Na jar je vzduch najmä zrána stále chladný a teploty sa môžu z hodiny na hodinu zmeniť. Vonku trávite čím ďalej viac času, a preto musíte starostlivo zvážiť, čo oblečiete vášmu bábätku. Nebojte sa, žiadna veda to nie je. V obliekaní dospelých a detí nie je veľký rozdiel. Zapojte len sedliacky rozum.

Prvá vrstva z bavlny

Novorodencovi oblečte rovnako ako sebe viac vrstiev, ktoré mu potom môžete postupne vyzliekať, alebo zase obliekať. U novorodenca však myslite na pravidlo jednej vrstvy navyše ako nosíte vy sami.

Základom šatníka bábätka je body, ktoré by malo vždy tvoriť spodnú vrstvu. Na túto vrstvu bábätku oblečte dupačky do pása. Najvhodnejším materiálom je bavlna, ktorá bude k citlivej pokožke bábätka šetrná a navyše priedušná. Nikdy nezabudnite na ponožky. Hlavne u dojčiat do 6 mesiacov je nutnosťou, aby mali chodidlá stále v teple. Na ne môžete obuť drobcovi papučky, pokiaľ mu nožičky v kočíku vytŕčajú spod deky.

Druhá vrstva
Pri teplotách do 10 °C môže druhú vrstvu tvoriť napríklad overal a teplejší kabátik. Druhá vrstva nemusí byť bavlnená. Môžete použiť oblečenie z fleecu alebo svetroviny. Poslednou vrstvou bude zavinovačka alebo deka. Takýto model doplňte čiapočkou.

Ďalším variantom je miesto overalu obliecť bábätko do dupačiek, mikiny a kabátika, opäť spolu s čiapočkou a zavinovačkou.

Keď teploty vystúpia nad 20 °C, bohato postačí na body a dupačky obliecť overal alebo mikinu. Hlavičku dojčaťa však zakryte aj tak bavlnenou čiapočkou. Opäť ako vrstvu navyše pridajte zavinovačku alebo deku.

Termoregulácia sa ešte len vyvíja

Dôležité je vedieť, že bábätká ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu, takže sa s výkyvmi teplôt vyrovnávajú ťažko. S tým mu pomôžete práve tak, že mu oblečiete viac tenších vrstiev. Nenechajte sa zmiasť studenými ručičkami a nožičkami a neobliekajte dieťaťu hneď ďalšiu vrstvu navyše. Najspoľahlivejším indikátorom je zátylok dieťaťa. Ak je suchý a teplý, je všetko v poriadku. Ak je vlhký, zložte bábätku jednu vrstvu oblečenia, ale naopak studený zátylok vám logicky napovie, že by ste mali bábätko obliecť o vrstvu viac.

Pozor na slnečné lúče!

Ak máte doma čerstvo narodené bábätko, chráňte ho pred priamym slnečným svetlom. Ak budete bábätko vyberať z kočíka, nezabudnite mu vždy nasadiť na hlavu klobúčik alebo inú ochranu pred slnkom. Mal by zakryť tiež krk a ušká bábätka.

Kedy ísť prvýkrát na prechádzku?

Ak ste si len nedávno priviezli vaše bábätko z pôrodnice, buďte s prechádzkami v prvý týždeň veľmi opatrní. Radšej zostaňte doma v prípade, že je vonku veterno alebo daždivo, ale aj keby boli teploty príjemné. Na prvú prechádzku v príhodnom počasí sa vydajte najskôr 3. deň po návrate z pôrodnice a začnite len pätnástimi minútami vonku. Postupne môžete každý deň pridávať 10 minút naviac, až sa dostanete na 1,5 hodinovú vychádzku.
Teplota vzduchu vonku by ale nemala klesnúť pod mínus 5 °C.

Užite si príjemné chvíle so svojím bábätkom vonku. Keď sa vrátite z prechádzky, vaše bábätko bude plné nových zážitkov a dojmov. A dosť možné, že aj plienka bude plná ... Zvládnite bábätko prebaliť hravo vďaka našim tipom

Zdroj: mother-top.com, vitalia.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok