Zdravý životní styl Relax Ako pestovať melóny vo vlastnej záhradke?

Vodný melón má rád vysoké teploty až okolo 26 °C počas dňa a jeho vegetačné obdobie, teda doba, kedy dozrieva, je dlhá – okolo 100 dní. K nám sa melóny dovážajú hlavne zo Španielska, Cypru, Grécka alebo Izraela. Vy si ale môžete skúsiť melóny vypestovať vo svojej vlastnej záhrade, musíte však pre ne pripraviť vhodné podmienky.

Je melón ovocie alebo zelenina?

Hoci je melón sladký a radi ho pridávame do ovocných šalátov, klame telom. Patrí totiž do čeľade tekvicovitých a tým pádom sa teda radí k zelenine. Ak sa na neho pozrieme z pohľadu botaniky, tá ho považuje za bobuľu.

Vedeli ste, že...
... červený melón je až z 93 % tvorený vodou?

Existujú dva druhy melóna: cukrové melóny a vodové melóny. Cukrové melóny spoznáte nielen podľa žltej šupy a dužiny, sú tiež menšie a majú trochu iný povrch ako vodové, teda červené melóny. Jedli ste už melónovú polievku z Cantaloupe s parmskou šunkou

Ako pestovať melón? Bude to náročnejšie

Kľúčovým faktorom pestovania melónov je dostatok tepla a svetla. Najskôr si kúpte semienka melónu a tégliky, do ktorých ich vysejete. Dajú sa zohnať špeciálne nádoby určené na výsev. Na dno nádoby nasypte substrát určený pre výsev a do neho vložte 3 semienka melónu. Umiestnite ich zhruba pol centimetra do hliny. Takto vysiaty melón pravidelne zalievajte, nech je hlina stále vlhká. Prvé lístočky sa objavia zhruba po 14 dňoch. Na výsev melónov je vhodná doba koncom marca. Mladé rastliny melónov tak budete môcť vysádzať von koncom mája.
Ak ste tento dátum prešvihli, nič si z toho nerobte. Už na jeseň môžete začať pripravovať pôdu pre melóny na budúci rok. Tieto rastliny potrebujú veľa živín, a preto teda do pôdy na záhradke pridajte hnoj či kompost. Melónom sa potom na takomto mieste bude ďalší rok dobre dariť.
Do našich klimatických podmienok sú najvhodnejšie odrody melónov Zobor F1 alebo Lajka II F1 či Sugar baby.

Vysádzanie melónov do záhrady

Rastlinky vysádzajte von až po polovici mája, kedy už nehrozia mrazy a teplota je vyššia. Pôde na záhrade neuškodí, pokiaľ ju nakypríte a prerýľujete. Pripravte si na záhrade pre túto chutnú zeleninu miesto a vyhĺbte jamky, ktorých dno naplníte hnojom. Vyberte miesto, na ktoré najviac svieti slnko. Sadenice už budú mať pevné lístočky. Nebojte sa ich zakryť hlinou až tesne pod ne. Do každej jamky dajte pokojne 2 – 3 sadenice a s odstupom cca 40 cm od ďalšej jamky.

Melón potrebuje dostatok vody. Nepoužívajte ľadovú vodu rovno z kohútika alebo z hadice, ale nechajte ju najskôr nejakú dobu odstáť, aby mala teplotu ako pôda. Inak by rastliny utrpeli tepelný šok a zahynuli. Ak pestujete melóny, venujte pozornosť aj predpovedi počasia. Keď hrozí, že teplota v noci (alebo aj cez deň) bude nižšia ako 5 °C, pôdu okolo melónov zakryte čiernou textíliou, nech sú v teple.

Kedy zbierať melóny?

Na zrelý plod sa tešte na konci augusta. Že je pripravený na konzumáciu spoznáte podľa jeho vône a žltej škvrny. Je to miesto, na ktorom melón leží na zemi a nedostáva sa mu slnko. Čím je tmavšia, tým lepšie.


Ďalším indikátorom sú prasklinky okolo stopky a skrútená, suchá stopka.Ďalším znakom je  skúška dutosti.


Dvakrát klopnite na melón a ak sa ozve dutý zvuk, môžete si byť istí, že je dobrý a šup s ním na tanier alebo do ovocného šalátu! A čo keby ste si skúsil spraviť melónovú zmrzlinu?

Ako pestovať melóny vo vlastnej záhradke?


Zdroj: wikipedia.org, almanac.com, rostliny-semena.cz, ireceptar.cz


Vytlačiť stránku
Zdielať článok