Tipy a rady Ako a čím nahradiť základné suroviny na pečenie?

Aj keď vám v Hello Tesco väčšinou odporúčame držať sa presne predpísaných receptov, vieme, že život nám niekedy hodí pod nohy malé polienko v podobe zatvorených obchodov, nepriaznivého počasia alebo jednoducho nechuti vyraziť na nákup potravín. Ak máte chuť na pečenie, nenechajte sa odradiť nedostatkom ingrediencií a vyskúšajte naše overené tipy na náhrady.

Zistíte, že vajcia môžete nahradiť napríklad aj jablkovým pyré a múku zasa rozdrvenými ovsenými vločkami.

Podobné tipy môžu pomôcť tiež ľuďom so špeciálnymi diétami, ako napríklad tým, ktorí trpia celiakiou alebo majú problémy so spracovaním laktózy, s vysokým cholesterolom či s kvasinkami.

Začiatočníkom v pečení pomôžu naše tipy.

Čím nahradiť kypriaci prášok do pečiva?

Všeobecne platí, že prášok do pečiva ľahko nahradíte jedlou sódou. K zmesi je však možné primiešať aj vínny kameň. Náhrady potom vyzerajú takto:

Čím nahradiť vajcia?

Mnohí ľudia si myslia, že vajcia pri pečení nemožno nijako jednoducho nahradiť, hlavne pre ich špecifickú chuť a tiež schopnosť prepojiť jednotlivé ingrediencie a udržať ich pohromade. Za vajcia však nájdete náhradu pomerne ľahko:

Spoznajte aj ďalšie možnosti, ako nahradiť vajcia.

Ako nahradiť olej?

Stolový olej sa používa v mnohých receptoch na pečenie, ale u ľudí, ktorí sa vyhýbajú vyprážaným jedlám či varia iba s kokosovým olejom, môže v kuchyni často chýbať. Mnohí sa ho snažia nahradiť maslom, čo je pomerne vhodné pri pečení. Na nahrádzanie oleja maslom pri vyprážaní však dajte pozor! Keďže maslo sa rýchlo prepaľuje, pri smažení aj pečení sa radšej prikloňte k zdravším alternatívam.

  • 1 šálka oleja = 1 šálka ovocného pyré
  • 1 šálka oleja = 1 nastrúhaná cuketa

Ako nahradiť kvasnice?

Ak chcete nahrádzať účinky kvasníc, mali by ste myslieť na základnú reakciu tvorby oxidu uhličitého v ceste (ten má na svedomí vzduchové bublinky vznikajúce v pečive). Aj keď ste zvyknutí vždy dávať cesto nakysnúť na teplé miesto, s týmito náhradami ho dávajte do rúry rovno bez čakania.

  • Kvasnice = jedlá sóda + citrónová šťava v pomere 1 : 1
  • Kvasnice = kypriaci prášok + vínny kameň

Ak neveríte náhradám, kúpte si pre istotu jedno sušené droždie do zásoby navyše. Na obale vždy nájdete, aké množstvo budete potrebovať na prípravu cesta a tiež odporúčania týkajúce sa kysnutia na teplom mieste.

Ako nahradiť bielu múku?

Biela múka dnes robí problémy mnohým, a tak sa ju snažia všemožne nahradiť. Tesco vychádza svojim zákazníkom v ústrety a ponúka aj iné typy múk. V prípade konkrétnych dezertov alebo chlebov si však vyhľadajte recepty určené špeciálne pre daný typ múky. Môže sa totiž stať, že iná múka bude ťažšia či bude kysnúť iný čas, než ste zvyknutí pri bielej múke.

Ako nahradiť cukor v koláčoch?

Biely cukor sa dnes stáva „strašiakom“, a tak sa ho v receptoch ľudia snažia nahrádzať, čím sa len dá. Sladkú chuť dokáže suplovať množstvo sladidiel, ale jeho konzistenciu pri pečení už nie je také jednoduché nahradiť. Vyberte si niektorú z alternatív, aby ste sladili zdravšie.

Ako a čím nahradiť základné suroviny na pečenie?

Ako nahradiť šľahačku a kyslú smotanu

Šľahačka aj kyslá smotana sa používajú v nespočetnom množstve receptov. Pre svoju kratšiu trvanlivosť však občas v chladničke chýbajú. Vtedy príde vhod vedieť, že:

Zdroje: www.healthline.com, www.cookiesandcups.com, www.browneyedbaker.com, www.prostreno.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok