Tipy a rady Ako dlho sa griluje mäso, ryby či zelenina?

Často sa táto dilema končí odrezaním kúska mäsa, aby sme sa uistili, či je aj zvnútra prepečené. A občas ho zas musíme potupne vrátiť na gril, lebo sme to akosi neodhadli.

Aby sme zabránili podobnej frustrácii, mali by sme vedieť, koľko minút by na grile mali stráviť jednotlivé kúsky. Takže stopky do ruky a pozrime sa na to!

Mäso
Bravčové hrá pri grilovačke hlavnú úlohu. Klobásky, hurky či panenka – to všetko patrí na gril. V priemere by sa na ňom mali piecť desať minút s dodržaním ideálnej vzdialenosti 10 – 15 centimetrov od rozpálených uhlíkov či dreva.

Hovädzina je ďalšia hviezda na grile, ktorá je navyše veľmi rýchlo hotová, postačí jej päť minút, ak ste milovníkmi neprepečeného mäsa a desať minút, ak vám chutí prepečenejšie.

Netreba zabúdať ani na klasické kuracie. Ak ho navyše vopred marinujete, získa plnšiu chuť práve vďaka grilovaniu. Doprajte mu desať minút z každej strany a malo by vám vyjsť ideálne mäsko.

Pečená jahňacina sa používa trochu menej, no možno by ste jej mali dať šancu. Vďaka svojej charakteristickej tukovej vrstve sa totiž na rozpálený gril výborne hodí a vy si tak môžete vychutnať jej chrumkavú textúru. Vyberte kúsky rovnakej veľkosti a doprajte im päť minút z každej strany.

Zelenina
Pri zelenine sa nám vec trochu komplikuje, neexistuje totiž jednotný čas pre všetky druhy. V prípade papriky je čas grilovania kratučký, len jedna až dve minúty. To isté platí aj pre cuketu a paradajku – len tri až štyri minúty. Baklažán a špargľa potrebujú sedem minút, cibuľa päť a pór až desať minút. Ak sa rozhodnete napichnúť na špíz rôzne druhy zeleniny, musíte si uvedomiť, že čas strávený na grile jedného druhu obetujete v prospech zeleniny, ktorá ho až tak veľa nepotrebuje.

Ryby
Na gril patria aj ryby, o tom niet pochýb. V našich končinách na to častokrát zabúdame a prím hrajú tučnučké klobásy či šťavnaté steaky. Paradoxne najvhodnejšie druhy rýb na gril sú tie najtučnejšie, nezávisle od toho, či použijete uhlíky alebo plyn. Skvelou voľbou je losos, morský vlk alebo tuniak. Postačia im tri minúty. Ak sa chcete blysnúť, siahnite po daroch mora – krevetách, chobotničkách a sépiách – im stačí stráviť na grile skutočne len chvíľku. Je to vďaka ich vysokému podielu vody, ktorý spôsobuje, že dary mora sú veľmi rýchlo hotové. Pre tento istý dôvod ich môžete pred pečením zľahka potrieť olejom. Takto zabránite prílišnej strate vody a zachováte ich chuť.

Ako dlho grilovať
Mäso
bravčové klobásky, jaternice, párky – 10 minút
bravčové rebierka – 15 – 20 minút
hovädzie jemne prepečené – 5 minút
hovädzie prepečené – 10 minút
kuracie bez kosti – 5 minút
kuracie s kosťou – 10 minút
jahňacie – 5 minút

Zeleninu
paprika – 2 minúty
cuketa, paradajky – 3 až 4 minúty
cibuľa – 5 minút
baklažán, špargľa – 7 minút
pór vcelku – 10 minút

Ryby a plody mora
filety – 3 minúty
ryby vyčistené vcelku – 5 až 7 minút
plody mora – 2 až 3 minúty
(čas platí pre grilovanie na jednej strane a je iba orientačný)

Vytlačiť stránku
Zdielať článok