Zdroj: parents.com, fda.gov, everydayhealth.com, poradnikzdrowie.pl

Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.