Šetrenie potravinami Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby ostala čo najdlhšie čerstvá?

Či už sa vám podarí ovocie, zeleninu a bylinky vypestovať doma, alebo si ich zakúpite v supermarkete od lokálnych dodávateľov, je dôležité vedieť ich, hoci len na pár dní, čo najkvalitnejšie uskladniť. Vďaka tomu dokážete zachovať nielen ich čerstvý vzhľad a chuť, ale aj čo najviac nutričných hodnôt. Nie každú potravinu je potrebné skladovať v chladničke, niektorým to dokonca môže uškodiť. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako skladovať ovocie, zeleninu a bylinky tak, aby sme predĺžili ich prirodzenú životnosť a záruku. Zistite tiež, ktoré z nich sa majú rady a ktoré nie, a či pri skladovaní obľubujú skôr vertikálnu alebo horizontálnu polohu.

Tri obyčajné pravidlá skladovania

Už len tieto 3 základné pravidlá vám pomôžu udržať ovocie či zeleninu čerstvé:

 1. Zbierajte len sezónne ovocie a zeleninu
 2. Pred skladovaním odstráňte akékoľvek poškodené či napadnuté časti
 3. Neumývajte ihneď, až tesne pred konzumáciou

Bylinkové know-how

Nielen ľudia, ale aj bylinky majú svoje preferencie. Už len pri samotnom vysádzaní byliniek kladieme dôraz na to, kde ktoré bylinky v špirále posadiť. Do najvyšších miest v špirále sadíme stredomorské bylinky a čím nižšie postupujeme, tým viac pridávame bylinky, ktoré namiesto suchého podnebia vyžadujú skôr vyššiu mieru vlhkosti. Kuchynským bylinkám sa darí práve vo vlhšom prostredí. Ale ako sa o ne postarať po zbere?

 1. Dôkladne a zároveň jemne ich premyte v ručnom sušiči na šalát. Napustite doň studenú vodu a jemne ju spolu s bylinkami premiešajte, aby ste z nich odstránili všetky nečistoty. Potom vodu vypustite, bylinky vysušte dosucha pomocou utierok z kuchynskej rolky, alebo pomocou bavlnenej utierky. Odstráňte z nich všetku prebytočnú tekutinu.
 2. Odolnejšie bylinky uložte na vlhkú papierovú utierku, zatočte do rolky a zväzok preneste do uzatvárateľného plastového vrecúška. Uchovávajte v chladničke.
 3. Jemnejšie bylinky zbavte akýchkoľvek zvädnutých lístkov, odstrihnite spodnú časť stoniek a uložte do uzatvárateľnej nádoby, do ktorej na dno nalejete vodu. Nádobu utesnite alebo jej vrch prekryte mikroténovým vreckom a spevnite gumičkou. Skladujte v chladničke.
 4. Bazalku je možné skladovať ako bežnú kyticu, umiestnite ju vertikálne do vázy s vodou a uchovajte pri izbovej teplote na svetle, ale mimo priameho slnečného žiarenia.

Pozor, vypúšťam plyny!

Niektoré druhy ovocia jednoducho potrebujú život na samotke. Je to preto, že vylučujú do ovzdušia etylén, ktorý urýchľuje proces dozrievania. Nehovoríme, že je to zlé, avšak je dôležité túto informáciu vedieť a zužitkovať ju v náš prospech.

Medzi najznámejšie „urýchlovače“ dozrievania patria:

Tieto druhy ovocia vám odporúčame umiestňovať buď samostatne, alebo v blízkosti ovocia, ktoré chcete aby rýchlejšie dozrelo. Dosiahnete to tak, že takýto „urýchľovač“ umiestnite spolu s nezrelými plodmi do hnedého papierového vrecúška a on si už s nezrelými juniormi poradí.

Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby ostala čo najdlhšie čerstvá?
Zima či teplo?

Niekto má rád chladničku, niekto nie. Tento užitočný zoznam si určite vytlačte a doma nalepte. Pokojne aj na chladničku.

Bez chladničky neprežijeme:

 • špargľa, ostružiny, mangold, čerešne, kukurica, maliny, hrach, špenát, jahody

Vydržíme v chladničke aj týždeň:

 • rukola, paprika, čučoriedky, ružičkový kel, karfiol, klementínky, zelené fazule, pór, hlávkový šalát, tekvica, uhorky, hrozno, mandarínky, cuketa

2 týždne v chladničke? Žiadny problém:

 • jablká, artičoky, repa, brokolica, kapusta, mrkva, zeler, chilli papričky, brusnice, grapefruity, citróny, limetky, pomaranče, granátové jablká, reďkovky

A potom sú tu také druhy, ktoré je potrebné najskôr nechať dozrieť na kuchynskej linke (ale pozor, nie na priamom slnku) a po dozretí uložiť do chladničky.

2 – 4 dni následne v chladničke vydržia:

 • avokáda, kiwi, mango

5 – 7 dní vydržia:

 • marhule, banány, nektárinky, papája, broskyne, hrušky, ananásy, slivky

A čo ostatné ovocie? Prečítajte si našich 13 rád ako skladovať ovocie.

Šup do špajze

Sú skromní. Postačí im tma, sucho a chlad s dobrou ventiláciou. O kom hovoríme?

 • cesnak, cibuľa, zemiaky, batáty

A ako je na tom chlieb? Je možné ho vôbec mraziť? Prezradíme vám tajomstvo, ako udržať chlieb dlhšie čerstvý.

Koreňová zelenina

Samostatnou kategóriou je koreňová zelenina, ktorá vyžaduje vysokú vlhkosť. Koreňová zelenina by sa mala skladovať v takej polohe, v akej rastie. Čiže, napr. mrkva či petržlen v polohe vertikálnej, umiestnené v pohári s koreňmi ponorenými vo vode. A by sa neskladovali v pohári s vodou, minimálne im prospeje, keď budú zabalené do vlhkej papierovej utierky, „na stojáka“ – ako kytica.

Nielen koreňová zelenina, ale aj korenie má svoje skladovacie pravidlá. Viete ako skladovať korenie, aby vydržalo dlho čerstvé?

TIP

Ak máte k dispozícii priestrannú pivnicu, skladujte koreňovú zeleninu v nej, zapichnutú v prepravkách s pieskom, tak ako to robievali naši starí rodičia. Napríklad taká mrkva vám takto vydrží aj viac ako pol roka. Nezabudnite však aj na kontrolu uskladnenia. Aj vo vlhkej pivnici vám môže piesok vyschnúť a s ním aj uskladnená zelenina. Občas je potrebné piesok pokropiť a skontrolovať stav zeleniny.

Zdroj: seriouseats.com, wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok